Za Českou republiku se ho zúčastnil ministr dopravy Martin Kupka. „Současná válka na Ukrajině nám ukazuje význam vlastní zabezpečené komunikace s celosvětovým dosahem a schopnost získávat vlastní družicová data. Jsem rád, že české předsednictví v Radě EU přispěje ke společným evropským cílům a tím i k posílení konkurenceschopnosti, nezávislosti a bezpečnosti Evropy,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.
Ministři 27 zemí EU se na jednání dohodli na dalším směřování družicového programu Copernicus. Česká republika podporuje jeho další rozvoj, hlavně v oblasti pozorovacích kapacit. Pro ČR je zásadní zachování pokračování stávajících pozorování, zvýšení prostorového rozlišení družicových snímků i rozšíření do nových oblastí pozorování, které umožní rozvoj zcela nových aplikací, například pro takzvaná chytrá města, lesnictví, sledování stavu infrastruktury a podobně. Systém by také měl reagovat na aktuální vývoj, potřeby uživatelů i bezpečnostní situaci.
Smyslem programu Copernicus je poskytování včasných a spolehlivých dat pro monitoring životního prostředí, rozvoj území, sledování atmosféry, bezpečnost, infrastrukturu, nakládání s přírodními zdroji a podobně. Jeho páteř tvoří pozorovací družice Sentinel. Data a základní služby jsou k dispozici bezplatně pro užití ve vládní, soukromé i výzkumné sféře.
Ministři také schválili společný přístup EU k řízení kosmického provozu. Dlouhodobou udržitelnost a s tímto spojenou organizaci provozu na oběžných drahách a stanovení pravidel na globální úrovni vnímá ČR jako velmi důležité, protože je podmínkou pro samotné vypouštění a bezpečný provoz družicových systémů. Společný přístup Evropy v této věci pak zajistí silnější vyjednávací pozici a předejde závislosti na normách vytvořených jinde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV