Máme za sebou několik těžkých let a na rodinných rozpočtech se to podepsalo. Naše ekonomika se vzpamatovala, čekají nás lepší časy, a to se musí promítnout i v peněženkách pracujících rodičů.
Být rodičem je náročné. Je to náročné fyzicky, psychicky, ale i finančně. Ví to jistě mnoho z Vás, kteří tento příspěvek čtete. Od plen a sunaru až po výbavu do školy, všechno se to může zdát jako menší věci, ale je jich spousta a v součtu stojí opravdu hodně. Zvláště, pokud má rodina více dětí. Odborné odhady dokonce říkají, že vychovat dítě stojí až 4 miliony korun. Proto je důležité rodičům pomoci. Lepší budoucnost českých rodin, totiž znamená i lepší budoucnost celé naší země, která bez dětí není možná.
Zavázali jsme se v programu vlády, že pracující rodiče podpoříme a jako lidovci nabízíme náš návrh, jak na to. Jednou cestou je navýšení daňových slev na děti, které v posledních několika letech vůbec nerostly. Máme připraveno několik variant nárůstu, které zohledňují i počet dětí. Rodiče díky této změně ušetří od několika tisíc korun ročně. Například rodina se třemi dětmi může ušetřit až o 14 400 Kč více než je tomu dnes.
Druhé opatření je změna sociálního pojištění, která by zohlednila počet dětí v rodině. Pro rodiny s jedním dítětem by se nezměnilo nic. Naopak bychom chtěli snížit o 1% odvody pro rodiny se 2 dětmi a o 2 % pro rodiny se třemi a více dětmi. Pro rodiče by to znamenalo úsporu od několika stovek až po několik tisíc korun měsíčně, podle toho, kolik vydělávají.
Komu bychom odvod naopak zvýšili o 2 % jsou lidé nad 35 let, kteří děti nemají. Nebudeme zkoumat proč. Jestli je to vlastní rozhodnutí, nebo to bohužel nešlo. Uvědomujeme si, že to může být někdy i lidsky velmi pohnutý příběh, kdy nebylo dáno dítě mít. Taky ale víme, že bez dětí nemáme jako společnost vůbec žádnou budoucnost. Děti potřebujeme, aby u nás měl v budoucnu kdo pracovat, odvádět daně a mohl se o nás třeba i starat, jakmile to již nebudeme sami zvládat. Rodiče do další generace investují nemálo prostředků a jejich děti poté přispívají k prosperitě celé společnosti. Je proto fér, že když se někdo na výchově budoucí generace nepodílí přímo, přispěje alespoň něco málo z peněz, které za výchovu dětí vlastních přímo neutratí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV