Klán (KSČM): Česko s.r.o.

04.03.2017 9:58 | Zprávy

Článek analyzuje nápady hnutí ANO zredukovat Ústavu ČR. Kritizuje ústavní populismus tohoto hnutí.

Klán (KSČM): Česko s.r.o.
Foto: janklan.cz
Popisek: Jan Klán, poslanec KSČM za Středočeský kraj

Se zájmem jsem sledoval sněm hnutí ANO, který určil směr vývoje tohoto hnutí. Z celého jejich sněmu mě zaujala dieta, kterou chce Andrej Babiš naordinovat naší republice. Zřejmě chce udělat z České republiky společnost s ručením omezením nebo akciovou společnost. Návrhy, které na onom sympóziu byly předneseny, jsou ryze populistické. Z celé plejády takových nápadů zde předestřu tři. Prvním je snížení počtu zákonodárců z celkových 281 na 101. Druhým zavedení přímé volby starostů a třetím snížení počtu krajů v naší republice.

Pokud jde o snížení počtu zákonodárců, tak jsem stále nepochopil, kde Andrej Babiš vyčaroval takovou magickou číslovku. Prý jsme malá země, která tak vysoký počet zákonodárců nepotřebuje. V tom případě nařizuje zeštíhlení. Prý v rámci větší efektivity a šetření. Něco mi to připomíná. Ve firmách se také provádí restrukturalizace a snižují počty zaměstnanců, tak proč to neudělat i v státě. Jenže Andrej Babiš nemluví pravdu. Když se podíváme kolem naší republiky, tak jen Slovensko má nižší počet zákonodárců (150)- má také ale menší počet obyvatel. Jinak všichni ostatní mají kolem 200 a výše. Takže zde je vyvrácen jeho hlavní argument. Číslovka 101 tedy asi pochází z myslí manažerů nějaké jeho společnosti, kteří chtějí stát řídit jako firmu. Druhým protiargumentem je, že k tomu, aby tyto věci prosadil, potřebuje ústavní většinu v obou současných komorách. Takové počty on sám nikdy mít nebude a po volbách bude chtě nechtě hledat koaličního partnera.

To přímá volba starostů má pevné racionální jádro. Existuje totiž na Slovensku nebo v Polsku. Nicméně i tam se jim vyskytují problémy a spíše by se vrátili zpátky k systému, který je zavedený u nás. Může se totiž stát, že starosta bude politicky někdo jiný a zastupitelstvo také. Takže starosta bude jen loutkou nebo opozicí. Není totiž vyřešeno, v jakém vztahu mají být. Spíše bych viděl systém, kdy starostu bude dělat člověk, který získá nejvíce preferenčních hlasů. Má to svoji logiku i opodstatnění.

Třetí zeštíhlující prvek hnutí ANO je nižší počet krajů. Prý jich máme až moc. To je na jednu stranu pravda. Ještě před rokem 1990 jich tolik nebylo a nikdo nic nenamítal. Teprve po roce 2000, kdy vznikají kraje a ruší se okresy, tak nastává problém, že se kraje oddalují lidem. Zde byla chyba zrušit okresy, takže místo slučování krajů bych viděl obnovení okresů, abychom státní správu přivedli zpět k lidem. Na druhou stranu už vidím, jak se některé kraje chtějí zpět sloučit.

My komunisté se musíme zaměřit na dokončení reformy státní správy a pomoci místním samosprávám, aby mohli v rámci své přenesené působnosti vykonávat různé věci a lidé nemuseli zbytečně běhat po různých úřadech. S tím souvisí i její elektronizace, aby si lidé mohli řadu věcí vyřídit z domova. Správa věcí veřejných musí být co nejblíže občanovi, jinak na ni zanevře a bude upadat do skepse. Této skepse poté využijí populistická hnutí k postupnému rozkládání státu a to je špatné a velice nebezpečné.  

Převzato z profilu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

očkování

Dobrý den, chápu vás správně, že si myslíte, že za nárůstem předčasných a náhlých úmrtí je očkování? Proti čemu přesně? Proti covidu nebo i něčemu dalšímu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lachnit (ANO): Veřejnoprávní orgasmus Zdeňka Hřiba

8:02 Lachnit (ANO): Veřejnoprávní orgasmus Zdeňka Hřiba

Politické kolbiště se postupem času stává až absurdním prostorem roztodivných nápadů, jak upoutat po…