Šíitští povstalci, takzvaní Hútíovci (podle Husajna Badra ad-Dína al-Hútíi, který vedl povstání v roce 2004), obsadili roku 2014 město Sanaa. Od té doby situace eskaluje. Vládnoucí režim krutě bojující proti povstalcům je nejvíce podporován Saúdskou Arábií, která stojí v čele intervenčních vojsk. Saúdská Arábie nakupuje v USA zbraně a do USA posílá ropu. Je neomluvitelné, že koalice cizích vojsk pod vedením Saúdské Arábie zasahuje v Jemenu i proti civilním cílům. Páchá válečné zločiny za dohlížení a podpory od západních zemí. Zejména USA a Spojené království poskytují zbraně a podporu pro Saúdskou Arábii při útocích na šíitské síly v Jemenu.
Dne 26. prosince 2020 složila přísahu nová 24členná jemenská vláda jmenovaná prezidentem Abd Rabúem Mansúrem Hádím na základě dohody z Rijádu, kterou zprostředkovala Saúdská Arábie. Nová jemenská vláda, založená na dohodě o rozdělení moci, zastupuje rovným dílem jak severní, tak jižní regiony země a zahrnuje také pět členů Jižní přechodné rady. Ovšem brzy mezi mezinárodně uznávanou vládou a Jižní přechodnou radou vyvstal nový spor ohledně jmenování soudců, což potvrzuje nestabilitu společné vlády a byl rovněž obnoven vojenský konflikt mezi silami mezinárodně uznávané vlády (podporovanými koalicí vedenou Saúdskou Arábií) a hnutím Hútiů.
Tato válka způsobila nejhorší humanitární krizi na světě, neboť téměř 80 % obyvatelstva – více než 24 milionů osob – potřebuje humanitární pomoc včetně více než 12 milionů dětí. Situace na místě se neustále zhoršuje a 50 000 obyvatel Jemenu již žije na pokraji hladomoru. Podle nejnovější analýzy integrované klasifikace fází zabezpečování potravin, týkající se Jemenu, se více než polovina obyvatelstva, tj. 16,2 milionu z 30 milionů osob, bude potýkat s krizovým nedostatkem potravin a počet lidí na pokraji hladomoru by se mohl téměř ztrojnásobit.
Koalice vedená Saúdskou Arábií, která zahrnuje také Spojené arabské emiráty (SAE), Súdán, Senegal, Kuvajt, Jordánsko, Egypt a Bahrajn a zahrnovala Katar (2015–2017) a Maroko (2015–2019), je zodpovědná za zabití desítek tisíc civilistů během leteckých útoků a pozemních bojů, i za účasti žoldnéřů. Koalice se dopustila závažných porušení mezinárodního humanitárního práva, která představují válečné zločiny, např. útoky na rezidenční oblasti, trhy, nemocnice, školy, farmy, výrobny potravin a vodohospodářskou infrastrukturu.
Koalice zavedla blokádu jemenských přístavů a závažná omezení vzdušného prostoru a provedla opakované útoky na infrastrukturu nezbytnou pro přežití civilního obyvatelstva, což vedlo k rozsáhlému hladomoru. Mezinárodní letiště v San’á je již více než čtyři roky uzavřeno pro komerční lety, takže obyvatelé Jemenu, žijící v severní části země, nemohou odletět ze země, a to ani vážně nemocní civilisté, kteří od uzavření letiště nemohou odletět za život zachraňující léčbou. Opakované uzavírání tohoto letiště pro humanitární lety ztěžuje pohyb humanitárních pracovníků, vybavení, zásob a důležitých dodávek do Jemenu i v rámci něj. Tato ekonomická válka má za následek cyklický a dramatický nedostatek paliva již od února 2019. Lodě, přivážející palivo, nemohou kvůli blokádě přistát a vyložit náklad v přístavu Hudajdá v důsledku sporu o výběr cel a daní a používání příjmů z paliva. Nedostatek paliva a plynu narušuje služby v oblasti zdraví, hygieny a dodávek elektřiny a vody a zvyšuje cenu základního zboží. V důsledku nedostatku paliva mají vnitřně vysídlení a zranitelní lidé problém dostat se k distribučním místům a ke službám.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Článek byl převzat z Profilu Ing. Kateřina Konečná
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV