Ministr Herman: Každý režim by se měl poučit z toho, proč se zhroutil režim předchozí

20.11.2016 8:37 | Zprávy

Daniel Herman se v Kanadě sešel s krajany a podpořil prezentaci českých vystavovatelů.

Ministr Herman: Každý režim by se měl poučit z toho, proč se zhroutil režim předchozí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Při pracovní návštěvě ministr kultury navštívil česko-kanadskou továrnu v Burlingtonu, která je největším výrobcem vinylových desek na světě. Jde o projekt zdařilé ekonomické spolupráce v oblasti kulturních průmyslů. Daniel Herman se též setkal s krajany v Masaryktownu, s ministryní kultury Ontaria Elanorou McMahonovou či kanadskou ministryní kulturního dědictví Melanií Joly.

Ve svém programu měl ministr Herman setkání se studenty Torontské univerzity. Zde přednesl projev na téma vyrovnávání se s minulostí. Popisoval v něm transformační procesy ve společnosti po roce 89. „Každý režim by se měl poučit z toho, proč se zhroutil režim předchozí. Komunistická nadvláda nad zeměmi východní a střední Evropy padla proto, že tento režim byl vnitřně prázdný. Když už nestačil svou moc držet násilím, do této své prázdnoty se zhroutil. Pro nás je to varování, abychom se vyvarovali prázdnoty, prázdnoty v lidských myslích, v našich ideálech, v našich plánech. Tak máme naději, že se další generace nebudou muset stydět, až o nás budou číst několik vět v historických knihách“, uvedl ve svém projevu.

Daniel Herman na Torontské univerzitě, kde přednesl projev na téma vyrovnávání se s minulostí.

V polovině týdne se ministr sešel se zástupci mezinárodního filmového festivalu Toronto, se kterými diskutoval o filmových koprodukcích a představil jim systém filmových pobídek v České republice. Uvítal úspěch českého snímku “Nikdy nejsme sami“ režiséra Petra Václava a producenta Jana Macoly, který se probojoval do letošního programu Toronto IFF. Následně se setkal se Simonem Braultem, ředitelem Canada Council for the Arts -  veřejnoprávní organizací pro financování kulturních projektů. Hovořili spolu o způsobu financování kultury v obou zemích. V hlavním městě Ottawě se ministr sešel se svým protějškem, ministryní kulturního dědictví paní Melanie Joly. Ministři probrali možnosti kulturní výměny obou zemí, prodiskutovali své kompetence i působnosti svých rezortů. Daniel Herman též upozornil na významné kulturní aktivity českého velvyslanectví v Ottawě a v prostorách Národní galerie zhlédl dosud nejrozsáhlejší prezentaci díla Josefa Sudka v Kanadě.

Setkání se Simonem Braultem, ředitelem Canada Council for the Arts.
 

Setkání ministra Daniela Hermana s ministryní kultury Kanady Melanií Joly.

V závěru pracovní návštěvy Kanady se Daniel Herman setkal  v rezidenci velvyslance  s krajanem J. Straussem, kterému za jeho působení a podporu česko-kanadských vztahů předal pamětní medaili Jana Masaryka.  Pětidenní pracovní cestu po Kanadě zakončil ministr Herman na Mezinárodním veletrhu a festivalu CINARS, kde svou návštěvou podpořil českou prezentaci veletržního stánku nazvaného Arts and Theatre Institute-Czech Republic.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): Chceme levnější bydlení, těm, co na přemrštěných cenách vydělávají, to vadí

9:15 Bartoš (Piráti): Chceme levnější bydlení, těm, co na přemrštěných cenách vydělávají, to vadí

Když jsme jako Piráti vstupovali do vlády, slíbili jsme občanům jedno: že se budeme věnovat problémů…