„Kromě nejlepších přátel Spojených států a vojenských spojenců na Západě a na východě Asie neprojevila většina světa zájem přidat se ke kampani vedené USA, která má za účel izolovat Rusko,“ napsal prestižní americký časopis Foreign Policy (FP).
Z celé Afriky, Latinské Ameriky či Blízkého východu nepřijal protiruské sankce jediný stát. Ekonomickou blokádu proti Rusku tak nepodporuje přes 150 zemí světa představujících více než 80 procent populace planety. „Tvrzení, že západní sankce vyjadřují vůli mezinárodní komunity, je jednoduše nepravdivé,“ konstatoval Čou Siao-ming, bývalý zástupce vedoucího Stálé mise Číny při OSN. Jak v debatě v OSN pravila Mathu Joyini, jihoafrická velvyslankyně při organizaci, USA a jejich západní spojenci sami opakovaně porušovali Chartu OSN a nyní se pohoršují nad tím, že ji Moskva ignoruje. Jednají tak proto, že to zrovna odpovídá jejich „geopolitickým cílům“.
A tyto informace nepřinesli kupodivu žádní dezoláti, nýbrž server Novinky.cz.
Poslední protiruské sankce měly i výrazný geopolitický efekt - a ten rozhodně nebude pro Západ dlouhodbě příznivý. Jde o rozšíření uskupení BRICS o šest nových členů, především klíčových producentů a exportérů ropy a zemního plynu (Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Írán) – a také o deklarovaný zájem BRICS změnit se z neformální konzultační aliance na konkrétně spolupracující ekonomický, finanční, bezpečnostní a politický blok. To nemůže nezměnit stávající geopolitické paradigma, jakkoli to budou česká mainstreamová média a pětikoaliční politici zlehčovat.
Přičemž dlouhodobým důvodem početního i zájmového rozšiřování BRICS je právě západní politika mocenské a ekonomické arogance (včetně dolarové hegemonie). a sankcí, nejen protiruských.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV