Ministr Brabec: Jedná se o časované bomby, které akutně ohrožují životní prostředí i zdraví

12.03.2017 10:05 | Zprávy

Ministr Brabec v Ostravě: Dalších 100 milionů pro obce a kraje na likvidaci akutních ekologických zátěží, Vratimov má šanci na celkovou sanaci uskladněných kalů.

Ministr Brabec: Jedná se o časované bomby, které akutně ohrožují životní prostředí i zdraví
Foto: ANO
Popisek: Ministr životního prostředí Richard Brabec

Ministr Richard Brabec koncem týdne vyhlásil další pokračování programu MŽP, který obcím a krajům pomůže s odstraněním akutních ekologických zátěží s neznámým původcem na jejich území. Ministr Brabec to oznámil při návštěvě Moravskoslezského kraje, který plánuje podat do nově otevřené výzvy žádost o dotaci na likvidaci kalů z lagun Ostramo uložených ve Vratimově. Celkem je pro žadatele připraveno 100 milionů korun z prostředků Národního programu Životní prostředí. Výzva je nově kontinuální, tedy otevřená až do roku 2020, přičemž v případě velkého zájmu je MŽP připraveno částku navýšit. Projektové náměty začne Státní fond životního prostředí ČR přijímat 16. března 2017.

Sanace se dočkalo už 7 nebezpečných skladů odpadů s dotací 70 milionů korun

„Jedná se už o čtvrté pokračování tohoto programu pro kraje a obce, kterým chceme pomoci s odstraněním velmi toxických míst v bývalých továrních areálech či opuštěných průmyslových skladech, jejichž majitel je neznámý nebo se k areálu prostě nehlásí [1]. Jedná se o časované bomby, které akutně ohrožují životní prostředí i zdraví lidí, protože jsou tam často uskladněny jedovaté chemikálie,“ vysvětluje ministr Richard Brabec. Se sanací toxických lokalit už program obcím a krajům pomáhá od roku 2015, kdy jej ministr Brabec vyhlásil v reakci na návštěvu skladu chemikálií v areálu VITKA v Brněnci na Svitavsku.

„Když to shrnu, celkem jsme od spuštění programu před dvěma lety podpořili likvidaci již sedmi nebezpečných skladů odpadů s celkovou dotací 70 milionů korun a pevně věřím, že díky dnes vyhlášené výzvě toto číslo ještě poroste. Z již podpořených projektů bych určitě rád zmínil areál VITKA v Brněnci, jenž se stal pilotním projektem sanačních zásahů, nebo sanaci bývalé olejny v Lovosicích, na kterou město získalo téměř dvoumilionovou dotaci. Letité skládky nebezpečných odpadů se zbaví díky naší podpoře i obec Lhenice na Prachaticku, která získala dotaci 20 milionů korun a navíc i zvýhodněnou 5milionovou půjčku od Státního fondu životního prostředí ČR,“ dodává ministr Brabec.

Šance pro Vratimov na odstranění ostravských kalů

„Novou výzvu jsme připravovali i s ohledem na diskusi s Moravskoslezským krajem, kterou jsem zde zahájil při mé minulé návštěvě Ostravy. Kraj chce do výzvy totiž přihlásit projekt na odstranění ostravských kalů uložených ve Vratimově. Kolem této kauzy se dlouho jen debatovalo o tom, kdo za to může či nemůže, což je pro mě neakceptovatelné. Naším hlavním zájmem je, aby kaly, které místním lidem ztrpčují život, byly co nejdříve odstraněny. Kraj je připraven obratem do výzvy podat projektový námět a současně už s ním diskutujeme i projektovou dokumentaci, aby se s pracemi mohlo co nejdříve začít,“ prozrazuje ministr Brabec detaily ke spolupráci s Krajským úřadem Moravskoslezského kraje.

O dotaci mohou stejně jako v předchozích dvou letech žádat kraje, obce s rozšířenou působností a od loňského roku nově i obce, které na svém území mají sklad či skládku nebezpečného odpadu. Maximální dotace činí 80 % z celkových výdajů.

„Podpořeny budou výhradně ta sanační opatření, která minimalizují rozsah nebo odvrátí akutně hrozící riziko vzniku ekologické havárie. Nově mohou obce a kraje získat dotaci až 40 milionů korun, což je jednou tolik než v předchozích dvou letech. Současně jim nabízíme i možnost čerpat naši bezúročnou půjčku, díky které mohou pokrýt zbylé náklady,“ doplňuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Nově vyhlášená výzva Národního programu Životní prostředí je dvoukolová. V prvním kole, které se otevře 16. března, budou přijímány projektové náměty, které mohou žadatelé předkládat až do konce roku 2020 nebo do vyčerpání stomilionové alokace. „Ti žadatelé, kteří se svými projekty uspějí, následně písemně vyzveme, aby podali kompletní žádosti. Učinit tak musí ale nejpozději do tří měsíců od doručení písemného vyzvání,“ upřesňuje Petr Valdman s tím, že projektové náměty budou vyhodnocovány průběžně, tak aby se potřebné finanční prostředky dostaly k žadatelům co nejdříve a oni tak mohli začít ekologické havárie řešit bez zbytečných odkladů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Knotek (ANO): Patrioti pro Evropu jsou jedinou skutečnou reálnou opozicí bojující za občany

10:02 Knotek (ANO): Patrioti pro Evropu jsou jedinou skutečnou reálnou opozicí bojující za občany

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k politice ODS.