Na tento neférový přístup jsme za Piráty v minulosti upozorňovali, vláda ale problém i přes sliby nevyřešila. Je přitom neuvěřitelné a celosvětově ojedinělé, že premiér Andrej Babiš svou valorizační politikou motivuje občany, aby odcházeli co nejdříve do starobního důchodu a penalizuje ty, kteří pracují déle.
Porovnáním výhodnosti odchodu do důchodu v končícím a začínajícím novém roce jsem se dříve zabýval v rámci mého působení v Rozpočtovém výboru. Na problematiku možného vyššího důchodu pro ty, kteří odejdou do důchodu ve starém roce před těmi, kteří odejdou do důchodu v roce novém jsem při projednávání valorizačních zákonů v minulých letech upozornil zástupce Ministerstva práce a sociálních věcí. Byl jsem ujištěn, že důchody přiznané na konci starého roku nebudou vyšší než nově přiznané důchody v novém roce. Letos taková situace ale přesto bohužel nastala.
Výpočet důchodů je sám o sobě složitý a široké veřejnosti málo srozumitelný. I proto s Piráty dlouhodobě prosazujeme možnost, aby si každý občan mohl snadno online zobrazit aktuální přehled o svých odvedených příspěvcích na sociální pojištění, kalkulaci odhadované výše důchodu i informace ohledně splnění podmínek přiznání starobního důchodu. Popřípadě i výhodách přesluhování či práce při pobírání částečného důchodu.
Podívejme se, jak problém vypadá v praxi. Pokud by člověk s nárokem na řádný důchod pracující za průměrnou mzdu vstoupil do důchodu v listopadu 2020, měl by vyměřen důchod 17 562,-, který by mu valorizace od ledna 2021 trvale zvýšila na 18 662,-. Pokud by ten samý člověk pracoval o dva měsíce déle třeba ve zdravotnictví a nastoupil do důchodu až v lednu 2021, měl by vyměřen důchod zhruba 17 867,-, tedy trvale o 755 korun méně, než kdyby nastoupil o dva měsíce dříve.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV