Jarošová (SPD): Čeká nás návrat zpět na stromy?

04.09.2021 16:35 | Komentář

Jaké nás čekají dopady při ústupu od uhlí a jádra? Bude světlo v domácnostech svítit jen omezenou dobu, neboť elektřina bude luxus, který si nebudeme moci dovolit?

Jarošová  (SPD): Čeká nás návrat zpět na stromy?
Foto: SPD
Popisek: Monika Jarošová, poslankyně za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), členka zemědělského výboru a místopředsedkyně petičního výboru PS PČR

Dopady nepromyšleného tlaku na uspíšení dekarbonizace začínají přinášet své negativní ovoce. Cena emisních povolenek přesáhla neuvěřitelnou hranici 60 euro za tunu. To si ani ten největší pesimista nedokázal představit. Ruku v ruce s programem EU zvaným „Grean Deal“ (který mimo jiné naši Piráti zuřivě prosazují), máme tedy patrně zaděláno na brzký návrat zpět na stromy.

Česká energetika investovala v devadesátých letech masivní miliardy do odsíření svých tepelných elektráren. To přineslo nesporné zlepšení ovzduší. Kdo navštívil například Krušné hory v osmdesátých letech a porovná s dneškem, musí uznat rozdíl. Tyto hory dnes patří k nejkrásnějším horám naší země.

Avšak současní ekoteroristé prosazují totální omezení uhlíkové stopy, vznikající činností člověka. To vedlo například k odstavení jaderných elektráren v sousedním Německu. Ti se rozhodli nahradit výpadek jádra a uhlí z alternativních zdrojů. Bohužel, ani slunce a ani vítr vám předem nepoví, jak silné míní svítit či foukat. Je tady jasné, že tato energie je značně nestabilní a tak se musí možné výpadky někde nahrazovat. Vše ještě zhorší masivní zavádění elektromobilů, které bude muset někdo nakrmit. Nehledě na to, že tato auta budou jen pro vyvolenou úzkou skupinu, ale s tím už tak nějak počítají…

Dekarbonizace je však jen jedna strana mince. Tou druhou je nedostatek energie na evropském trhu. Ústup Německa od uhlí a jádra totiž způsobil její nedostatek, a jelikož je to komodita obchodovatelná na burze, tedy i výrazný nárůst její ceny. A bohužel, dle všech indicií, rozhodně ne konečný.

Česká republika patří k významným vývozcům elektrické energie a spolu s Polskem zásobuje a dorovnává německé výpadky. A tak zelené Německo pokrytecky svítí, topí a buduje průmysl i díky energii z fosilních zdrojů, nad kterými jinak tak vehementně ohrnuje nos. Možná nám i prodává za oněch 60 euro za tunu své ušetřené emisní povolenky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Monika Jarošová

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Exner (STAN): 20 let se Čechům o euru lže

22:31 Exner (STAN): 20 let se Čechům o euru lže

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k euru.