Návrh počítá s vytvořením jasného právního rámce, který dá firmám srozumitelnou cestu, jak provozovat opční programy pro zaměstnance. Zároveň ctí i jeden z hlavních požadavků startupů “no tax before cash”, tedy aby ke zdanění došlo až po prodeji slíbeného podílu a realizaci hotovostního příjmu ze strany zaměstnance. Návrh také pracuje s tím, že na zaměstnance v opčním programu se bude nahlížet jako na investora a jeho příjem plynoucí ze zhodnocení jeho podílu nebude brán jako příjem ze závislé činnosti.
„Česko potřebuje inovace a startupy jsou motorem inovací. Jako Piráti chceme zlepšit prostředí pro startupy a celý ekosystém kolem nich, aby nám malé garážové firmy vyrostly v české jednorožce. Každá česká úspěšná firma začínala v malém, jako je vyhledávač letenek Kiwi, antivirus Avast nebo online supermarket Rohlík. Češi mají za sebou spoustu vynálezů jako kontaktní čočky, silonky, Baťův model podnikání, stolní hry známé v zahraničí. Česká softwarová firma třeba dělala aplikaci pro ISIC kartu po celém světě. Chceme podpořit inovace a růst firem a náš návrh zaměstnaneckých akcií jim pomůže získat talenty. Jsme připraveni návrh upravit a dotáhnout s koaličními partnery,” zdůrazňuje Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů.
„Mladé inovativní firmy včetně technologických startupů a výzkumných spinoffů jsou podstatným hybatelem směrem k ekonomice poháněné výzkumem a inovacemi. Usilujeme o lepší podmínky pro inovativní startupy a dobře nastavené zaměstnanecké akcie mezi ně patří. Jde i o jedno z opatření probíhající reformy transferu znalostí z výzkumu do praxe. Tento návrh jde správným směrem, diskutovali jsme jej důkladně se všemi zainteresovanými stranami a jsme připraveni ho podpořit v koaličních jednáních, která nás teď čekají," doplňuje ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová.
„V rámci návrhu chceme řešit konkrétní životní situaci startupů, která patří opravdu mezi ty základní a nejčastěji používané a která doplní současnou právní úpravu. Jedná se o situaci, kdy je domluvena kupní cena na základě ocenění startupu při vstupu do programu – tedy kupní cena domluvená při vstupu do programu se použije i v budoucnosti, kdy je cena akcií vyšší. Na zaměstnance účastnící se zaměstnaneckých opčních programů chceme do budoucna dívat skutečně jako na investory, kteří koupili za levno, a zdanit je až při prodeji akcií, nikoliv někdy uprostřed,” přibližuje základní parametr nové úpravy Jiří Valenta, vedoucí pirátského resortního týmu finance.
„Jedním z hlavních cílů návrhu je pro zaměstnanecké akciové programy definovat právní rámec tzv. “safe harbour”. Tedy aby společnosti, které budou chtít programy zavádět, a jejich zaměstnanci měli jistotu, že tento postup je pro ně právně i daňově bezpečný. Zásadní pro přípravu kvalitního návrhu byla spolupráce. Návrh jsme připravovali se zástupci startupového sektoru a Svazem průmyslu a dopravy. Diskuze probíhaly i s Ministerstvem financí a ministryní pro vědu, výzkum a inovace. Klíčové detaily směrem k návrhu paragrafového znění jsme průběžně ladili s právníky z advokátní kanceláře PRK Partners a experty z Komory daňových poradců,” vysvětluje Martin Jiránek, pirátský expert na startupy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV