Přestože uběhly čtyři roky, na Slovensku žádné krajské volby letos nejsou. Slováci si totiž uvědomili, že není třeba ve veřejné správě zbytečně vyhazovat peníze. I na Slovensku nejsou krajské volby oblíbené, v minulých volbách byla účast menší než 30% a v předminulých v roce 2013 jen 20%. Jako snahu o zlevnění voleb a přitom zvýšení volební účasti bylo jednorázově prodlouženo volební období krajských orgánů ústavním zákonem na 5 let, aby se na podzim roku 2022 konaly společně krajské a obecní volby. Ušetří se peníze a zvýší se i volební účast, protože o volby v obcích je vyšší zájem, dosahuje téměř 50%.
Je to inspirace pro nás. V současné tíživé ekonomické situaci se projevuje varianta 14 krajů jako varianta podstatně dražší než bývalých osmi krajů. Pokud učiníme obdobné opatření jako na Slovensku a spojíme volby krajské a komunální, ušetří se peníze. Přitom nejde o žádný razantní zásah do veřejné správy, i když ta by si jej zasloužila. Demokracie nemůže bez voleb fungovat. To však neznamená, že jich musí být tolik jako u nás.
Slovenský příklad navíc vypovídá o špatnosti rozhodnutí našeho Ústavního soudu, který zrušil v roce 2009 ústavní zákon o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny. Přitom se tento způsob využíval opakovaně nejen u nás a na Slovensku, ale i jinde. Zkrácení volebního období zákonem například bylo přijato při posledních volbách 2019 řešících pobrexitovou krizi ve Velké Británii. Ve Francii si naopak drobně prodloužili své volební období poslanci Národního shromáždění v roce 2002 z důvodu úpravy volebního období prezidenta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Článek byl převzat z Profilu Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.