Liptáková (KDU-ČSL): Společné nákupy jsou pro město Brno výhodné

13.12.2015 14:22 | Zprávy

Společný nákup energií ušetřil Brnu a dalším jihomoravským samosprávám 18 milionů korun.

Liptáková (KDU-ČSL): Společné nákupy jsou pro město Brno výhodné
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Klára Liptáková (KDU-ČSL)

V minulém měsíci byl zorganizován pro města a obce jižní Moravy, včetně moravské metropole (zapojilo se 17 jejich MČ), společný nákup energií na komoditní burze. „Sloučením spotřeby celkem 245 subjektů se zvýšila atraktivita poptávaných energií pro dodavatele elektřiny a plynu. Společný nákup se uskutečnil začátkem listopadu a jeho účastníkům přinesl meziroční úsporu 18 milionů korun,“ uvedl Roman Celý, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje.

Nákup provedla obecně prospěšná společnost – Organizačně správní institut (OSI). Třetím rokem jej realizovala na Českomoravské komoditní burze Kladno, která funguje jako centrální tržní místo pro obchodování dodávek energií. Letošní novinkou bylo zapojení 17 z 29 brněnských městských částí, které se přiklonily k této efektivní formě nákupu.

„Dosáhli jsme na lepší ceny, než kdyby jednotlivé městské části nakupovaly energie samostatně. Společné nákupy jsou pro město Brno výhodné, stejný model nákupu využívá i řada dalších měst, ministerstev, soukromých firem, ale i třeba Česká televize. Nákupy mimo burzu se v dnešní době stávají spíše okrajovou záležitostí,“ zhodnotila Klára Liptáková, 1. náměstkyně primátora města Brna.

Zatímco prvního nákupu v roce 2013 se společného nákupu účastnilo 50 obcí a 70 jejich příspěvkových organizací, letos už se kromě Brna jednalo o 8 měst (Blansko, Bučovice, Kuřim, Olešnice, Slavkov u Brna, Strážnice, Tišnov, Ždánice), 3 městyse, dva volné svazky obcí (Deblín, Devět křížů), 95 obcí a 120 jejich příspěvkových organizací a společností.

„ Podle informací ze společnosti OSI je tu i zajímavé srovnání. Před dvěma roky pro obce poptávali 19 tisíc megawatthodin (MWh) elektřiny a 28 tisíc MWh plynu, letos se podařilo centralizovat téměř 45 tisíc MWh elektřiny a 57 tisíc MWh zemního plynu. Takto velká centralizace v kombinaci se soutěžním prostředím kladenské burzy přinesla rekordní pokles cen. Ty klesly u silové elektřiny až pod hranici 830 korun za MWh, u zemního plynu se budou pohybovat kolem 500 Kč za MWh,“ uzavřel náměstek Roman Celý.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala: Neplatí, že ceny energií máme nejdražší v Evropě

22:31 Premiér Fiala: Neplatí, že ceny energií máme nejdražší v Evropě

Projev na 127. schůzi Poslanecké sněmovny ČR 23. ledna 2025 k vysokým cenám energií.