Dlouhodobým cílem projektu je zajistit osobám se sníženou schopností pohybu na celém území ČR rychlou a důstojnou dostupnost veřejných sociálních a technických kompenzačních zařízení (např. výtahů, svislých a schodišťových plošin apod.) tím, že budou tato zařízení osazena jednotným Eurozámkem a osobám se zdravotním postižením budou na základě průkazu ZTP nebo ZTP/P distribuovány univerzální Euroklíče. Prostřednictvím Sítě mateřských center v jednotlivých krajích budou Euroklíče dlouhodobě zapůjčovány rodičům dětí do tří let a seniorům a osobám krátkodobě zdravotně indisponovaným budou Euroklíče půjčovány přímo ve veřejně přístupných budovách (např. u obsluhy, na recepci, vrátnici apod.).
Jak jsme na tom v Moravskoslezském kraji? V současné době je euroklíč instalován jen na dveceti třech místech ve 13 městech a obcích našeho kraje a to je velmi málo. Nejvíce míst s přístupem pomocí euroklíče je v Bruntále a v Ostravě po pěti místech. Na dvou místech je namontován v Havířově a Frýdku-Místku a po jednom pak ve Studénce, Třinci, Hlučíně, Hrabyni, Karviné, Hostašovicích, Českém Těšíně, staré Vsi u Rýmařova a Frýdlantu nad Ostravicí.
Hlavní roli by v rozšiřování této služby měly plnit města a obce a jimi zřizované organizace provozující sportovní, kulturní a společenská zařízení a příkladem by měla jít i orgány státní správy.
Starostové, zamysleme se najděme ve svých rozpočtech těch pár stokorun na zjednodušení potřeb osob, které si to jistě zaslouží.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV