Kolaja (Piráti): Nekalé praktiky velkých hráčů mají upravit evropská pravidla

08.04.2021 15:09 | Zprávy

Velké digitální společnosti je zapotřebí regulovat na úrovni Evropské unie. Na tom se dnes shodli odborníci na digitální trhy v průběhu on-line debaty, kterou uspořádal místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Tzv. gatekeepři podle nich využívají nekalé praktiky a tím mohou i ohrozit demokracii. Tomu má zamezit nově vznikající evropská legislativa, jejíž stínovým zpravodajem je právě Kolaja.

Kolaja (Piráti): Nekalé praktiky velkých hráčů mají upravit evropská pravidla
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja

Firmy a platformy on-line se staly veřejným prostorem, kde každý den čerpáme informace nebo kde nakupujeme. Jako uživatelé ale často nemůžeme tyto firmy a platformy ničím nahradit, a to i v případě, že nesouhlasíme s jejich pravidly. Jedná se o giganty, jakými jsou Facebook, Google, nebo Amazon, tedy tzv. gatekeepery, přeneseně „žáby na prameni“.

„Tyto firmy mají tak zásadní vliv na fungování trhu, že na něm nastavují pravidla, a uživatelé i firmy nemají jinou možnost než se těmito pravidly řídit, nebo daný trh opustit,“ vysvětlil v průběhu debaty místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja, který se v europarlamentu zabývá tzv. aktem o digitálních trzích. Ten loni v prosinci představila Evropská komise.

Podle IT odborníka ze Seznam.cz Michala Feixe je typickou žábou na prameni třeba Google. „Google Play nemůžete obejít, pokud chcete aplikaci jako vývojář doručit ke svým zákazníkům, tedy uživatelům Androidu. Zároveň Vy, jako koncový uživatel, nemůžete mít telefon bez předinstalovaných aplikací. Akt o digitálních trzích právě stanovuje sadu pravidel, co nelze, a co se musí, pokud jste tzv. žábou na prameni,“ popsal Feix.

Barbora Bukovská z neziskové organizace Article 19, která se zabývá lidskými právy a svobodou projevu, upozornila na aktuální porušování principů demokracie. To platformy narušují tím, že vnucují uživatelům pravidla, za jakých musí fungovat. „Řešení by nemělo být krátkozraké, akt o digitálnch trzích je klíčový pro ochranu lidských práv a demokracie. Komise nereaguje dostatečně, neřeší vizi, která bude fungovat dobře nejen pro firmy, ale i pro občany,“ upozornila Bukovská.

Podle europoslance Kolaji je zapotřebí do diskuse o vznikající legislativě kromě byznysu zahrnout i širší občanskou společnost a neziskové organizace, o což se aktivně snaží. Cílem Kolaji je potírat nekalé praktiky narušující hospodářskou soutěž, otevřít digitální trhy pro další firmy a nabídnout uživatelům další alternativní řešení. Aktuálně pravidla připomínkují europoslanci.

Záznam celé debaty můžete najít ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jste pro zrušení senátu?

Mám dotaz k vaší kritice toho, jak senát pracuje. Myslíte, že je opravdu užitečný? A kdyby ANO získalo v senátu i ve sněmovně většinu, zrušili byste senát?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Podpora Green Dealu a Ukrajiny – staronová Evropská komise

9:15 Vích (SPD): Podpora Green Dealu a Ukrajiny – staronová Evropská komise

Evropský parlament minulý týden i hlasy poslanců ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů schválil složen…