Vadí mi to. Proto bych rád na některé nesmysly reagoval.
Zboží v tzv. kamenných obchodech je kvalitnější a proto dražší. Autor tohoto klišé zřejmě netuší, že do ceny se v obchodě musí nutně promítnout i režijní náklady, a právě nájem obchodních prostor tvoří v našich podmínkách neúměrně vysoký podíl. Rozdíl v ceně tedy nemusí znamenat rozdíl v kvalitě. Je dobře si také uvědomit, že vysokou cenou zboží ani nemusí bohatnout obchodník, ale často jen majitel nemovitosti, který požaduje neúměrně vysoký nájem. Nepochopitelné jsou v této souvislosti ceny občerstvení a i dalších výrobků na volných prostranstvích a tržištích, kde by nájem stánkového místa měl být daleko nižší než u kamenných obchodů, a kde by pak dosahovali obchodníci výrazně větších zisků. To ovšem platí jen v případech, kdy vlastník volného prostranství (zpravidla obec), nestanovil extrémně vysoký nájem za tržní místo.
Farmářské trhy jsou zárukou kvalitních potravin z vlastní zemědělské produkce. To by mohlo platit, kdybych na vlastní oči neviděl na farmářských trzích i prodej mořských ryb a tropického či subtropického ovoce. Kuriózní situace je u česneku, který kromě vysoké ceny chuťově ani vzhledově často nelze rozeznat od maďarského nebo španělského.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV