„Návrh dále přispěje k decentralizaci zdrojů, která je klíčová pro energetickou bezpečnost a pomůže i ochránit naši planetu pro budoucí generace,” doplňuje Kocmanová.
Novela energetického zákona přinese vznik takzvaných energetických společenství i možnosti sdílení energií mezi více odběrnými místy. „To je klíčový dílek, který dlouho chyběl k tomu, aby byl u nás potenciál obnovitelných zdrojů využit naplno. Hlavním účelem takových společenství či komunit není primárně vytvářet zisk, ale poskytovat přínos svým členům. Komunitní energetika tak přináší občanům úspory v podobě levnější energie, kterou sami vyrobí v rámci společenství,” uvedl pirátský náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák.
V praxi bude komunitní sdílení vypadat podobně jako v zahraničí - pokud třeba obec bude mít na střeše úřadu či školy nainstalované solární panely, bude moci energii z nich vyrobenou sdílet také s několika dalšími domy nebo ji použít v jiných částech obce, například na sportovištích či hospodářských objektech. Podobně to bude platit i o fotovoltaice umístěné na obytných domech s byty. „Náš cíl je dlouhodobý, jde nám o budování odolné energetiky. Ta odolnost by měla být především ze strany domácností a menších podniků, které se stanou mnohem nezávislejší na energiích od velkých společností,” sdělil Třešňák.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV