Konečná (KSČM): Opomíjený Jemen

20.02.2021 6:32 | Zprávy

Již v minulosti jsem několikrát psala o zničujícím konfliktu v Jemenu, o kterém se většinou mlčí. Probíhající konflikt se rozhořel v září 2014.

Konečná (KSČM): Opomíjený Jemen
Foto: Repro Youtube
Popisek: Europoslankyně Kateřina Konečná

Šíitští povstalci, takzvaní Hútíovci (podle Husajna Badra ad-Dína al-Hútíi, který vedl povstání v roce 2004), obsadili roku 2014 město Sanaa. Od té doby situace eskaluje. Vládnoucí režim krutě bojující proti povstalcům je nejvíce podporován Saúdskou Arábií, která stojí v čele intervenčních vojsk. Saúdská Arábie nakupuje v USA zbraně a do USA posílá ropu. Je neomluvitelné, že koalice cizích vojsk pod vedením Saúdské Arábie zasahuje v Jemenu i proti civilním cílům. Páchá válečné zločiny za dohlížení a podpory od západních zemí. Zejména USA a Spojené království poskytují zbraně a podporu pro Saúdskou Arábii při útocích na šíitské síly v Jemenu.

Dne 26. prosince 2020 složila přísahu nová 24členná jemenská vláda jmenovaná prezidentem Abd Rabúem Mansúrem Hádím na základě dohody z Rijádu, kterou zprostředkovala Saúdská Arábie. Nová jemenská vláda, založená na dohodě o rozdělení moci, zastupuje rovným dílem jak severní, tak jižní regiony země a zahrnuje také pět členů Jižní přechodné rady. Ovšem brzy mezi mezinárodně uznávanou vládou a Jižní přechodnou radou vyvstal nový spor ohledně jmenování soudců, což potvrzuje nestabilitu společné vlády a byl rovněž obnoven vojenský konflikt mezi silami mezinárodně uznávané vlády (podporovanými koalicí vedenou Saúdskou Arábií) a hnutím Hútiů.

Tato válka způsobila nejhorší humanitární krizi na světě, neboť téměř 80 % obyvatelstva – více než 24 milionů osob – potřebuje humanitární pomoc včetně více než 12 milionů dětí. Situace na místě se neustále zhoršuje a 50 000 obyvatel Jemenu již žije na pokraji hladomoru. Podle nejnovější analýzy integrované klasifikace fází zabezpečování potravin, týkající se Jemenu, se více než polovina obyvatelstva, tj. 16,2 milionu z 30 milionů osob, bude potýkat s krizovým nedostatkem potravin a počet lidí na pokraji hladomoru by se mohl téměř ztrojnásobit.

Koalice vedená Saúdskou Arábií, která zahrnuje také Spojené arabské emiráty (SAE), Súdán, Senegal, Kuvajt, Jordánsko, Egypt a Bahrajn a zahrnovala Katar (2015–2017) a Maroko (2015–2019), je zodpovědná za zabití desítek tisíc civilistů během leteckých útoků a pozemních bojů, i za účasti žoldnéřů. Koalice se dopustila závažných porušení mezinárodního humanitárního práva, která představují válečné zločiny, např. útoky na rezidenční oblasti, trhy, nemocnice, školy, farmy, výrobny potravin a vodohospodářskou infrastrukturu.

Koalice zavedla blokádu jemenských přístavů a závažná omezení vzdušného prostoru a provedla opakované útoky na infrastrukturu nezbytnou pro přežití civilního obyvatelstva, což vedlo k rozsáhlému hladomoru. Mezinárodní letiště v San’á je již více než čtyři roky uzavřeno pro komerční lety, takže obyvatelé Jemenu, žijící v severní části země, nemohou odletět ze země, a to ani vážně nemocní civilisté, kteří od uzavření letiště nemohou odletět za život zachraňující léčbou. Opakované uzavírání tohoto letiště pro humanitární lety ztěžuje pohyb humanitárních pracovníků, vybavení, zásob a důležitých dodávek do Jemenu i v rámci něj. Tato ekonomická válka má za následek cyklický a dramatický nedostatek paliva již od února 2019. Lodě, přivážející palivo, nemohou kvůli blokádě přistát a vyložit náklad v přístavu Hudajdá v důsledku sporu o výběr cel a daní a používání příjmů z paliva. Nedostatek paliva a plynu narušuje služby v oblasti zdraví, hygieny a dodávek elektřiny a vody a zvyšuje cenu základního zboží. V důsledku nedostatku paliva mají vnitřně vysídlení a zranitelní lidé problém dostat se k distribučním místům a ke službám.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Ing. Kateřina Konečná

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Rakušan: V žádném případě to neumožňuje stíhat svobodu projevu

15:05 Ministr Rakušan: V žádném případě to neumožňuje stíhat svobodu projevu

Projev na 5. schůzi Senátu ČR 22. ledna 2025 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 65/2022 Sb., o…