Sníh na výrobu sochy pochází z Jilemnice. Na náměstí byl přivezen v úterý 16. ledna v podvečer v rámci údržby parkovacích ploch a asfaltového hřiště. Celkem ho na náměstí bylo dovezeno zhruba 150 m³. Letos se tvůrci sochy inspirovali sněhovými sochami vládců hor, které se na jilemnickém náměstí stavěly ve 40. letech. Krakonoš má tedy trochu jinou podobu, než jak bylo v Jilemnici v poslední době zvykem. „Inspirovali jsme se podobou Krakonoše z roku 1942, je takový trochu víc přírodní, má holé ruce, přes sebe plášť a místo kalhot suknici, holé nohy a boty.“ říká Josef Dufek a dodává, že i když je jeho vizuální podoba trochu jiná, nechybí mu tradiční hůl v ruce a klobouk položený na kolenou.
Stavění velkých sněhuláků na náměstí má v Jilemnici dlouholetou tradici, ve sbírkovém fondu jilemnického muzea se nachází fotografie sněhového Krakonoše s připsaným letopočtem 1909. Podle Jana Luštince, emeritního
ředitele muzea, však letopočet není stoprocentně prokazatelný. I tak se ovšem s určitostí jedná o více než stoletou tradici, na které se podílely desítky nadšenců, a která se stala symbolem celého města.
Sochař Josef Dufek převzal štafetu autorství Krakonoše na náměstí v roce 2000. „Předtím jsem stavěl menší Krakonoše ze sněhu před domem v Metyšově ulici, jen tak pro radost dětem. Kdybych je měl spočítat, tak letošní Krakonoš je můj 24. v pořadí,“ upřesňuje jilemnický umělec, kterého ještě příští týden čeká stavba Krakonoše ve Špindlerově Mlýně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV