Podívejte se na reportáž na Reportéři ČT o neuvěřitelné kauze zpronevěry advokátních úschov advokátky Sukové, která okradla 44 klientů o 153 milionů korun (ZDE). A to už nejsou 90. léta! Jak se to mohlo stát a jak to, že advokátka mohla tuto svou "činnost" provádět dlouhodobě a nikdo na to neupozornil?
Alarmující na tomto případu totiž není jen mnohaletá trestná činnost advokátky, ale ukazuje to na velmi závažný systémový problém rizika u advokátních úschov obecně, které nejsou zabezpečené proti zpronevěře. To může poškodit velké množství lidí, jak se to stalo v kauze Suková!
Na podezřelé transakce advokátky za zády klientů upozornil už před šesti lety Finanční analytický úřad, a to Policejní prezidium i advokátní komoru, která má kontrolovat činnost advokátů. Bohužel se tím řádně nezabývaly a nechaly advokátku zpronevěřovat peníze klientů, a vybírat dokonce miliony v hotovosti bez kontroly.
V tuto chvíli mají oběti trestné činnosti velmi malou šanci na odškodnění od advokátky, protože peníze zmizely neznámo kam. Takovýchto případů je za poslední roky více, např. kauza Century21, a je selhání, že to dosud není vyřešeno ve prospěch obětí.
Proto spolu s odborníky a ve spolupráci s Ministerstvo spravedlnosti České republiky připravujeme změnu zákona o advokacii, aby úschovy advokátů byly zabezpečené tak, aby se nestalo, že okradení klienti nedostanou nic. To je ostuda právního státu v ČR a nelze se s tím smířit.
Zároveň by mělo Ministerstvo spravedlnosti prověřit, jak je možné, že se Česká advokátní komora a Policie ČR na základě oznámení FAÚ nezabývaly závažným podezřením z hrozící zpronevěry úschovních peněz klientů advokátkou Sukovou. Kdyby komora i policie před lety konaly, jak mají, nikdy by 44 klientů nepřišlo o 153 milionů korun!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV