Cílem jednání je zajistit bezproblémovou přípravu této jedinečné výstavy a ujistit egyptskou stranu o velké váze, kterou Česká republika klade na celý projekt.
„Považuji za velký úspěch našich vzájemných vztahů a také za vysoké ocenění práce českých egyptologů v Egyptě, že egyptská vláda a egyptské ministerstvo pro památky schválili Národní muzeum jako hostitele pražské výstavy. A to podle podmínek navržených Českým egyptologickým ústavem,"uvedlministr kultury Antonín Staněk. „Výstava představí téměř80 sbírkových předmětů nalezených českou expedicí a samozřejmě i další pozoruhodné zápůjčky. Považuji za čest, že to mohu být právě já, kdo smí symbolicky pozvat faraóny opět do Prahy."
V průběhu zahraniční pracovní cesty ministr kultury navštívil Archeologické muzeum v Káhiře, kde si v doprovodu českých egyptologů prohlédl nálezy české expedice. Delegace se také vydala na pyramidová pole v Abúsíru a Sakkáře, kde čeští egyptologové působí.
Stalo se tak krátce poté, co Český egyptologický ústav zveřejnil (2. 4. 2019) nový objev: výjimečný pyramidový komplex královny Setibhor a hrobku hodnostáře Chuyho, který žil na sklonku Staré říše. Objev hrobky vyzdvihuje význam vlády krále Džedkarea a období pozdní 5. dynastie. Dále expedice nalezla doklady o Setibhor – doposud neznámé královně z konce 5. dynastie. Královnino jméno Setibhor a její tituly jsou vytesány na sloupu z červené žuly, který se nachází v nově odkrytém vstupu do jejího pyramidového komplexu. Otázku, kdo byla majitelka tohoto neobvyklého památníku, se odborníci pokoušeli zodpovědět desítky let.
„Český egyptologický ústav oslavil v minulém roce 60 let své existence a jedinečné nálezy i plánovaná výstava Sluneční králové jsou krásnou odměnou za jejich dlouholetou práci,“ řekl ministr Staněk.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV