Semináře se zúčastnilo na sto zástupců českých firem, advokátních kanceláří a zástupců odborné veřejnosti, kteří měli zájem získat inspiraci a nové informace ohledně exportních příležitostí, spojených s účinnou ochrannou práv duševního vlastnictví.
Seminář uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který zároveň vyjádřil důvěru v proexportní potenciál českých firem: „Předpokladem potenciálu inovovat je existence kreativních a technicky zdatných lidí, kteří se nebojí experimentovat a přemýšlet jinak. Takové lidi v České republice máme. Aby byl maximálně využit jejich potenciál a talent, je klíčové výsledky jejich činnosti chránit. Instrumentem, který tuto ochranu může poskytnout, jsou patentové systémy.“
Předseda Úřadu průmyslového vlastnictví Josef Kratochvíl podtrhl význam patentování v zahraniční: „Patentovat pouze na území České republiky může být ošidné, dáváme tím výsledky výzkumu a vývoje k dispozici konkurentům ze zahraničí zadarmo.“
Důležitost ochrany průmyslového vlastnictví i ve vztahu k malým a středním podnikům poté zdůraznil i náměstek ministra Vladimír B?rtl: „Chránit svá práva duševního vlastnictví mohou, respektive by měly, i malé a střední podniky, protože v současné době je jedním z nejcennějších majetků společnosti často právě její know-how.“ Toto potvrdil i předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček: „Ačkoli pro malé a střední podniky je patentování už přirozené, státní správa by měla o této problematice více a koncentrovaněji informovat. Tento seminář je jedním z dobrých příkladů, jak lze s veřejností o této problematice efektivně komunikovat.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV