Jiří Paroubek: McCainova politická závěť

29.08.2018 17:46 | Zprávy

Velká část významných i málo významných světových politiků a také světových médií věnuje pozornost úmrtí významného amerického senátora Johna McCaina.

Jiří Paroubek: McCainova politická závěť
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

McCaine byl válečným hrdinou z Vietnamu, představitelem konzervativního, ale ne ortodoxně-konzervativního křídla republikánské strany. A byl v minulosti, celkem šestkrát, zvolen do Senátu Spojených států. V roce 2008 byl dokonce kandidátem republikánské strany na funkci amerického prezidenta. Měl tehdy smůlu především v tom, že přicházel po éře málo oblíbeného republikánského prezidenta George Bushe ml. A kandidoval proti svěžímu a z obrazu obvyklého washingtonského politika se vymykajícímu Baracku Obamovi. Prostě nevyhrál.

Možná, že jednou z chyb, kterou udělal, byla nominace ultrakonzervativní aljašské guvernérky Sarah Palinové na kandidaturu do pozice viceprezidenta. V nedávné době sám McCaine toto označil za chybu, protože Palinová ukázala svojí naprostou nekompetentnost především v oblasti zahraniční politiky a nejen v ní.

Po vyhlášení volebních výsledků, kdy bylo zřejmé, že odchází z klání s Obamou poražen, vybídl své stoupence k tomu, aby nezpochybňovali Obamovu volbu a mysleli především na Spojené státy. Díky své povaze a svému velkorysému přístupu byl předurčen k dojednávání významných kompromisů v Senátu s představiteli Demokratické strany USA.

I když byl a zůstal součástí konzervativní části Republikánské strany, nebránilo mu to v tom, aby tu a tam podporoval zákony spjaté s demokratickými prezidenty, pokud se domníval, že je to dobré pro lidi. Takovým zákonem byl například Obamacare, kdy on byl jedním ze dvou rozhodujících hlasů, které při existenci republikánské většiny v Senátu způsobily, že tento systém financování zdravotní péče pro široké vrstvy, především občanů s nevysokými příjmy, zůstal zachován.

Odešel ve věku nedožitých 82 let po tvrdém a beznadějném boji, který svedl se zhoubným nádorem na mozku. Ani ve svém posledním politickém počinu, v dopise na rozloučenou Američanům, nedokázal překonat odpor, který měl k politice stavění zdí Donalda Trumpa. Přiznává v dopise, že se v životě někdy i mýlil, ale vždy se snažil o to, sloužit Americe a Američanům. Zajetí ve Vietnamu, které trvalo řadu let, kdy byl i mučen, na něm zanechalo samozřejmě určité stopy.

Odtud pramenil jeho nepragmatický postup např. vůči Rusku, v němž viděl přehnanou hrozbu a vyjadřoval se k "ruské" politice současného amerického prezidenta až příliš tvrdě. John McCain byl zajímavou a barvitou postavou amerického Kongresu i republikánské strany.

Líbil se mi příměr zveřejněný v některých médiích, který ho charakterizoval jako osamělého rváče. On prostě bojoval bez ideologie za věci, které považoval za správné pro lidi, pro národ, i když se v jejich hodnoceních někdy mýlil.

Vyšlo na Vasevec.cz, publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

10:02 Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

Incident českých vojáků v Keni stále vyvolává otázky informovanosti mezi Armádou ČR, Ministerstvem o…