"Kdo nic nedělá, nic nepokazí" je velmi nešťastné pořekadlo. V energetice nás přivedlo k dnešnímu stavu, který ohrožuje naši ekonomiku a vytvořilo z ní energetický skanzen. Rozhodnutí vlády posunout dále přípravu stavby jaderných bloků tento přístup narušuje. To je dobře. Ale zda je to cesta, která naši energetiku "posune" správným směrem, to vůbec není jasné.
Otazníků je více než dost. Jaderné bloky mohou posílit bezpečnost dodávek, ale otázkou je, zda za přiměřenou cenu.
Podle "západních" zkušeností s vývojem jaderné energetiky je zřejmé, že za elektřinu z jádra si připlatíme (což vede mnoho zemí k tomu, že dnes s jádrem nepočítají). Kolik to bude, závisí na celkových nákladech na stavbu a výši zisku provozovatele.
Dostupné údaje o zamýšlených dvou blocích naznačují následující: Jeden blok od korejského dodavatele KHNP má stát 200 miliard korun (v dnešních cenách) a vyrábět elektřinu za 90 eur. Dále se uvádí, že „přípravné práce“ spolknou dalších 80 miliard. Pokud těch 80 miliard představuje náklady, vyvolané potřebnými investicemi, vyjde jeden blok na 240 nebo 260 miliard a cena elektřiny se proporčně zvýší, a to výrazně nad 100 eur.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV