Prvotní ekonomický šok způsobený celosvětovou koronavirovou karanténou máme za sebou. Znovu jsme otevřeli fabriky. Začali obchodovat. Dokonce i trochu cestovat. Celosvětově nemocných s Covidem ale přibývá. Situace se opticky zhoršuje. Nemůžeme si nějak zvyknout na život s novým virem. Hodně lidí má obavy. Obavy, které významně ovlivňují jejich pohled na budoucnost. A právě obavy z budoucnosti vedou k významnému zpomalení budoucího ekonomického růstu. Analýza ekonomických důsledků pandemií v několika posledních stoletích vede k závěru, že po pandemickém ekonomickém šoku byla návratnost investic vždy nižší než před ním a tento stav trval desetiletí. Lidé prostě přehodnotí svůj pohled na budoucnost a nezmění ho do konce svého života. Jaký je tedy pravděpodobný ekonomický vývoj po covidu? Podle nedávné studie Juliana Kozlowského, Laury Veldkamp a Venkyho Venkateswarana dojde po prvotním ekonomickém šoku k zotavení, ale ekonomický výkon nedosáhne předchozích hodnot. Je to způsobeno tím, že část investovaného kapitálu je využívána méně, nebo vůbec (například kancelářské budovy, letadla, letiště apod.) a tím, že lidé změní svůj pohled na budoucnost, vnímají vyšší riziko a tudíž více spoří a méně investují.
Autoři očekávají, že současná hodnota budoucích ztrát je desetkrát větší než hodnota ztráty způsobené primárním ekonomickým šokem.
Co by v této situaci měli dělat politici? Cokoli, co vrátí lidem optimismus a víru v budoucnost. Přijít s vizí, se kterou se je schopna ztotožnit většina obyvatel. ??
Inspirováno článkem "Psychological scars of downturns could depress growth for decades" z The Economist.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV