Myslím, že každá měna je umělá konstrukce, jejíž hodnotu uměle tvoří stát – bohužel země eurozóny se vzdaly vlastní měnové politiky a tak dnes je Řecko zbaveno možnosti devalvovat svou měnu a podpořit tak domácí exporty a s nimi i hospodářský růst. Přijetím společné měny země přirozeně přišly o kurzový mechanismus jako způsob vyrovnání vnější ekonomické nerovnováhy, jakožto nejrychlejšího a nejméně bolestivého procesu. Souhlasím tedy se slovy sociologa Václava Bělohradského.
Ale problém Řecka je hlubší - jde o mix korupčního vládnutí, extrémních výdajů na zbrojení a života z přemrštěných evropských dotací, které zvedaly ceny a mzdy a na druhé straně snižovaly produktivitu lidí i celé řecké ekonomiky.
Myšlenka společné měny není všeobecně úplně špatná – je však otázkou, zda ji lze v praxi realizovat tak, aby byla prospěšná pro všechny.
To je bohužel ten kardinální problém a pro Řecko by byl nejsystémovější odchod z eurozóny a bankrot.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV