Ministr Kupka: Denně tudy bude moci projet až 147 nákladních souprav

19.08.2022 13:06 | Zprávy

Vysokorychlostní i regionální tratě a rozvoj inovací. Ministr Kupka jednal se svým saským protějškem

Ministr Kupka: Denně tudy bude moci projet až 147 nákladních souprav
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy Martin Kupka

Zlepšení průjezdnosti hlavního železničního koridoru mezi Děčínem a Bad Schandau, vysokorychlostní trať z Prahy do Drážďan nebo zlepšení regionálního spojení. To byla hlavní témata setkání českého ministra dopravy Martina Kupky a jeho saského protějšku Martina Duliga v Königsteinu nedaleko Drážďan. Oba ministři jednali také o probíhajícím českém předsednictví v Radě EU nebo spolupráci při zavádění inovací v dopravě. 

„Klíčovou zprávou je, že nám německá strana vyšla vstříc a upravila harmonogram prací na modernizaci železniční trati mezi Děčínem a Bad Schandau. Jde o hlavní kapacitní přechod mezi Česko republikou a Německem pro nákladní i osobní dopravu na železnici. Probíhající stavební práce tu zásadně omezují provoz a hrozilo, že dopravci by tady museli čelit komplikacím další tři roky. Německý správce železniční infrastruktury ale už v prvním pololetí příštího roku výrazně navýší kapacitu. Do urychlení prací a změny harmonogramu investuje 40 miliónů eur. Místo současných 99 nákladních vlaků denně tudy bude moci projet až 147 nákladních souprav,“ uvedl po jednání ministr Martin Kupka. Tato změna výrazně pomůže i osobní dopravě a posílí i Solidarity Lanes pro snazší dovoz produktů a surovin z Ukrajiny.

Důležitým bodem jednání byla plánovaná vysokorychlostní trať (VRT) z Prahy do Drážďan přes Ústí nad Labem. Díky vybudování tohoto spojení by se zkrátila doba jízdy vlakem mezi českou a saskou metropolí na jednu hodinu. Sasko podpořilo ČR v jejím úsilí zařadit úsek Ústí nad Labem – Heidenau do hlavní sítě celoevropských spojení TEN-T.

Ministři jednali také o možnostech, jak zlepšit regionální železniční spojení obou zemí. Mluvili hlavně o vybudování nového propojení českého Rumburku s německým Seifhennersdorfem, kde na saské straně probíhá studie proveditelnosti. „Vnímáme velkou místní poptávku po zlepšení tohoto spojení. Jsem rád, že v příštím roce by měla mít saská strana hotovu studii proveditelnosti na svou část úseku, na kterou budeme moci navázat kroky na naší straně,“ řekl k tématu ministr Kupka.

Martin Kupka a Martin Dulig spolu debatovali rovněž o plavbě na Labi nebo o vzájemné spolupráci v digitalizaci a inovacích v dopravě. Oba politici zdůraznili, že příští rok bude vyhlášena první výzva na podporu společných projektů v aplikovaném výzkumu. Ta pomůže spolupráci výzkumných institucí a firem a také pomůže navázat důležitá partnerství a přinese výsledky použitelné jak v České republice, tak v Sasku.    

Na program jednání se dostalo také právě probíhající předsednictví České republiky v Radě EU nebo společný projekt výměnných stáží. Ministr Kupka na závěr setkání pozval svého saského kolegu na dvě akce konané v České republice. Konkrétně jde o Dny městské mobility, které se uskuteční letos v září v Brně a také na Světový silniční kongres PIARC v říjnu příštího roku v Praze.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kovářová: Unijní agenda začíná připomínat Brežněvovu doktrínu

7:17 Senátorka Kovářová: Unijní agenda začíná připomínat Brežněvovu doktrínu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zprávě Evropské komise o stavu právního státu