Podle něj by těžiště soukromého práva včetně práva smluvního mělo i nadále zůstat na úrovni členských států, které jej dovedou regulovat nejen dostatečně uspokojivě, ale také efektivněji.
Komisí navržené nařízení by mělo vytvářet samostatný právní režim, který by existoval paralelně vedle vnitrostátních právních úprav. Ten by měl být v přeshraničních transakcích dostupný smluvním stranám jako volitelný právní režim pro jejich smlouvy. Podle Kožušníka navržený postup Komise nepřispěje ke konsolidaci vnitřního trhu, ani ke zlepšení jeho fungování, ani neusnadní přeshraniční obchodní vztahy mezi podnikateli a spotřebiteli. „Jsem přesvědčen, že projednávané nařízení nemůže naplnit Komisí zamýšlený cíl. Použít jako nástroj harmonizace spotřebitelského práva institut mezinárodního práva soukromého je nemístným experimentem,“ doplnil český europoslanec.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Edvard Kožušník