Historický vývoj pouličních lamp přibližují dobové ilustrace, fotografie a zajímavosti z provozu osvětlení. Výstava na Mariánském náměstí před budovou pražského magistrátu je volně přístupná až do 15. listopadu.
Venkovní výstavu pro širokou veřejnost připravil městský správce veřejného osvětlení, společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) pod záštitou primátora Bohuslava Svobody a radního pro oblast infrastruktury Michala Hrozy.
Výstavní panely doplňuje funkční instalace s více než desítkou svítidel, která byla pro pražské ulice typická od 60. let minulého století do současnosti. V době konání výstavy budou lampy každý večer od západu slunce do půlnoci svítit. Součástí instalace je i plynová lucerna a „poznávačka“ pro děti se slangovými názvy lamp.
„Projít se minulostí veřejného osvětlení Prahy je jako otevřít knihu starých pražských příběhů. Světlo vždy spoluutvářelo jedinečný ráz města a řada historických lamp a stožárů i dnes přispívá k jeho nezaměnitelnému geniu loci. Pražané a návštěvníci metropole ho každodenně objevují v centru našeho krásného města. Málokdo si ale uvědomuje, že i o světlo je třeba pečovat a já děkuji těm, kteří se o něj v Praze starají,“ zahájil výstavu primátor Bohuslav Svoboda.
„Tři sta let je krásné výročí a mimořádná příležitost ohlédnout se za zajímavým historickým vývojem, který postupně přinášel světlo a bezpečí do pražských ulic. Všechny Pražany bych na výstavu rád pozval a věřím, že je zaujme,“ řekl radní hl. m. Prahy pro oblast infrastruktury Michal Hroza. „Dnes je soustava veřejného osvětlení klíčovou infrastrukturou města. S jeho rozvojem se rozrostla na více než 140 tisíc světelných míst a prochází další evoluční proměnou. Zastaralé sodíkové zdroje postupně nahrazujeme energeticky účinnějšími LED technologiemi a směřujeme k využití lamp jako chytrých zařízení. Výstava ukazuje i konkrétní projekty, kde už takto pražské lampy fungují,“ doplnil Michal Hroza.
Podle předsedy představenstva THMP Tomáše Jílka je veřejné osvětlení velmi pozoruhodnou oblastí. „Prostřednictvím výstavy chceme pozvat širokou veřejnost do pestrého světa veřejného osvětlení a ukázat jí, co obnáší péče o městské lampy a jejich obnova nebo jak se osvětlují historické památky. Výstavu jsme doplnili ukázkou zajímavých typů svítidel, které jsme renovovali pro tuto příležitost. K vidění je například svítidlo známé pod slangovým názvem laminátka z 60. let minulého století, téměř dvacetikilová svítidla typu kufr a převracečka, která v Praze svítila v 70. letech nebo tzv. velbloud z let osmdesátých,“ uvedl Tomáš Jílek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV