Jako správci malých vodních toků na území hlavního města zorganizovaly Lesy hl. m. Prahy ve dnech 14. a 16. května dvě povodňová cvičení. Během nich se prověřovala připravenost obcí a dalších odpovědných subjektů na povodně, které by mohly nastat na vodních tocích Botič a Rokytka.
Obě cvičení zahájila v 9.00 hodin výstraha Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy, který varoval před výskytem intenzivních přívalových srážek v oblasti. Po ní následovaly výstražné SMS zprávy, které Operační středisko Krizového štábu hl. m. Prahy rozeslalo dotčeným obcím a městským částem v povodí Botiče a Rokytky. Následný fiktivní déšť zvýšil průtok vodních toků na úroveň 2. stupně povodňové aktivity a odstartoval práci povodňových hlídek jednotlivých obcích, které si předávaly zprávy o postupující povodni telefonními hovory, SMS zprávami a e-maily.
„Pětadevadesát procent úspěšného zvládnutí jakékoliv krizové situace spočívá v přípravě a tréninku. Jedině během těchto cvičení zjistíme, jak jsme na danou situaci skutečně připraveni. Jak se říká: Těžce na cvičišti, lehce na bojišti!" připomněl náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček.
Součástí cvičení bylo i ověřování přesného odečtu vodní hladiny na fotografiích vodočetných latí umístěných v měrných profilech v korytech potoků. Díky správným odečtům výšky hladiny vody pak lze určit, zda povodeň opadává nebo naopak nabírá na síle. Na základě těchto analýz následně přijímají jednotlivé obce, městské části i hlavní město Praha odpovídající bezpečnostní opatření. Účelem cvičení byla i velmi důležitá plošná roční aktualizace kontaktů, které zajišťují povodňové situace, a prověření plynulého přenosu informací.
Pravidelná povodňová cvičení jsou pro bezpečnost obcí velmi významnou akcí, neboť seznamují nové členy zastupitelstev s jejich zákonnými povinnostmi při povodňových stavech. Noví zastupitelé zjistí, jakým způsobem funguje předávání zpráv mezi jednotlivými obcemi a hasičským záchranným sborem, a zároveň získají zpětnou vazbu o jejich připravenosti na nenadálé události. Díky tomu mohou odstranit nedostatky, které cvičení odhalí, a být na povodně dostatečně připraveni. Každoročními cvičeními se zvýší míra bezpečnosti občanů ohrožených povodňovým nebezpečím a včasnou informovaností se omezí případné škody na majetku i zdraví osob.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV