Kettner (SPD): Budeme mít čím svítit a topit?

27.03.2023 16:21 | Zprávy

Budeme mít čím svítit a topit? Vláda chce nechat zavřít doly, přitom za elektřinu z uhlí nemáme náhradu.

Kettner (SPD): Budeme mít čím svítit a topit?
Foto: Facebook
Popisek: Zdeněk Kettner

Za pár let budeme vinou Zeleného údělu bez energie. To neříká žádný dezinformátor, nebo placený ruský troll, ale osoba nanejvýše povolaná - ředitel státní rozhodné firmy ČEPS Martin Durčák. V roce 2030 nám může chybět až 20 terrawathodin elektřiny, což je třetina současné spotřeby. Navíc ji ani nebude odkud dovézt, protože ostatní země Evropské unie jsou na tom kvůli klimatickému šílenství podobně. Co na to vláda? Nic. Nadále počítá s uzavíráním dolů a uhelných elektráren, za něž nemáme náhradu.

Kabinet si naplánoval, že od roku 2033 budeme bez uhlí. K tomu mě napadá verš: … skončíme vytuhlí. Nejde o žádnou nadsázku. Pokud se něco nezmění, tak už nebudeme mít elektřinu po celý rok dvacet čtyři hodin denně. Budeme muset vysazovat její spotřebu, lidé nebudou mít čím svítit a topit, zastaví se továrny. V krajním případě nám dle analýzy ČEPS hrozí totální blackouty v délce přes tisíc hodin ročně. Tedy tři hodiny denně. Ale už dříve, od roku 2025 bychom se měli stát závislými na importu elektrické energie.

Tohle je studená sprcha. Doslova. I za nynější krize jsme dokázali mít dost elektřiny a ještě ji vyvážet. Přestože vláda zaspala a nechala si velkou část peněz za ni odplynout ze země, dosáhl ČEZ v roce 2022 obřího zisku 81 miliard korun, devětkrát více, než předloni. Z dividend tak může kabinet lidem aspoň něco vrátit a trochu jim snížit mastné účty. Doufejme - SPD na to rozhodně bude tlačit. A teď si představte, že bychom byli závislí na dovozu. Kolik bychom asi platili za elektřinu pak? Pokud bychom ji tedy vůbec měli…

Naše země má (zatím) robustní energetickou základnu. Vděčíme za to píli a prozíravosti našich předků, kteří již od 19. století budovali síť elektráren. Zelení mamlasové nás mohou rychle vrátit o sto padesát let zpět. Pár dní poté, co ředitel ČEPS varoval před nedostatkem elektřiny, přišla zpráva, že aktivisté z českého hnutí Greenpeace se odvolali proti rozhodnutí báňského úřadu povolit v dole Bílina na Teplicku prodloužení těžby o pět let do roku 2035. Přitom radnice v Mostě i v dalších dotčených obcích s tím souhlasí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Mgr. Zdeněk Kettner

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Prý se nebráníte jít do koalice s ANO

Zajímalo by mě, co je pro vás přijatelný kompromis pro sestavení společné vlády a co jsou body z vašeho programu, ze kterých neslevíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!