Po nás potopa? Omyl, pro vás potopa: Po roce 89 jsem často slýchal od lidí v penzi, že už to nějak "doklepou", ale hlavně že jejich děti a vnoučata budou žít v lepší zemi a budou se mít dobře. I když to není zdaleka absolutní, nemohu se zbavit dojmu, že nemalá část současné generace lidí po šedesátce rezignuje na budoucnost potomků a chce co nejvíce peněz teď a hned přes nesporný fakt, že stát to položí na lopatky. V první dekádě našeho století průzkumy ukazovaly na silnou mezigenerační vazbu. Důchody také nebyly nic moc, ale vždycky mě udivovala data, že přesto snad až k 70% penzistů přispívalo z důchodu svým dětem a vnoučatům. Zajímala by mě dnešní čísla. Ta jsou asi mnohem menší.
Penzisté jsou nejzranitelnější skupinou naší společnosti. Nemoci, únava, vyhoření, neochota firem a státu zaměstnávat penzisty až na výjimky nedovolují zajišťovat prací svoje potřeby. Ale při současné natažené ruce si někteří dříve narození neuvědomují druhou stranu mince - oni nejvíce ze všech potřebují funkční a bohatý stát. S každým rokem ubývají ti, kdo nepotřebují kvalitní a dostupnou lékařskou péči, v řadě případů i sociální služby. Pokud bude státní kasa na kolenou, chtě nechtě to jako první pocítí penzisté. Že je naše zdravotnictví špičkové? Je slušné, ale tiká mu čas.
V jakém prostředí pracují špičkové týmy lékařů a personálu? Stačí se podívat na stav většiny budov a areálů Všeobecné fakultní nemocnice, Bulovku, Thomayerovu nemocnici a další. Když to vidím, přerazil bych všechny ty lumpy, kteří po našem vstupu do EU rozfrcali evropské dotace na golfová hřiště, penziony a další voloviny, které by si měli podnikatelé platit sami. Dnešní VFN zakládal císař Josef II. a od té doby už hodně vody uplynulo ve Vltavě. Přitom je prokazatelné nejen v porodnicích, že vliv prostředí a kvalita personálu i lékařů hraje velmi důležitou roli v léčbě i psychické pohodě pacienta. Staré domy s puncem kulturní památky už v drtivé většině těmto nárokům nevyhovují. O technologiích, vybavení, systémové péči o profesním růstu mladých lékařů nemluvě. A musím připomenout i kvalitní moderní léky. Také stále dražší komodita, která vám může pomoci udržet kvalitní život, zbavit vás neduhů, nebo je alespoň mírnit.
Průzkumy dlouhodobě ukazují, že populistické strany a hnutí nejvíce podporují lidé starších ročníků. Vážně tito lidé neznají prostý fakt, že co stát vybere, to může rozdat?
Dnešním velkým lapsem je inflace, která ničí zodpovědným lidem jejich úspory. Média i oponenti ukazují stále více na vládu. Jenže milí a vážení, je třeba podívat se na selhávající Českou národní banku. Michlovi a jeho spolku se prostě nedaří. Přes mnohá varování tento exporadce Andreje Babiše stanul péčí exostudy Zemana v čele této klíčové instituce. A zase, nejvíce spláčou nad prodělkem zase ti nejzranitelnější - tentokrát zodpovědná část našich penzistů.
Babišův a Schillerové mejdan za státní peníze skončil a líp nějakou dobu nebude. A jestli do toho vláda rychle razantně nešlápne, může být i mnohem hůř.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV