Leoš Prokeš: Banky podvedly ministryni financí

07.11.2020 7:33 | Zprávy

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) po jednání s bankami a dalšími poskytovateli úvěrů nenavrhla další plošný odklad splátek úvěrů.

Leoš Prokeš: Banky podvedly ministryni financí
Foto: Archiv Leoše Prokeše
Popisek: Leoš Prokeš

"Zástupci bank a nebankovních poskytovatelů ji ujistili, že budou klientům vycházet vstříc a zvolí pro ně řešení na míru, které bude v jejich situaci nejvhodnější. 

Na základě příslibu vláda nebude přistupovat k dalšímu plošnému moratoriu.

Dnes je nejisté splácení dluhů věřitelům cca 100 mld. Kč a lidé, co dluží  můžou lehce spadnou do dluhové pasti, kdy se jim může dluh navýšit několikanásobně z důvodu procesu vymáhaní dlužné částky.

To se bohužel dotkne hlavně slušných lidí, kteří nemohou splácet úvěry nebo hypotéky, které by za standartní situace platily.

Je jasné, že dluhy se platit musí... Ale když přijdete člověk o práci z důvodu ztráty zaměstnání, podnikání  na základě korona-krize či omezení svého podnikání nebo podnikaní vašeho zaměstnavatele, tak musí byt nastavené rovnoměrné podmínky pro dlužníka i věřitele. 

To byl taky důvod plošného moratoria, které bylo zavedeno v první vlně Covidu. Mimochodem na začátku října objem odložených splátek dosáhla výši 449 mld. Kč.

V druhé vlně získala ministryně financi Alena Schillerová (za ANO) závazek po jednání s bankami a dalšími poskytovateli úvěrů, že nebude klient zanášen do registru dlužníku, tak jak tomu bylo v první vlně.

Igor Vida, generální ředitel RB ujistil  všechny diváky v pořadu ČT24, že  krize postihne max. 10 až 15 % dlužníků a podotkl, že RB je připravená na individuální  řešení a s maximální vstřícností ke svým klientům, řekl: ,, nechceme penalizovat naše klienty a máme zájem jim pomoci“ . To potvrdil i Tomáš Salomon prezident  České bankovní asociace. 

 

V poslední době jsem mluvil s několika známými, kteří mi popisovali situaci, jak se chovají banky v případě, že požádáte o odklad splátek svého úvěru.  

 

Po tom, co jsem slyšel, tak jsem byl doslova zděšen a cítím podvodný přístup věřitelů, kteří tak moc lobovali a slibovali vstřícné jednání pro své klienty jen, aby vláda nezaváděla striktně moratorium.

 

Proto jsem vyzkoušel sám zavolat do své banky, kde mám hypoteční úvěr na RD. Požádal jsem bankovního poradce o možnost odložení splátek z důvodu omezení podnikaní, které mě zasáhlo v koronkrizi. Do dvou dnů se mi ozval kompetentní člověk z Raiffeisenbank s tím, že se domluvíme na odkladu splátky.

 Nabídku jsem dostal až na tři měsíce s tím, že mám dobrou platební morálku a nevyužil jsem žádného odkladu splátek v první vlně, tak jsem dostal nabídku na odklad splátky ve výši 80 % z jedné splátky. Tahle informace mě potěšila, tak jsem se zeptal, zda nebudu náhodou zanešen do registru neplatičů, tak jak tomu bylo v první vlně. Dostal jsem ale informaci, že v registru budu uveden jako neplatič, s tím, že po čtyřech letech mohu požádat o výmaz z registru neplatičů. 

Ale to nebylo to nejhorší, dál mi bylo řečeno, že za celou akci odložení splátky mně bude účtován poplatek ve výší 5.000,- Kč, který nebudu platit jednorázově, ale bude mně rozložen do celkové částky uvěru. To, co jsem slyšel mně stačilo, tak jsem poděkoval a zavěsil. 

Závěrem mohu konstatovat, že bankovní i nebankovní poskytovatelé nedodrželi gentlemanský příslib a využívají situace k obohacení. Tohle je praxe nejen z Raiffeisenbank, ale také z České spořitelny apod.

Tímto žádám paní ministryni k novému moratoriu, které opravdu pomůže lidem, tak, aby se nedostali do dluhové pasti. Osobně si myslím, že úroky z dluhů můžou platit všichni a postačí pouze odklad splátky. Všem přejí krásný den a hlavně pevné zdraví.

Převzato z profilu politika.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Leoš Prokeš, MBA

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Lenka Knechtová byl položen dotaz

bydlení

Vámi kritizovaná digitalizace stavebního řízení je podle mě zanedbatelný problém v porovnání s tím, že má ČR problém s nedostatkem bydlení, které, když už je, tak je pro většinu smrtelníků nedostupné. A upřímně nemám dojem, že když jste byli ve vládě, že jste problém nějak řešili. Můj dotaz tak zní,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Kulhánek: Škody už přesáhly 57 miliard korun

13:08 Ministr Kulhánek: Škody už přesáhly 57 miliard korun

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k povodním.