Jejich nároky v součtu činily zhruba půl miliardy korun. Žalobci zejména tvrdili, že byli poškozeni změnou podmínek státní podpory obnovitelných zdrojů energie, kterou Česká republika přijala jako opatření nutné ochrany státního rozpočtu ve světle tehdejší celosvětové ekonomické krize v letech 2007 a 2008.
Mezinárodní arbitrážní tribunál složený z renomovaných rozhodců, prof. Dr. Hans van Houtte (předsedající rozhodce), John Beechey CBE a Toby Landau QC, dne 15. května 2019 vydal čtyři rozhodčí nálezy, v nichž zamítl veškeré nároky vznesené proti České republice o celkové hodnotě přesahující 500 mil. Kč a nařídil žalobcům zaplatit České republice náhradu za právní zastoupení ve výši okolo 5 mil. Kč. ČR tak zvítězila již v šesti z celkem sedmi solárních arbitráží, které proti ní byly zahájeny.
„Za tímto významným úspěchem stojí roky kvalitní práce odborníků z Ministerstva financí, kteří opakovaně prokazují svou schopnost profesionálně se vypořádat s nechvalným dědictvím přechozích vlád a zachraňují tak daňovým poplatníkům miliardy,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.
Tribunál po pečlivém zvážení konstatoval, že „opatření [přijatá Českou republikou] cílila na řešení záležitostí veřejného zájmu“ a „ani zavedení solární daně, ani zpětvzetí daňových zvýhodnění nebylo za daných podmínek nepřiměřené či svévolné“. Tribunál také zdůraznil, že i přes omezení nepřiměřených zisků solárních investorů jim nadále byla zaručena přiměřená návratnost jejich investic.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV