Zavádí se také povinnost krajských hygienických stanic informovat samosprávy o záměru vydat mimořádná opatření s dopadem na jejich území.
Samosprávy, přestože byly od počátku v první linii boje s novým koronavirem, se k informacím o jeho výskytu na svém území sice snažily dostat, ale často bohužel bez úspěchu. Krajské hygienické stanice byly neoblomné.
„Přitom nejde o žádnou nemístnou osobní zvědavost, znalost těchto údajů je naprosto nezbytná pro adekvátní nastavení preventivních opatření, ale i pomoci dotčeným obyvatelům. To vše jsou úkoly, které obcím náleží a jejich občané od nich jejich plnění očekávají,“ vysvětluje poslankyně Věra Kovářová (STAN) a dodává: „V době krize musí stát i obce táhnout za jeden provaz. Pokud ale státní orgány tajnůstkaří jako v tomto případě, je to vážný problém. Samosprávy přitom prokázaly, že se s mimořádnou událostí dovedou poprat, nevstřícnost státu jim ale zbytečně ztrpčovala i tak náročnou práci.“
Krajské hygienické stanice by podle návrhu měly nově informovat samosprávy o záměru vydat právní předpis zavádějící mimořádná opatření při epidemii nebo nebezpečí jejího vzniku. Podle platného znění zákona o ochraně veřejného zdraví mají krajské hygienické stanice povinnost informovat o uvedeném záměru pouze Ministerstvo zdravotnictví. To se v praxi ukázalo jako nedostatečné a často zmatečné.
„Je nutné, aby samosprávy měly včas a dostatek informací, zvláště v případech, kdy se jich připravovaná mimořádná opatření dotknou. A to platí téměř vždy. Není přece možné, aby se obce a města informace dozvěděly nejdříve z médií, jak se přihodilo například v Moravskoslezském kraji, to je prostě skandální,“ vysvětluje Věra Kovářová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV