Okamura (SPD): U ČT máme řešit objektivitu vysílání, ne zvyšování koncesionářských poplatků

24.01.2025 17:04 | Monitoring

Projev na 127. schůzi Poslanecké sněmovny ČR 24. ledna 2025 k financování veřejnoprávních médií.

Okamura (SPD): U ČT máme řešit objektivitu vysílání, ne zvyšování koncesionářských poplatků
Foto: ČT24
Popisek: Tomio Okamura

Vážené dámy a pánové, vládní koalice tady dnes zase protlačuje zákon na další zdražení života českým občanům. Chcete lidem zvýšit poplatky za Českou televizi a Český rozhlas. Navíc chcete, aby nově platilo tyto poplatky dalších přibližně 600 tisíc lidí, kteří mají laptopy, iPady a chytré mobilní telefony, tedy připojení k internetu.

Hnutí SPD zásadně nesouhlasí se zvyšováním televizních a rozhlasových poplatků. Navrhujeme zrušení těchto poplatků a převedení České televize a Českého rozhlasu na státní příspěvkovou organizaci pod kontrolou Nejvyššího kontrolního úřadu. Nebo ať si Českou televizi platí svobodně jen ti, kteří se na ni chtějí dívat. V tomto smyslu jsme také připravili pět pozměňovacích návrhů, o kterých se tady bude hlasovat.

K dnešnímu programu jsem chtěl říct, že hnutí SPD nedovolí, aby se tady dnes hlasovalo o zvyšování poplatků za televizi a rozhlas. Dnes se o tom prostě hlasovat nebude! My to tady zablokujeme, protože prostě my odmítáme zvyšování poplatků za televizi a za rozhlas, stejně jako jsem to udělal minulý týden ve středu, kdy jsme tady zablokovali jako SPD zvyšování platů politiků, protože s tím nesouhlasíme, tak to uděláme i dnes u zvyšování této plošné daně, kterou chce uvalit Fialova vláda znovu na všechny občany České republiky a taky na firmy.

A my si prostě myslíme, že Fialova vláda by prostě neměla zdražovat životy občanům, naopak životy občanům je potřeba zlevňovat, a ne jim ještě tahat peníze z kapes tak, jak to dělá Fialova vládní koalice.

To znamená, dnes se tady prostě o tom hlasovat nebude, to už vám říkám teď. My to prostě nedovolíme.

Ohledně poplatků takzvaným veřejnoprávním médiím, Českému rozhlasu a České televizi, padly už všechny myslitelné argumenty, ale logika a zdravý rozum je něco, co se vládě a vládní koalici úzkostlivě vyhýbá. Uniká mi, proč. Jak jsem už dříve řekl, z 27 členských států Evropské unie jich 17 poplatky nemá a v 10 zbylých státech EU, které poplatky mají, se diskutuje o změně, která by reflektovala novou dobu. Takže když to shrnu, tak vládní koalice tady navrhuje úplný anachronismus, to znamená, navrhujete něco, co ani většina států EU nemá, a naopak, jak už jsem říkal i ve svém minulém projevu, další a další státy Evropské unie ustupují od toho systému placení koncesionářských poplatků za televizi a rozhlas. To znamená, ty důvody, proč vy to děláte, jsou jiné, a k nim se samozřejmě ještě dostanu.

Jinak k tomu, že prostě my tady tomu budeme bránit, abyste zase okradli lidi o další peníze, tak to bude takhle pokračovat z naší strany i příště, i další jednací den. My prostě nechceme, abyste zase zdražovali lidem životy. Není k tomu žádný důvod v případě České televize a Českého rozhlasu. Budeme prostě bránit peněženky občanů. SPD brání peněženky občanů před tím, abyste jim tahali další peníze z kapes zbytečně. Úplně zbytečně chcete tahat občanům a firmám peníze z kapes.

Vládní návrh zpoplatnit všechny, kdo mají přístup k internetu, je prostě nemravný, stejně jako dnešní zpoplatnění všech, kdo mají rozhlasový a televizní přijímač. Proč mají platit za Českou televizi a Český rozhlas ti, kdo je nesledují?

No, ono totiž ten důvod, proč vy chcete nasypat do České televize a do Českého rozhlasu zcela nelogicky, proti jakékoliv logice i proti tomu, co platí ve většině států EU, je jednoduchý, protože letos je volební rok, budou volby do Sněmovny a vy si chcete zavázat vedení České televize a redakce publicistických případně zpravodajských pořadů k tomu, aby dál protlačovaly prioritně provládní názory a aby vás zvýhodnily tak, jako je tomu doposud, jak víme i z oficiální zprávy, která visí na stránkách Rady České televize, že počet pozvání představitelů Fialovy vládní koalice je mnohem vyšší než počet pozvání představitelů dvou opozičních stran. To znamená, vy si to tam chcete normálně z veřejných peněz uplatit, aby vám šli na ruku, protože nemáte už co občanům nabídnout.

Ostatně podle posledního průzkumu státní agentury Centrum pro výzkum veřejného mínění CVVM tak plně věří Fialově vládě už pouze 2 % občanů. Takže standardně, kdybyste byli demokrati, tak už sami od sebe byste měli dávno podat demisi a už by tady měly být předčasné volby, aby občané znovu rozhodli.

Vrátím se k té otázce, proč mají platit za Českou televizi a Český rozhlas ti, kdo je nesledují. O zmanipulovaném zpravodajství nebo publicistice v ČT již byly popsány stohy, nebo o chování či erudici redaktorů. Ostatně naposledy minulý týden jsem přímo nastavil zrcadlo reportérům ČT při jejich natáčení se mnou a video jsem bez sestříhání zveřejnil, na rozdíl od reportérů ČT, kteří vždycky všechno sestříhají tak, aby si to zmanipulovali tak, jak jim to vyhovuje. No, a toto moje video mělo skoro milion přehrání na internetu minulý týden, a nebylo to v těch tisících komentářích pod videem pro Českou televizi hezké čtení.

Asi nejčastěji se opakoval názor zrušit Českou televizi a další názor - odmítám za tohle platit poplatky.

Kdo to video viděl, a vím i z vašich reakcí, že značná část z vás to video viděla, přehrála si ho, a říkají mi to lidi na ulici, tak takový amatérismus a hloupost rádoby profesionálních redaktorů se jen tak nevidí. Bylo to doslova směšné. Aktéry této pro Českou televizi zoufalé ostudy byly aktivistické progresivistické redaktorky Reportérů ČT Barbora Loudová a Jevhenija Vachničenko, která ještě při natáčení sama od sebe zdůrazňovala, že je Ukrajinka, což jsem vůbec nepochopil, jako kdyby to někoho zajímalo.

Podobně se chová i jejich kolega ze stejné redakce Václav Crhonek. Takže to je v České televizi běžná praxe. Korunu tomu všemu nasadila redaktorka Reportérů ČT Aneta Snopová, která mi za moji v uvozovkách reportáž začala vyhrožovat právním oddělením ČT. Je tedy zřejmé, že Česká televize má dost peněz a času na hlouposti, tak proč zvyšovat poplatky.

Teď ale pojďme dál, podívejme se na situaci kolem výroby pořadů mimo zpravodajství a publicistiku. Proč Česká televize neosloví třeba talentované autory, kteří vymyslí něco vlastního, co naopak bude moci Česká televize prodávat a bude z toho mít zisk. No, to je jednoduché. Během posledních desetiletí se na Kavčích horách usídlily partičky vyvolených, kteří naopak blokují přístup kohokoliv, kdo je ohrozí talentem a schopnostmi. Tomu samozřejmě odpovídá i kvalita produkce. Autor nejsledovanějších pořadů České televize v minulosti, legendární České sody, Cestománie nebo Genu Fero Fenič by si dnes v České televizi ani neškrtl. Ostatně víme, že Česká televize ho nejen vyštvala, ale například model Cestománie mu de facto ukradla a začala ho vyrábět sama, samozřejmě v horší kvalitě.

A nejen to. Česká televize z veřejných peněz dokonce financuje dokumenty proti názorově nepohodlným lidem. Vzpomeňme na dokument Bratři Okamurové, který měl jediný cíl, pomluvit mě před minulými volbami a zároveň pomoci stranám současné Fialovy vlády. Tento dokument byl ale tak nekvalitní, neprofesionální a tendenční, že svůj účel ani nesplnil.

Situace v České republice je opravdu zoufalá. A tohle mají všichni občané platit a podporovat partičku, která si uzurpuje právo na Českou televizi, právo parazitovat v našich penězích?

Musím zase říci, že jsou tam, že většina zaměstnanců České televize jsou slušní lidé. Máme tam řadu podporovatelů, řadu lidí, kteří mě kontaktují a říkají, že s námi souhlasí, že Václav Moravec, Nora Fridrichová, Wollner a další si je vzali za rukojmí a že oni s nimi nesouhlasí, že kvůli svému aktivistickému přístupu několik lidí z řad těchto redaktorů vlastně ničí Českou televizi. Oni jsou z toho nešťastní, ale nemůžou s tím vůbec nic dělat.

Já sám vystupuju v České televizi 30 let. Proto já tam znám opravdu hodně lidí. S některými se dokonce navštěvujeme i doma. A musím říci, že podpora tohoto aktivismu v České televizi není, dokonce bych řekl, ani většinová podpora ze strany zaměstnanců. Oni chtějí mít klid na svoji práci, chtějí, aby Českou televizi měli lidé rádi a aby byla brána jako profesionální médium.

Samozřejmě znám i redaktory České televize, stejně jako vy, kteří jsou velmi slušní. Velmi slušní, korektní. A za příklad můžu dát například redaktory České televize, kteří mají na starosti tady nás v Poslanecké sněmovně. Určitě jim nelze nic vytknout.

Ale my musíme jít dál. A máme tady před sebou vládní návrh, návrh Fialovy vládní koalice na plošné zvyšování poplatků za televizi a rozhlas. A navíc chcete ještě uložit tuto povinnost 600 000 lidem navíc, kteří mají laptopy, mobilní telefony, chytré mobilní telefony a iPady, což je samozřejmě úplně nepřijatelné. Ale pojďme k tomu, k těm pořadům. Já osobně vzhledem k mým osobním zkušenostem s Českou televizí se mohu plným právem ptát, proč mají voliči SPD spolufinancovat výrobu pořadů, které jsou vůči mně i jejich názorům nenávistné, nepřátelské a porušují zcela průkazně zákony o České televizi a televizním vysílání?

Proč máme platit pořad Václava Moravce, který zcela proti zákonu mě, jako předsedu parlamentní strany, už deset let nepozval do debaty? Deset let, už je to deset let. A ten důvod je jednoduchý. Protože nesouhlasí s mými názory, s názory SPD. Proto za veřejné peníze, za poplatky, které platí voliči SPD, tak manipuluje vysílání České televize, aby tam byly přednostně slyšet hlasy Fialovy vládní koalice a aby tam nebyly slyšet hlasy opozice. Tohle to kdyby bylo v privátním médiu, tak tak nad tím lze samozřejmě přivřít oči, byť i zpravodajství privátních médií podléhá určitým zákonným pravidlům. Ale že to dělá veřejnoprávní televize za povinné koncesionářské poplatky, které všichni občané musí povinně platit, ať se na Českou televizi dívají, či ne, a flagrantně takto se zneužívají tyto poplatky pro činnost proti opozičním stranám, které notabene... Podle preferencí by nás volilo více lidí, ty opoziční strany, než vládní strany dohromady. Tedy koncesionáři opozičních stran jsou ve větším počtu než ty vládní. Tak to je opravdu nepřípustné zneužívání veřejných peněz.

Proč máme platit pořad, u kterého samozřejmě Česká televize tají, kolik Moravcovi a dalším za něj platí? Oni to tají, takže oni chtějí více peněz. Kdo to kdy viděl? A zároveň tají občanům, koncesionářům tají, jakým způsobem s těmi penězi hospodaří. Ostatně to, že ústavní právník a pedagog Masarykovy univerzity v Brně docent Koudelka po x letech se teď nedávno domohl a bylo to, se ptal, kolik stála výroba otázek Václava Moravce v roce 2017. Až tuším vloni se dozvěděl poté, co Česká televize i po rozsudcích soudu to nechtěla říct, dokonce i po rozhodnutí Úřadu na ochranu osobních údajů, pod které spadají právě tyto záležitosti, je má v gesci. Co se týče České televize, tak i po výtce dokonce toho úřadu se tomu Česká televize bránila, tak se konečně se pan docent Koudelka dozvěděl - na základě zákona 106 má na to právo - tak se dozvěděl po asi šesti letech, kolik stál pořád Václava Moravce v roce 2017. Pak se ptal ještě na jeden pořad a ten kolotoč se rozběhl dokola. No tak to nemá smysl. Taková Česká televize nemá přece žádný smysl.

Pak se ani nedivím, že si řada občanů myslí, že se tam rozkrádají veřejné peníze, když skrývají, jak s nimi hospodaří, nebo že se tam hospodaří prostě netransparentně. Takže to je samozřejmě problém. A já jako... Samozřejmě ve standardním životě by nemělo žádnou logiku ani ve vašich rodinách, nikdo by neudělal, že by za vámi přišla nějaká firma a řekla plaťte nám víc, aniž by vám, když by vám zároveň odmítla odpověď na otázku, co se s těmi vašimi dosavadními penězi stalo. Kdo z vás by dal takové firmě další peníze, která by mu odmítla odpovědět na to, co s těmi vašimi dosavadními penězi vlastně dělala a skrývala to netransparentně. Tak byste jí prostě žádný peníze nedali. Je to jednoduché. Ale vládní koalice, tady pan ministr Martin Baxa z ODS, který to má na starosti, ale je to za vládní koalici jako celek, tak odmítá transparentnost hospodaření České televize. A zároveň chcete, aby lidi za to platili víc. A já v tom prostě vidím problém v tomto momentu.

Ptám se dál, proč máme platit reportéry ČT, kteří mě a SPD bytostně nenávidí, kteří o nás lžou a dehonestují nás za naše peníze? To bylo opravdu neuvěřitelný, co diváci viděli v tom videu, které jsem zveřejnil. Oni místo aby řešili, týkalo se to toho plakátu, plakátu, kde píšu, plakátu s tím černochem, s tím nožem, kde píšu: stop migračnímu paktu EU. A oni místo aby se zajímali mimo jiné o to, o tu trestnou činnost a o to násilí, ke kterému dochází každý den. Každý den dochází k pobodání Němců migranty. Ano, 3800 pobodání za jeden rok v průměru je tam. Aktuální statistika je zatím k dispozici za rok 2023, protože za rok 2024 ještě není, protože teď je ještě krátká doba, určitě ji Německo zveřejní brzy. To je 3800 pobodání, ano, ne 380, ne 38, více než 10 pobodání denně je v Německu. A nejčastějšími pachateli, jak vyplývá z německé policejní zprávy, jsou migranti bez německého pasu a národnostně jsou to v pořadí Turci a Syřani, a pak to pokračuje dál, pak jsou tam Afghánci, a tak dál.

Takže místo aby se Česká televize zajímala o to, co nám hrozí na základě migračního paktu, který nechala odsouhlasit Fialova vláda a který začne pro Českou republiku platit za necelé dva roky, takže lze samozřejmě očekávat, že u nás tyto problémy budeme mít dříve či později také kvůli Fialově vládě, tak na mě útočili, že prý plakát vzbuzuje nenávist. Přitom tam nemůže být o rasismu žádná řeč, protože jsou fakta, to jsou policejní fakta ze západních statistik i z německé statistiky, že pachatelé jsou lidé tmavé pleti. Takže to není vůbec o žádném rasismu, je to čistě konstatování faktu. Takže tímto způsobem, ale tam spíš to bylo, to samozřejmě byla taky pointa, která lidem, lidé si toho všimli, toho manipulativního natáčení, že Česká televize je úplně mimo, mimo úplně. Místo aby řešili příčinu, tak řeší nějaké následky a ještě si to tam mají popletené celé, tak místo aby se zaměřili na to, abychom uchránili Českou republiku před kriminalitou, chránili naše občany, tak ještě útočí na ty, kteří se o tu ochranu snaží. To prostě je neuvěřitelné. Ale hlavně tam samozřejmě byl absolutně ten přístup těch jejich přístup těch moderátorek nebo redaktorek. Já ho ani nebudu hodnotit, protože to všichni viděli. Já jsem si připadal... Já mám zkušenosti 30 let z médií, ale tohle jsem ještě nezažil, takovýto přístup. To prostě bylo úplně směšné. Jako, jo, to vůbec nechápu, jak někdo takový může pracovat v České televizi. Ale tak chápu, protože je znám. To prostě, tak tam není měřítkem profesionalita, tam je měřítkem aktivismus. To je kritériem.

A mám samozřejmě informace i z České televize, že jsou z tohoto videa úplně nešťastní. Já je chápu, protože chtít zvyšovat koncesionářské poplatky a zároveň předvést takový neskutečný amatérismus, jo, to jsem... Já jsem na úrovni ani regionální televize nezažil takto nepřipravené, takto neprofesionální redaktorky. Ani na úrovni regionální televize za 30 let svojí praxe jsem nezažil takto neprofesionální redaktorky, které nechtěně úplně zesměšnily celou Českou televizi tím svým aktivistickým přístupem a neprofesionálním.

Já jsem se přitom bavil samozřejmě. Proto jsme to samozřejmě... Pak už se to trošku protahovalo, tak jsem to pak samozřejmě ze své strany ukončil, protože už se pak točili dokola, nevěděli, co by, takže to bylo, jsem si zpestřil večer trošku. Stejně jsem potom šel další televize, už do té profesionálnější, a to byla CNN, takže tam už to mělo aspoň nějakou úroveň lepší, ale samozřejmě to byla zábavička tohleto. Ale pozor, oni se budou mstít, Česká televize se bude mstít teďka za to, jo?

Jak jsem říkal, ta redaktorka Aneta Snopová už vyhrožovala právním oddělením, už to tam poslala na to právní oddělení, mimochodem, už to poslala, tak nevím, co budou řešit. To, že jsem je nechal ochutnat jejich vlastní medicínu? Že kolegyně, která byla se mnou, tak to natočila, jakým způsobem oni natáčí? Takže to je opravdu neuvěřitelné, co oni si dovolují. A prostě za tohleto platit nechceme, protože ta Česká televize by měla být vyvážená, pozitivní, transparentní, a to by bylo správné, ale to není. Proč máme tedy platit pořady jako Reportéři ČT, kteří předvádějí takovéhle výkony, jako vidělo teď aktuálně obrovské množství lidí na tom videu. To nemyslíte, vážené kolegyně a kolegové z vládní koalice, vážně. Ostatně obětí jejich nenávisti a překrucování se, myslím, stalo i mnoho vašich kolegů a kolegyň. Zeptejte se jich na bezmoc, kterou cítili, když se do nich v "kluci a holky" z České televize pustili. Miliony občanů mají podle Fialovy vlády platit pořady, které jsou vůči nim, vůči jejich názorům nepřátelské, které jejich názory ignorují nebo překrucují a dehonestují, aniž by navíc měly relevantní informaci, jak s jejich penězi Česká televize nakládá. Je tohle normální? To je přece stav, který by v normální zemi nemohl stát tolerovat. To, že někdo vybírá veřejné peníze a současně odmítá říct, za co je utrácí, a ještě by porušoval zákon, tak by přece měl čelit sankcím a ne že by se mu ještě přidávalo. Pokud Česká televize pláče, že jí chybí peníze, tak musí přece říct, za co ty miliardy, které dostává, utratila, naprosto transparentně by to měla říct. A než začne žadonit o více peněz, musí předložit nějaký plán na zefektivnění své práce. To je logika a zdravý rozum.

Donald Trump ve svém inauguračním projevu oznámil, že do politiky v USA vrátí zdravý rozum. Kéž by přišel čas, když by se zdravý rozum vrátil i k nám. Česká televize musí nejprve odkrýt zcela transparentně svoje účetnictví. Jak jsem už mnohokrát řekl, ideální by byl Nejvyšší kontrolní úřad, který by zkontroloval efektivitu nakládání s veřejnými penězi. Ano, NKÚ na to má ze zákona plné právo už dnes a podle zákona ho například Sněmovna může o kontrolu požádat. Pojďme to udělat. NKÚ udělá hloubkovou analýzu výdajů České televize, ale i Českého rozhlasu, a pak můžeme teprve otevřít debatu, kolik peněz a na co obě média potřebují. Souběžně bychom měli udělat skutečně relevantní analýzu vyváženosti a objektivity vysílání. Tak určitá analýza tady proběhla, o té už jsem mluvil minule, ostatně ta analýza visí na stránkách rady České televize, oficiálního dozorového orgánu České televize, a zní jasně vyplývá, že Česká televize zve do pořadů, do diskusních pořadů, dokonce i násobně více zástupců opozičních stran než - pardon, násobně více zástupců koaličních stran, vládní koalice, než opozice. Opět, tak tohle nemá smysl platit. Ano, vládní koalici to vyhovuje, ale všeho do času, protože vy to chcete zmanipulovat, to vysílání, uplatit si ho z veřejných prostředků, aby vám šla Česká televize, potažmo Český rozhlas, na ruku. To je stejné, jako teďka jste si vysoutěžili na vládě, ve vládní koalici na vaši volební kampaň nad rámec příspěvků politickým stranám, tak jste si vysoutěžili 34 milionů korun. Zase se zneužili veřejné peníze a budete si dělat kampaň za státní peníze, vaši volební kampaň za státní peníze. A tu zakázku dostal syn bývalého poslance ODS Vidíma. Takovým způsobem se pracuje ve Fialově vládní koalici s veřejnými penězi. Ruka ruku myje a už to zase jede. To znamená, ne abyste dělali férovou volební kampaň za stejných podmínek, jako mají ostatní politické strany, konkrétně ty opoziční, ale vy ještě nad rámec toho zneužijete veřejné peníze, sami sobě jste si odklepli 34 milionů korun na vládě. A vyhlásili jste výběrová řízení na ministerstvech na vaši vlastní kampaň, která jde nad rámec těch výdajů na volební kampaň politických stran. To je opravdu, opravdu je to velmi neférové. Ale takoví jste vy, takhle funguje Fialova vládní koalice, to nemá vůbec nic s demokracií a s tou vaší pravdou a láskou, kterou se zaštiťujete tím sloganem, tak to nemá vůbec nic společného. Ale my budeme samozřejmě bojovat, my budeme samozřejmě bojovat proti tomu, že vy používáte veškeré neférové prostředky, abyste se udrželi za každou cenu u moci. Tak my budeme samozřejmě ze všech sil bojovat těmi férovými metodami.

Dále, co se týče toho Nejvyššího kontrolního úřadu, tak to už jsem teď sdělil. Je také potřeba nejenom udělat relevantní analýzu vyváženosti a objektivity vysílání, ale je potom potřeba také žádat nápravu, a nejen nápravu, ale také personální změnu. Ti, kdo po desetiletí flagrantně porušují zákony, zneužívají politicky a ideologicky veřejnoprávní média, tam prostě nemají co dělat. To, že zákon obě média porušují, je už podle stávajících dat a faktů naprosto nevyvratitelný fakt. Mimochodem v tom zákoně je jasně řečeno, že vysílání má být vyvážené a že mají zaznívat názory hlavních politických proudů. Ale jak z té statistiky vyplývá, tak tam zaznívají převážně názory vládní koalice. Záměrně, protože oni vám dělají prostě také kampaň, ale za peníze všech, všech občanů České republiky, kteří platí ty koncesionářské poplatky. A to je ten problém, který je právě špatně a je protizákonný ten moment, proti zákonu o České televizi,

Když si to zjednoduším, tak Česká televize, Český rozhlas a ministr kultury Martin Baxa, který má na starosti veřejnoprávní média, tak by prostě měl, měli by trvat na dodržování zákonů, měli by začít dodržovat zákony a vláda, Fialova vláda, by měla přece tlačit a dohlídnout na to, aby se dodržovaly zákony. Jenže vám to vyhovuje, vám tohleto rozpoložení v České televizi vyhovuje, jak už jsem řekl i na těch statistikách těch pozvání. Prvním krokem pro jakoukoliv diskusi musí být právě dodržování zákona, odkrýt financování a teprve potom se lze přece bavit o tom, kolik bude Česká televize pro Český rozhlas dostávat. To je přece logické a říká to zdravý rozum.

Zdravý rozum také říká, že když tu máme tři zpravodajské veřejnoprávní redakce, Českou televizi, Český rozhlas a ČTK, a platíme jim třikrát za tu stejnou práci, tak je to trojnásob nejen drahé, ale také hloupé. Jen podotknu, že ČTK je schopná se ufinancovat sama, to znamená, že ji zpravodajství pro občany nic nestojí. Sloučení všech tří našich veřejnoprávních médií pod jedno by byl proto naprosto logický krok k zefektivnění jejich financování.

A je to určitě jeden z kroků, které by SPD, pakliže ve volbách rozhodnou občané, letos jsou sněmovní volby, tak je to jeden z kroků, který by SPD chtělo realizovat.

Dalším krokem by samozřejmě měla být debata na změnu statutu veřejnoprávních médií na státní příspěvkové organizace, jako tomu je zvykem v jiných vyspělých zemích. Zaznamenal jsem výrok, že třeba ve Skandinávii je jiná kultura. Tam že to funguje, ale u nás taková kultura není, takže to prý u nás není možné. Ale pokud je v médiích v jakékoliv zemi vyspělejší a kultivovanější mediální kultura, tak to není přece argument proti. Ale naopak argument pro to, abychom systémy v takových zemích napodobili, a nikoliv proto, abychom se jim bránili. Když jsme u té logiky. Vláda navrhla paušální zpoplatnění všech přístrojů, které se mohou připojit na internet, pod záminkou, že lidé tam mohou sledovat Českou televizi. Proboha, co je to za absurdní nesmysl? Česká televize může ihned v tuto sekundu své vysílání na internetu zablokovat a zpřístupnit jen těm, kdo ji zaplatí. Proč to nechtějí udělat? Vždyť Česká televize může přes ty zpoplatnit své vysílání. Jenže oni to udělat nechtějí, protože by si to skoro nikdo neplatil. A pak by se ukázala pravá situace.

Takže je logické, že je tohle Česká televize nechce, protože by se ukázalo, že vlastně většina těch koncesionářů nemá zájem. Samozřejmě, paušální platba bez ohledu na to, zda službu využívám, je pro Českou televizi výhodnější. Ale naprosto nemravná, samozřejmě nelogická v momentě, když jednoduše tuto službu můžete zpoplatnit jen těm, kdo skutečně službu ČT a ČRo přes internet využijí. Jak prosté.

A opět se nabízí otázka, proč neposloucháte zdravý rozum? Odpověď je také jednoduchá, a ta vůči České televizi a Českému rozhlasu zní: My z vládní koalice vám dáme prachy bez kontroly, bez odpovědnosti a vy nám na oplátku naši propagandu a protizákonný boj proti našim oponentům.

Taková je pravda, taková je pravda o vládní koalici. A pravda, z vašeho pohledu, tedy z pohledu vládní koalice, je to, co předkládáte, logické. Sypete peníze na svoji propagandu. Na svůj boj s opozicí. To je ovšem velmi krátkozraké. Minulost ukázala, že veřejnoprávní média jsou nejen prodejná, ale také nevyzpytatelná. A opět je to vrcholně nemravné. Miliony občanů, kteří vás a vaše zvrácené ideologie od klimatu po sexuální perverzity odmítají, mají za něco, co ničí naši tradiční českou a evropskou kulturu, platit? Máme si platit za klimatickou propagandu, která likviduje českou ekonomiku, která likviduje české firmy a ožebračuje české rodiny? To vám připadá normální? Máme si platit vlastní nepřátele? Zrádce naší země? Chcete propagovat likvidaci České republiky?

V demokracii mají právo na názor i vlastizrádci, ale ať vás platí ten, komu sloužíte. Když budu parafrázovat Elona Muska, chcete mávat cizí vlajkou? Fajn, ale za cizí peníze, ne za naše. My žádáme jediné, aby Česká televize byla česká a Český rozhlas český.

A samozřejmě aby obě instituce byly placeny přímo českého státního rozpočtu a aby tyto peníze byly vynakládány v souladu se zákonem a také efektivně na to, co mají Český rozhlas a Česká televize podle zákona a principu dělat.

Dnes tomu tak rozhodně není a není jediný důvod, proč jmenovaným médiím peníze nejen navyšovat, ale tak jako dosud naslepo a bez kontroly hospodaření dávat.

Tady bych se chtěl zastavit u toho momentu, protože jsem zaznamenal další lži a manipulace z těch provládních aktivistických médií, že v okamžiku, že by se zrušily koncesionářské poplatky, což platí ve většině zemí EU, že neexistují koncesionářské poplatky, takže už v tomto okamžiku ta média lžou, protože ona říkají, že kdyby se změnil statut České televize na státní příspěvkovou organizaci, potažmo se sloučily do jedné instituce, že je to ohrožení demokracie. A že politici budou ovládat Českou televizi, Český rozhlas.

Já bych chtěl říct a vyzvat tyhle ty aktivistické redaktory, aby nelhali, aby přestali lhát a rozeštvávat společnost, aby přestali manipulovat. Znovu opakuju, ve většině zemí EU nejsou koncesionářské poplatky. Proč lžete? A proč říkáte, že by to ovládali politici? Chtějí snad tito aktivisti, provládní aktivisti, říct, že policie, protože ji platí stát, tak je ovlivněná vládou? Chtějí říct, že školy, protože jsou placené, tak jsou ovlivněny vládou? Ano, můžeme o tom diskutovat, o té indoktrinaci, o tom, že tam tlačíte LGBT agendu, snažíte se vymývat dětem mozky. Ano, to sice probíhá ze strany Fialovy vládní koalice, můžeme se domnívat i o různých tlacích na policii, ale v principu, v principu jako takovém přece nemůžete paušálně říct, že když je něco placeno státem, že to bude zmanipulované ve prospěch vládní moci. To chcete říct, že kvůli tomu, že jsou státní domovy důchodců, jsou placené z veřejných peněz, že tam vedení domovů důchodců vymývá mozky těm důchodcům? Nebo já nevím, já ten argument vůbec nechápu. To je prostě lež, to je prostě podvodný argument. Který naopak má jiný důvod, zakonzervovat situaci v České televizi tak, aby šla názorově na ruku vládní koalici.

Je to přesně naopak. Vy chcete zabránit tomu, aby se dodržoval zákon, to znamená, aby vysílání bylo vyvážené a transparentní, transparentní hospodaření. To znamená, neříkejte, že když někdo prosazuje model, který platí ve spoustě demokratických západních zemí, tak že by politici chtěli ovlivňovat média. To děláte vy, to dělá vaše vládní koalice. Ne my. To znamená, je to přesně naopak.

Takže určitě, pakliže by SPD, nám to vyšlo ve volbách, což je ve hvězdách, samozřejmě, volby teprve budou, uvidíme, jak rozhodnou voliči, a měli bychom příležitost být součástí vlády, tak určitě jedním z prvních kroků bude zrušení koncesionářských poplatků, převedení České televize, Českého rozhlasu, sloučení České televize, Českého rozhlasu a převedení na státní příspěvkovou organizaci pod kontrolu Nejvyššího kontrolního úřadu. To jednoznačně.

A už vidím ty demonstrace Milionu chvilek, to je taková zoufalá organizace, já vám řeknu proč. Teď jsem šel do Sněmovny a odchytli mě právě mladí lidé, kteří měli placku Milionu chvilek. Oni byli sympatičtí, tam problém nebyl, popovídali jsme si hezky. Ale oni mají něco nadiktované zřejmě z těch Milionů chvilek a byli totálně argumentačně nepřipraveni. Takže to byla moc příjemná debata, protože během asi deseti minut už jsme si začali dávat zapravdu, možná během pěti minut. Protože dotaz zněl, rozdávali letáček, takový hezký letáček, tak dotaz zněl, jestli podpořím zvyšování poplatků České televize a Českého rozhlasu. Tak jsem řekl, že ne a že to v SPD nikdo nepodpoří, naopak, že to chceme zrušit. Tak se ptali proč? A začali mi říkat argumenty. Já jsem říkal, no, protože mě už deset let nepozval Václav Moravec do hlavního diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce! Tak přece nebudu platit to, co je proti nám!

Oni byli rozumní, ti mladí lidé, a řekli: No, tak ve vašem osobním případě to chápeme. Co ostatní v SPD, ti to vidí také tak? Já jsem říkal: No, vždyť jsem předseda, všichni si za tím stojí. Takže oni mi začali už dávat zapravdu, že v mém osobním případě to chápou. Když mě tedy nezvou, tak proč bych to měl platit, platit pořad, který je proti mně. Takže to jsme si řekli. Potom jsem jim tedy argumentoval statistikou, která visí na stránkách Rady České televize, oficiální statistika, to znamená poměr pozvání opozice, koalice. Tak to už také řekli: No, tak o tom jsme nevěděli, o té statistice. Tak jsem je poučil, že se stačí podívat na internet na Radu České televize, oficiální dozorový orgán.

No a už ta debata byla v podstatě příjemná, protože argumenty jsme si řekli. Pak jsem ještě požádal, až bude demonstrace Milionu chvilek, jako to bylo na Václaváku, kde si brali do úst moje jméno - ani jsem nevěděl proč, protože jsem byl v opozici minulé volební období, vůbec nechápu, proč mě tam špinili, to prostě vůbec nechápu - tak aby mě vynechali, aby říkali pravdu. Já jsem jim řekl: Podívejte se, já jsem neměl žádné veřejné zakázky nikdy v životě. Já jsem neměl nikdy dotace z EU. Já jsem nebyl nikdy stíhán, nikdy obžalován, nic. Já jsem nikomu nic neudělal, jenom mám jiné názory, než má třeba někdo. Tak za to mi snad nebudete nadávat na demonstraci. Tak to byla docela příjemná debata, kdy jsme si to řekli. Pak jsme si podali ruku a bylo to docela fajn.

Takže ta argumentace byla poměrně rychlá a byla to příjemná debata. Pochopili hned na první, proč SPD - a dali mi zapravdu, že tedy mě chápou - proč my zvyšování koncesionářských poplatků podporovat za této situace nebudeme ani nemůžeme. 10 let jsem nebyl pozván do hlavního diskuzního pořadu České televize Otázky Václava Moravce, 10 let. Vloni to bylo devět let, teď už je to 10 let. Jestli tohle někomu připadá normální, tak... No, vládní koalici ano, vám to normálně připadá, vám to vyhovuje, aby se umlčela opozice.

Takže místo toho , aby pan ministr Baxa z ODS... Mimochodem, pane ministře, dostal jste tu esemesku ode mě? Já jsem si na vás vzal číslo, psal jsem vám, tady petenti ohledně Hřebčína Napajedla - 60 000 podpisů pod peticí. Obdržel jsem na vás číslo shodou okolností od vaší koaliční kolegyně, tak doufám, že je správné, a žádal jsem vás, jestli byste na to nezareagoval, jestli byste se třeba i za námi nestavil. Vím, že toho máte hodně, ale alespoň reakci na to, že je tady petice občanů s více než 60 000 podpisy, která byla projednána na petičním výboru. Vy jste mi na tu esemesku dodnes nereagoval. Mám ji uloženou, tak nevím, jestli mám špatné číslo. Ale mám ho od vašeho koaličního kolegy, který stoprocentně ví, že to číslo existuje a že je vaše. Takže jsem vám psal už asi, je to před měsícem - petice občanů přes 60 000 podpisů - a vy jste mi dodnes na to ani neodpověděl, když jsem vás už jako předseda petičního výboru žádal o nějaké stanovisko a je to docela urgentní.

Mimochodem to usnesení ohledně Hřebčína Napajedla bylo přijato většinově na petičním výboru i hlasy koaličních poslanců a vy jste mi na tu zprávu dodnes ani neodpověděl. Už je měsíc pryč a je tam přes 60 000 podpisů, pane ministře. Takže si myslím, že přestože mě nemáte rád - to chápu - ale tu osobní rovinu byste měl hodit za hlavu a když je tady petice přes 60 000 podpisů a ještě je to s usnesením většiny v petičním výboru, tak byste se přes to měl přenést a opravdu, když jste ministr, tak byste měl na to reagovat. Ti petenti jsou trošku... No, za petenty mluvit nebudu, ale bylo by dobré, kdybyste reagoval.

Teď ještě zdůrazňuji, že je tam moje interpelace - a nejenom moje - a ptám se vás na to ještě jednou písemně v zastoupení těch petentů, jo? Není to legrace, je to Hřebčín Napajedla. Je to to vyhlášení za národní kulturní památku a byla to obrovská petice a podpisy tam přibývají. Od té doby tam přibylo ještě asi o 10 000 podpisů víc, tuším, teď za krátkou dobu. Ale to, že mi ani po měsíci neodpovíte, když vám nepíšu za Okamuru, ale píšu vám jménem těch petentů, to mi připadá, že je tedy hodně blbě. Tak nevím, s prominutím, co je tedy vaše priorita? To prostě přece není možné. Já s nimi souhlasím, s těmi petenty, ale není to moje petice. Souhlasím s tím, aby to bylo vyhlášené za národní kulturní památku, ten hřebčín. Je to prostě naše tradice, je to kultura a podle mě ti petenti mají pravdu.

Tak vás chci tímto poprosit, pane ministře, abyste se na to podíval, prosím vás. Protože když už vás tedy vidím, tak pracovně, profesionálně bychom na sebe snad zareagovat mohli, ne, když je to v zastoupení? Já dělám jenom svoji práci. Tím myslím jako předseda petičního výboru. Takže to by bylo dobré. Ale víc do toho nechci mluvit, protože určitě nechci, aby se to dostalo na nějakou osobní rovinu. Jenom chci říct, že - teď jsem si na to vzpomněl - ta odpověď by byla na místě, alespoň nějaká. Alespoň zahájit nějakou komunikaci v této věci, ať to dopadne jakkoliv. Určitě by to bylo dobré pro ty občany. Ta petice není marginální, musím říct. Patřilo to k jedné z největších petic, co jsme vůbec měli na petičním výboru za celé volební období. Takže takhle.

Takže jsem mluvil o tom hospodaření. Znovu vyzývám, pojďme vyzvat Nejvyšší kontrolní úřad, ať v České televizi udělá hloubkový audit efektivity a vyzývám pana ředitele České televize Jana Součka, pokud má vaše firma svědomí čisté, připojte se k naší žádosti a pozvěte NKÚ ke kontrole vašeho financování. Koneckonců jakákoliv analýza v prvé řadě pomůže přece vám jako řediteli a České televizi, protože ať už zjistí 100% efektivitu, nebo zjistí nějaké černé díry, vždy to bude ku prospěchu České televize. Pokud se v České televizi nekrade a neplýtvá, neexistuje důvod se kontrole bránit. Na druhou stranu je určitě pan ředitel Souček ve funkci poměrně krátce, co se týče tedy hodnocení hospodaření, auditu, tak určitě by mu to rozumný člověk nedával za vinu, že se udělá audit posledních let, kdy on tam ještě ani nebyl a ani třeba nestačil udělat... Protože samozřejmě tyhlety věci mají často určitou setrvačnost. Určitě by to tedy bylo ku prospěchu a nikdo se nemusí bát nějaké perzekuce za tohleto.

Teď k pozměňovacím návrhům SPD. První náš pozměňovací návrh ruší navýšení televizního a rozhlasového poplatku. Druhý náš pozměňovací návrh ruší zvyšování televizního a rozhlasového poplatku na základě nárůstu inflace. Třetí náš pozměňovací návrh ruší vládní nápad zpoplatnit všechny, co mají mobilní telefon, notebook, počítač. Podle našeho názoru je nemorální chtít platit za sledování České televize nebo Českého rozhlasu a nutit k tomu i osoby, ať fyzické, nebo právnické, které nikdy Českou televizi a Český rozhlas nesledovaly.

Čtvrtý náš pozměňovací návrh vypouští podivné ustanovení o tom, že má Česká televize a podobně Český rozhlas přispívat k postupu proti dezinformacím při respektování svobody slova, přičemž slovo dezinformace v zákoně o České televizi ani v zákoně o Českém rozhlasu není definované. Navíc je toto ustanovení vnitřně rozporné. Na jedné straně vládní návrh plánuje potírat dezinformace, ale tvrdí, že přitom bude respektovat svobodu slova. No, to jistě nebude. Jak může dezinformátor a manipulátor potírat dezinformace? Proto je lepší toto ustanovení ze zákona o České televizi i zákona o Českém rozhlasu odstranit.

Takže samozřejmě Česká televize ty publicistické pořady anebo ty diskuzní pořady, což je publicistika, tak o těch jejich manipulacích jsem přece tady i dneska hovořil, i o tom způsobu počtu pozvání opozice versus koalice. To přece je zcela jasné. Tam o vyváženosti nemůže být žádná řeč.

Pátým pozměňovacím návrhem přidáváme do návrhu zákona další část, a to novelu zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu. Tímto způsobem navrhujeme podřídit hospodaření České televize a Českého rozhlasu s koncesionářskými poplatky kontrole Nejvyššího kontrolního úřadu. Samozřejmě platí, že hnutí SPD prosazuje úplné zrušení televizního a rozhlasového poplatku. A pokud budeme v příští vládě, tak poplatky zrušíme.

Vážené dámy a pánové, SPD samozřejmě návrh zákona na zvýšení poplatků odmítá a budeme zvyšování poplatků tady ze všech sil bránit. Poté, co vládní koalice v rozporu se svými předvolebními sliby zvýšila plošně daně všem občanům České republiky, poté, co v rozporu s předvolebními sliby jste snížili valorizace důchodů a poté, co jste si minulý týden přes můj odpor, přes odpor SPD sami sobě zvýšili platy politiků, tak teď chcete ještě zvýšit plošně všem lidem poplatky za televizi a rozhlas. A navíc, jak jsem říkal, ještě chcete tuto povinnost uložit dalším cca 600 tisícům občanů České republiky, kteří mají počítače, chytré mobilní telefony, což má většina, a iPady a tak podobně. To prostě nejde, my s tím nesouhlasíme. Já bych opravdu chtěl, abyste odhodili ty ideologické brýle a hlavně odhodili to, že chcete sami sebe zvýhodnit letos v předvolební kampani, a skutečně probudili v sobě špetku demokracie a také bojovali za vyváženost a transparentnost České televize.

Dámy a pánové, další otázka, kterou bychom se měli zabývat, je, co to je vlastně veřejnoprávní médium nebo médium veřejné služby? Co by mělo dělat? Jak by mělo fungovat? Když dělám rozpočet, tak uvažuju buď tak, že mám nějaké množství peněz, a pak rozhoduji, co a v jakém množství za ně pořídím, nebo opačně - definuji, co potřebuji, a následně udělám kalkulaci, kolik to stojí, a výslednou částku pak do daného projektu investuji. Víte, vážené kolegyně a kolegové z vládní koalice, co všechno od České televize a Českého rozhlasu vlastně chcete? Máte nějakou představu, kolik by to, co chcete, mělo stát? Samozřejmě nemáte, netušíte, co by měla Česká televize a Český rozhlas dělat krom toho, že by měly šířit progresivistickou probruselskou ideologii a být rusofobní, proukrajinští. A měly by plivat na vaše politické konkurenty nebo na lidi s jinými názory. Ano. Pokud je zadání takové, pak není potřeba nějaký rozpočet, kalkulace toho, co je, a není třeba. Pak je potřeba jen úplatek formou zvýšení koncesionářských poplatků a platí čím více, tím lépe, aby vám tato média šla nadále na ruku. No, jenže pak už samozřejmě nejde o média veřejné služby, ale o média vaší propagandy.

Já v této souvislosti vzpomínám na poměrně nedávnou diskusi se zástupci Českého rozhlasu, kdy předmětem diskuse byla stanice Český rozhlas Plus. A já jsem říkal, jak je možné, že na té stanici Český rozhlas Plus jsou v podstatě jenom komentátoři, kteří podporují Fialovu vládní koalici? Když v zákoně je řečeno, že vysílání má být vyvážené a zastupovat různé a především ty hlavní názorové proudy, což v poměru samozřejmě politických stran v Poslanecké sněmovně je zcela zřejmé, jaké jsou hlavní názorové proudy. Jsou to názorové proudy těch stran, které jsou zastoupené v Poslanecké sněmovně, protože voliči to určili. Voliči určili, že cca 10 % voličů souhlasí s SPD, já nevím 25 % voličů, 27 % s Anem (ANO), no a tady jsou strany, já nevím 2 % voličů s KDU-ČSL, 3 % voličů s TOP 09, ale protože se daly do slepence koalice SPOLU, tak se sem dostali, víc souhlasilo s ODS. No, a pak tady byli Piráti - STAN, nebo jsou tady. Takže to rozložení těch hlavních názorových proudů ve společnosti je zcela zřejmé na základě výsledků voleb do Poslanecké sněmovny.

No a oni mi odpověděli, zástupci Českého rozhlasu, že nemůžou sehnat komentátory toho našeho názorového spektra, tedy toho opozičního. A já jsem jim na to řekl - za a) je to lež. Lhali, lžou, protože když se podíváte například na televizi CNN, tak zajímavé je, že televize CNN bez problémů sehnala komentátory, kteří jsou spíše opozičně zaměřeni, a stejně tak mají vyváženě počet komentátorů, kteří jsou koaličně zaměřeni. No jasně. Třeba v televizi Prima CNN rozhodně sehnali - těch vládních je tam možná víc, nebo míň, já nevím, ale rozhodně jsou tam vždycky v těch pořadech, jsem si všimnul, snaží se dva a dva proti sobě. Teď jsem viděl nějakou ekonomickou debatu, tak tam byla paní Šichtařová a pak někdo a proti nim tam byl ten Křeček, myslím, že to je ten ekonomický poradce premiéra Fialy, a ještě někdo, kdo zase byl na straně vlády. Stejně tak tam vidíme, jsou tam komentátoři, kteří jsou spíše konzervativně zaměření, neřekl bych opozičně, ale konzervativně a euroskepticky zaměření jsou tam někteří a pak jsou tam ti, kteří jsou zaměření zase, řekl bych, pro ten Green Deal a pro tyhlety věci a pro tu migraci a takhle.

To znamená, v televizi Prima bez problémů se ta vyváženost nějakým způsobem řešit daří, ale Český rozhlas, který má poplatky z veřejných peněz, z peněz občanů, se vymlouvá, že se jim nedaří sehnat komentátory z opačného politického spektra nebo z toho opozičního. No tak to nemá smysl potom. Protože kdyby to bylo podle zákona o Českém rozhlase, tak tím pádem by neměli komentovat ani ti provládní, protože buď to bude vyvážené, protože v tom zákoně je jasně řečeno, že to vysílání má být vyvážené, a pakliže není schopen Český rozhlas zajistit vyvážené vysílání, jako že je to jenom výmluva, jak jsem teďka řekl, je to lež, je to účelová manipulace ve prospěch stran Fialovy vlády, protože jak říkám, na Primě to bez problémů dokážou a toto dělají z privátních peněz, nemají garantovaný rozpočet z koncesionářských poplatků od občanů, takže Český rozhlas - Česká televize má samozřejmě úplně jiné možnosti, tím myslím větší možnosti, logicky. Tak podle toho zákona, podle dikce zákona o České televizi, Českém rozhlasu přece v takovém případě by vůbec takové komentáře tam neměly být. Protože zákon mluví o vyváženosti. A mluví o tom, že mají zaznívat ty hlavní názorové proudy. A pakliže to není schopen Český rozhlas, Česká televize zajistit nebo to nechtějí zajistit, tak by tím pádem podle zákona vůbec takovéto pořady neměly být, kde zaznívají jednostranné názory. Ano, tak to je. A to mi při té diskusi uznali i ti zástupci Českého rozhlasu, že to tak je. Ale stejně ta debata skončila na tom, že dál tam mluví ti provládní komentátoři a platí to všichni občani a hrají si na to, že ty komentátory opoziční vlastně nemůžou jakoby sehnat. Přitom já jsem jim už nadiktoval několik jmen, no právě, které třeba vidím na té Primě. Takže ne že by Okamura diktoval jména. Já jsem říkal - vždyť se podívejte na Primě, tak třeba pozvěte tyhlety. Umí mluvit, jsou erudovaní a mají oponentní názory. Ne, nic se neděje. Tak to pak nemá smysl ale tohleto platit.

A pan ministr Baxa - místo abyste na to dohlídl, když jste ministrem, který to má v gesci - a to není nic osobního, co vám teďka říkám, vždyť to tak je - tak vy byste přece fakt, já už jsem vám to říkal minule, proč neřeknete prostě: Dodržujte vyváženost! Vždyť by vám to jenom zvedlo kredit. Jako lidi by vám zatleskali. Zatleskali by vám. Třeba byste nabrali i další voliče. Což bych sice nechtěl, ale výsledek by takový byl. By si řekli, hele, ten je nad věcí, ten vlastně bojuje i za další voliče i za další občany. (Ministr Výborný reaguje nahlas: Had v ráji.) Já vám tady nebudu ale píárově radit, že jo. To teďka bylo z mé strany trošku navíc. Teď toho trošku lituju, že jsem vám poradil. Tak snad se nezapomene, že to byla moje myšlenka, až to někde řeknete. No, dobrá. (Ministr Výborný: Ha, ha, ha.)

Problém je, že pan ministr (Baxa) se aspoň zasmál od srdce. Pan ministr Výborný, ten tady říká ha, ha, ha. To je trošku trapné. Už jste druhý. Opakovaný vtip není vtipem. Víte, vy vždycky jako lidovci přijdete pozdě. Pak přijdete až druzí. A to pak je přesně to. Asi takhle. Ale pojďme dál.

Takže těm z vás, kdo to myslí s veřejnoprávními médii opravdu poctivě, bych rád objasnil, co to je veřejnoprávní a co to je veřejná služba. Abyste mě neobviňovali z podjatosti, budu teď citovat ze studie - z bakalářské práce Olgy Kořánkové z Univerzity Karlovy v Praze, z Filozofické fakulty, Ústavu etnologie. Ta napsala zajímavou práci s názvem Veřejnoprávní televize v České republice. Samozřejmě s některými pasážemi, jak to bývá u těchto prací, tak můžeme souhlasit, s některými nemusíme souhlasit. Chci jenom předem říci, že to, co tady budu říkat, je takový náhled na tu situaci, který mě zaujal. Tato bakalářská práce mě zaujala. A je určitě dobré, abychom tyto názory tady taky diskutovali. A nejsou to samozřejmě všechno moje názory. Jsou to názory z této bakalářské práce. Její zdroj jsem jasně teďka uvedl.

Práce Veřejnoprávní televize v České republice je zaměřená na instituci České televize a její vysílání, které by mělo naplňovat takzvanou veřejnou službu. Je rozdělená do dvou hlavních částí: teoretické a analytické. Práce začíná popisem historického vývoje České televize. Navazuje textem o zavedení duálního systému médií v České republice a vzniku České televize. Dále se pak zabývá televizním vysíláním veřejné služby, jeho významem, možnou kritikou a zejména pak vymezením v legislativních dokumentech. Po definování úkolů veřejné služby v oblasti vysílání pokračuje rozborem v analytické části. K tomu si autorka stanovila několik hypotéz a na základě analýzy programového schématu zjistila, jaké jsou podrobnosti a rozdíly mezi vysílacím médiem veřejnoprávním a komerčním. Nakonec rozebírá několik pořadů České televize, a to z hlediska definic úkolů, které instituci vymezují příslušné zákony a dokumenty. Na těchto pořadech se autorka snaží poukázat na specifika vysílání média veřejné služby, a nastínit tak význam, který toto médium ve společnosti hraje.

Ještě na chvíli odbočím. Mě se před chvílí ptala televize Prima, jak to dneska plánujeme - ohledně toho průběhu v Poslanecké sněmovně - a jestli to budeme nějak obstruovat, nebo ne, a tak dále? Já jsem říkal, že dneska nemůže být o žádných obstrukcích řeč, protože jednací den je do 14 hodin. Takže dneska žádné obstrukce nemůžou být. Tak právě pan redaktor řekl, jo, jo, to máte pravdu, protože dneska je jednací den od devíti do čtrnácti. Takže nikdo ať neříká, že jsou tady nějaké obstrukce, když jednací den je do čtrnácti a ve 14 hodin se končí. Takže je to čisté.

Všimněte si, že já za SPD celou dobu mluvím k věci a mluvím pouze - mluvím pouze - o České televizi a o Českém rozhlase, což je obsahem dnešního jednacího dne. A bude to celou dobu, co tady budu hovořit, budeme mluvit pouze o České televizi a Českém rozhlase. A já myslím, že těch 7 miliard, co je rozpočet České televize, k tomu ještě další miliardy Český rozhlas, že to stojí za to, zvlášť když to platí všichni občani, abychom tady nad tím nějakou dobu, abychom umožnili tu diskusi a aby občané i veřejnost a poslanci slyšeli naši argumentaci a dostali prostor se zamyslet. Takže to jsem chtěl říci.

Tady dneska o žádné obstrukci nemůže být řeč, protože to ani jednací den neumožňuje - i z toho pohledu, že kdybyste si ho náhodou chtěli protáhnout po té čtrnácté hodině, tak my to zavetujeme, takže stejně ve 14 hodin končíme. Takže to je opravdu čistě věcná záležitost, o čem tady hovoříme. Jak jsem říkal, SPD neumožní - neumožní - aby se tady dnes hlasovalo o zvýšení koncesionářských poplatků za televizi a rozhlas a aby dalších 600 000 lidí na základě tohohletoho vašeho vládního zákona, abyste dalších 600 000 lidí přinutili platit poplatky.

Já vůbec nechápu, jestli tohleto chtějí mladí lidé? Všichni mají mobilní telefony. Chtějí opravdu všichni mladí lidé, aby vám tato vláda zpoplatnila váš mobilní telefon, přestože se vůbec na Českou televizi přes mobil nedíváte? No to si myslím, že ne. Co jsem se ptal já, minimálně v okruhu našich voličů, tak to nechce vůbec nikdo. A to je návrh Fialovy vlády teďka, že všem lidem - všem, i mladým lidem - všem lidem, co máte mobilní telefony s možností připojení k internetu, což máte všichni v podstatě, tak vám Fialova vláda teď na základě tohoto zákona, tak vám zpoplatní mobilní telefon poplatkem za Českou televizi a za Český rozhlas. Takže budete platit přes dvě stovky měsíčně - 200 korun - přes dvě stovky měsíčně navíc. Což je hrozné. Poplatek za Českou televizi 150. Takže 150 korun.

Chtěl jsem říct, že jim to prostě zpoplatníte. Pan ministr Výborný za mnou tady říká z KDU-ČSL, že nezpoplatníte. Takže lže. Zpoplatníte. Zpoplatníte! Nově chcete zpoplatnit zařízení. To se týče mobilu. To se týče laptopu. Prostě to, co má připojení k internetu. A 600 000 lidí navíc. Ano, zase chcete vzít peníze lidem. Je to tak. (Reakce ministra Výborného.) Takže je to prostě tak. A my s tím nesouhlasíme.

Tady pan ministr Výborný, to je opravdu... Mě vždycky ty diskuse s ním baví. Jsme byli v Partii na Primě. Doufám, že si to brzo zopakujeme. Je to moje velké přání. S vámi bych chodil klidně do televize každý týden. Nemám s tím problém. Přináší nám to politické body totiž, jsem zjistil. Takže je to ideální situace.

Já právě vůbec nechápu, že KDU-ČSL slibovalo podporu rodin před volbami. A váš ministr Jurečka, předseda strany ještě donedávna, tady navrhl zákon, který okradl pracující rodiče s dětmi cca až o 40 000 korun ročně na základě vašeho konsolidačního balíčku, takže už teď mají cirka o 40 000 méně, jo? Až o 40 000 méně - pracující rodiny s dětmi. To je úplně neuvěřitelné. To je úplně... Ale vy jste taky ten příklad protirodinné politiky. Vy jste vzali peníze ještě rodinám dětmi. To znamená, to je úplně neuvěřitelné. Neuvěřitelné!

KDU-ČSL. Vy jdete dokonce i proti vašim vlastním voličům. A už jste to prosadili. Už o ty peníze přišli. My jsme hlasovali proti samozřejmě. Takže to už se těším, že doufám, že budu mít příležitost s předsedou KDU-ČSL jít znovu do televize, do přímého přenosu nejlépe, na tu hodinku, aby byl čas, aby byl prostor - já se toho nebojím vůbec - abychom si mohli udělat další argumentační souboj. Demokratický argumentační souboj z očí do očí. Protože to je potřeba rozebrat. A já mám připravený celý fascikl těchhletěch věcí. Takže to by bylo skvělé.

Tak uvidíme, jestli se mě pan ministr nebude bát. Protože teď došlo k té nepříjemné situaci. Došlo k ní v televizi Nova, kdy jsem byl o víkendu v pořadu Za pět minut dvanáct v poledne. Moc jsem se těšil a děkuju za pozvání a moc se těším na příště. Ale nejprve jsme měli z televize znovu potvrzeno, že proti mně půjde paní Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09. Byla potvrzená. Všechno jsme s tím počítali. Bylo to potvrzeno ze strany televize Nova.

No, a pak se dozvěděla témata zřejmě podle všeho a tématem měl být ten plakát, za který mi hrozí na základě trestní oznámení z Fialovy vlády, konkrétně z TOP 09, proto tam zvali TOP 09, předsedkyni, tak mi hrozí až tři roky vězení na základě toho, že jsem zveřejnil plakát, kde píšu stop migračnímu paktu EU, pravdivý plakát, pravdivý plakát, já si za ním stojím, samozřejmě, neodvolám, mě neumlčíte. A paní Pekarová najednou poté, co se dozvěděla témata, tak zrušila účast, takže oni oslovili pana Pospíšila, Jiřího Pospíšila, který v zastoupení vládní koalice to trestní oznámení podal, no a zřejmě mu neřekli ta témata, takže znovu nám potvrdili pana Pospíšila, když paní Pekarová zrušila minulý týden ve středu to bylo, tak nám potvrdili pana Pospíšila místo paní Pekarové, která teda zrušila, přitom už týden byla potvrzena, týden byla potvrzena, potvrzena její účast proti mně. A najednou a zřejmě potom až následně řekli panu Pospíšilovi téma, a ten v uvozovkách hrdina neboli srab, tak proti mně tu účast taky ve čtvrtek zrušil, takže trestní oznámení na mě podat a anonymně za pravdivý plakát na to hrdina je, ale aby si to šel obhájit z očí do očí proti mně do televize Nova, na to už hrdina není, přitom potvrdil účast. Takže nakonec se obětoval pan Skopeček z ODS a nakonec to byl Duel s panem Skopečkem v televizi Nova, který v tom teda není přímo zainteresován, tak jako TOP 09, ale je to za koalici SPOLU samozřejmě a taky s tím souhlasí, jo, s touhletou perzekucí se ukázalo. Takže to jenom říkám, jak ti vládní představitelé, oni se bojí, oni se bojí jít proti mně do televize, to znamená, hrdinové na mikrofon, to jo, zpoza ochranky chodí venku paní Pekarová, tak to je hrdina, jo, ale když má říct svoje názory TOP 09, vládní strana za Fialovu vládní koalici obhájit do televize z očí do očí a se mnou argumentovat, tak to už se bojí. No, tak to je k ničemu, takoví politici. Politik, který má ramena jenom, když se ho nikdo neptá, (se smíchem) ale když si má jít to obhájit proti opozici a nechce, jo, a bojí se a přitom byli potvrzení ty lidi, byli potvrzení, paní Pekarová byla potvrzená asi pět dní, jo, tak k čemu to pak je?

Co to je? Oni bojují jenom za svoje koryta. Proto jste si sami sobě zvýšili minulý týden platy politiků, lidi jste okradli, zvýšili jste jim daně, důchodce jste okradli, snížili jste valorizace důchodu. Zdravotní pojišťovny jste okradli, 14 miliard jste jim vzali. Proto mají teďka lidé mimochodem takovéhle vysoké doplatky na léky, protože jste vzali pojišťovnám 14 miliard a dali jste Ukrajincům zcela jasně a konkrétně, ale teďka to nechci rozebírat dál, takže lidi mají velké doplatky na léky. To vám řekne každá rodina, takže často to bývá tak, že senioři, babička třeba jde do lékárny, spoustu lidí mi to už taky psalo, tyhlety smutný momenty a vlastně když jí řekne lékárnice, jaký je doplatek za lék, tak si jeden lék radši nevezme, který potřebuje, a má ho předepsaný, protože už by pak neměla na jídlo. Zvláště se to týká seniorů, kteří žijí sami, kdy jim vlastně zemřel partner a musí vyjít z jednoho důchodu, takže samozřejmě těžko můžou vyjít.

To znamená... ale zpátky k tomu, já jsem mluvil o televizi a tohle. Připomenu premiéra Fialu. Premiér Fiala už mi předloni před svědky v televizi Prima v té přípravné čekací místnosti, která tam je, kterou řada z vás zná, protože tam chodíte, tak tam slíbil na osm očí, byla u toho naše tisková mluvčí a tiskový mluvčí Úřadu vlády, to je ten pan Smolka, myslím, že se jmenuje, tak slíbil, že půjde do názorového Duelu se mnou premiér Fiala. Na osm očí to slíbil, že uděláme Duel v televizi Prima, Partie je na to připravena, pak jsem se tam ptal Partie na Primě, hlavní diskusní pořad, a že premiér Fiala půjde s Okamurou, Okamura - Fiala a že hodinku si dáme argumentační souboj s panem profesorem, jo? A bojí se už dva roky pryč. Už jsem se tady na to pana premiéra několikrát ptal, tak kdy půjdeme? Vytáčí se, vymlouvá se. Všimněte si, že premiér Fiala je v televizi vždycky jenom sám. (Se smíchem.) Sám jenom vždycky, bez oponenta. Takže mu oponenta musí dělat moderátorka.

Jo, tak takovéhleho sraba, když máme premiéra, který nedokáže obhájit přímo svoje názory proti opozici a bojí se, bojí se jít proti předsedovi opoziční strany diskutovat, to je strašný, tohleto. To není žádný lídr, to není žádný bojovník ani. Prostě tenhleten člověk prostě vůbec nemá co dělat na místě premiéra taky nic nevybojoval. Finále je, a včera jsem se ho na to tady v interpelaci ptal v přímém přenosu České televize, protože náhodou jsem byl vylosován na interpelaci na premiéra, tak jsem to hned zveřejnil, to video, všichni se můžou podívat, a opět to nevyznívá pro pana premiéra vůbec dobře, když jsem se ho ptal na to, proč lže neustále lidem a říká, že máme nejdražší energie v Evropě kvůli konfliktu na Ukrajině. Proč lže? A nastavil se mu tady zrcadlo, protože asi víte, že Evropský statistický úřad Eurostat zveřejnil teď před několika dny aktuální čísla a ukázalo se, že zdražení elektřiny a plynu v České republice je zdaleka nejdražší ze všech států střední Evropy, dražší než v Polsku, dražší než v Maďarsku, je dražší než na Slovensku. V Polsku se dokonce elektřina za tu dobu 2021a 2024, to znamená za dobu Fialovy vlády, se dokonce zlevnila, dokonce se zlevnila o 2 procenta elektřina v Polsku, jo. Na Slovensku narostla o 12 procent za ty tři roky, ale v Čechách přes 80 procent nárůst ceny. To znamená, není to vůbec, to není kvůli konfliktu na Ukrajině. Premiér Fiala, vaše vláda, lžete ráno, lžete v poledne, lžete večer a lžete, i když jdete spát. Tím důvodem je pouze vaše neschopnost, protože i na Slovensku, i v Polsku, i v Maďarsku, notabene když geograficky jsou blíž ještě, ještě k té Ukrajině, což je ale tedy u dodávek, dejme tomu energií nemusí mít až takový vliv, zvláště v případě elektřiny, že jo.

Takže já jsem ho tady konfrontoval s těmito tvrdými fakty, tvrdými daty evropského, to je statistický úřad Evropské unie, Eurostat. No, a on nic, on tady mluví, on tady blábolí úplně o něčem jiném. My máme nejdražší energie v Evropě v přepočtu na paritu kupní síly a jemu je to jedno, on blábolí úplné nesmysly tady, místo aby řekl aspoň jedno řešení, které my tady konkrétně říkáme dlouho. Jsou konkrétní, jasná řešení, jak by to SPD řešilo, ale to není teďka obsahem dneška, to jsem říkal už včera a říkal jsem to mnohokrát v televizi.

Vlastně premiér Fiala, Fialova vláda udělala z naší země, my jsme exportérem a navíc ještě levné elektřiny, zatím pořád jsme exportérem, ale kvůli emisním povolenkám, kvůli těm nesmyslům už asi nebudeme, jo, naopak budeme teďka v nejbližší době, možná už příští rok budeme importérem a ještě drahé elektřiny. To je neuvěřitelný, co jste z nás udělali vy a ten Green Deal, to je neuvěřitelný úplně. Z exportéra levné elektřiny, takže my jsme exportéři levné elektřiny, čtvrtí největší exportéři levné elektřiny v Evropě a máme nejdražší elektřinu v přepočtu na paritu kupní síly. To by člověk nevymyslel tohleto, to je neuvěřitelný, co vy jste provedli s naší zemí. Takže vytaháváte statisíce ročně, vytaháváte jednotlivým domácnostem z kapes. Desetitisíce určitě i malé domácnosti, plyn a elektřina, a s ním to nehne, s tím premiérem, protože on teď neví, která bije, jsem zjistil. On vůbec neví, jak to funguje. On vůbec neví, jak funguje trh s elektřinou, vůbec neví, jak funguje trh s plynem, ví to polská vláda, ví to maďarská vláda, ví to slovenská vláda, ví to Rakušani a náš premiér neví, on není můj premiér, ale je to český premiér Fiala. On neví vůbec nic. On neví, která bije.

Takže radši hraje mrtvého brouka a nedělá nic. A to je ten problém. Takže já se ho ptám, proč lže, že říká, že kvůli Ukrajině - protože kdyby to bylo kvůli Ukrajině, tak mají drahé energie i Poláci, Slováci i Maďaři, logicky. Ale nemají. To je přece logika jasná jak facka úplně. Oni mají mnohem levnější plyn i elektřinu než my, jo? Takže já jsem premiéra vyzval, ať už nelže lidem, jo, nejlíp, aby podal demisi samozřejmě, protože tohle už je úplně za hranou. Proč já mám zase platit ještě rok do voleb - letos na podzim mají být volby - proč naši voliči a voliči SPD mají platit drahé energie kvůli tomuhletomu neumětelovi, jo? Proč já a proč mi tahá peníze z kapes, když tady sousední Poláci, Maďaři i Slováci se s tím úplně dokázat bez problémů vypořádat a mají mnohem levnější energie než my? A tenhleten člověk nic nedělá, respektive on to posílá do Německa, protože Němci nemají elektřinu, protože si zavřeli jádro a uhlí a teď zjistili, že nemají energie. Takže on hájí zájmy Berlína, že jo, zahraničí a ne našich občanů, Fiala. To je otřesné.

A to ani nemluvím o tom, co vaše vláda předvedla ohledně uhlí, že tady premiér Fiala servilně, servilně - odsouhlasili jste, že prostě Česko končí s uhlím (v) 2033, 2034? No, ale Poláci až (ve) 2049! No, tak to je úplně neuvěřitelné. To teda, Polák má výjimku, Polák si vybojoval výjimku, takže bude dál produkovat levnou elektřinu, samozřejmě na náš úkor - nebo úkor, oni to dělají pro Poláky - ale my tady, sousední země, drahá energie, ztrácíme dál konkurenceschopnost. Polák vybojuje výjimku a Fialova vláda servilně odsouhlasuje emisní povolenky ještě na dopravu a na bydlení od roku 2027, takže nám ještě zdražíte bydlení, benzín, naftu. To je šílené s touhle tou vaší vládou. A do toho si sami sobě zvýšíte platy minulý týden. To je neuvěřitelné! Já jsem tohle v životě neviděl, takovou vládu, jo? Je tady 30 let, je tady samostatná Česká republika - vy jste nejhorší vláda vůbec. Já jsem si myslel, že nejhorší byla ta za Nečase s Kalouskem, jo? Potažmo taky devadesátky, ty privatizace, že jo a podobně. Ale já jsem vůbec netušil, že 30 let po sametové revoluci může být taková vláda, která okrade všechny lidi o peníze, doslova okrade, protože to srovnání s jinými zeměmi je přece absolutně nevyvratitelné, to jsou tvrdá data.

Takže premiér Fiala, abych šel zpátky k tomu, proč o tom hovořím, už dva roky, přestože to slíbil - takže ten člověk zase lže - slíbil před dvěma dalšími svědky, přímo se jmenoval i ty svědky - on to ostatně ví - slíbil, že půjde do televizní diskuse se mnou, abychom si udělali názorový souboj, názorový demokratický souboj, v klidu. A bojí se. Tak proč to sliboval? Proč neřekl, že nejde? Ale on řekl, že půjde, jo? Tak takového prolhaného premiéra, to přece vůbec nemá smysl, který se bojí. Vždyť vy se bojíte z vládní koalice jít vůbec obhajovat svoje názory do televize. A nebo vám tam dokonce pomáhá ta televize, což jsou Otázky Václava Moravce, (do kterých) mě už 10 let nepozvali, protože pochopitelně by proti mně museli pozvat vládního exponenta a Václav Moravec samozřejmě vládě pomáhá. Takže to je samozřejmě problém. Takže tohle je ta situace, když mluvíme o televizích.

Pojďme dál, protože to, o čem teďka diskutuji, tak je vlastně definice veřejnoprávního média a média veřejné služby. Ještě tedy se na chvilku zastavím u televizních diskusí opozice versus koalice. Já za sebe říkám a říkám to tady i veřejně a říkám to s oblibou: já se nebojím jít proti žádnému vládnímu soupeři, ani opozičnímu. Já jsem připraven názorově jít proti premiérovi, proti komukoliv. Já problém nemám argumentačně, já jsem připraven, my v SPD jsme odborně připraveni. Ale, jak vidíme, premiér se bojí, paní Pekarová se bojí - ostatně to už říkala před dvěma lety na Primě, když jsme měli duel v Partii, tak tam vyběhla ven z toho studia - a slyšeli to i pracovníci Primy i naše mluvčí - a řekla, že proti Okamurovi už nikdy nepůjde - protože dostala co proto názorově, a to říkám čistě politicky, protože je to žena, ženám bych v životě neublížil, ale názorový souboj to byl a paní Pekarová - to bylo v té době, co říkala, že komu je zima, že si má vzít dva svetry, tak já jsem se jí ptal, jak si miminko může vzít dva svetry, když mu bude zima, když nám tady doporučovala, že se má topit na 18 stupňů, protože se máme odstřihnout od levných energií, jo? Tto bylo to, jak říkala, že vláda tady není pro lidi, ty jejich otřesné výroky. A to bylo v téhleté době, kdy byla ta diskuse, a já jsem jí samozřejmě oponoval, že takhle arogantně přece nemůže mluvit vůči lidem - vždyť vláda tady musí být pro lidi přece, vždyť si ji lidi platí. Tak proč říká, že vláda není pro lidi, jo? Úplně mimo je ta paní, jo, paní Pekarová Adamová.

To znamená, ona pak, protože jsem jí to řekl na rovinu, co si o tom myslím, tak potom vyběhla ze studia, normálně vyšla ze studia a před svědky, jich tam bylo, těch lidí, minimálně pět, šest, tak řekla, že s Okamurou už nikdy. Ale tak - vláda, která se bojí obhajovat veřejně svoje návrhy v diskusi s opozicí, tak co to je za vládu? Co to má znamenat, jo? To přece je úplně neuvěřitelné. No, takže funkce - ano, vyšší platy taky chcete, jste si odsouhlasili, ale jít obhajovat názory, to už se vám nechce. No, tak to opravdu je - taková vláda prostě, to je ostuda, že jo, no.

Takže co se týče mě, ostatně myslím, že nemusím nosit dříví do lesa, já jsem vždy připraven a ať mi dají soupeře, klidně pana premiéra, který by měl být tedy nejsilnější, ale není, na toho naopak by se těšil, protože to bychom si řekli ein zwei ty názory - no, to by byl, to je můj vysněný duel, jo, ale on se bojí, jo? Protože pan profesor Fiala, jo, tak jako jo, to by byl kráásný souboj, to bych se tak těšil, Okamura versus Fiala. No, já se nebojím, já bych do toho šel hned, jo? Tak ať ukáže své znalosti, pan premiér vůči mně, ať ukáže znalosti, jo, můžeme se bavit o čemkoliv. Ať ukáže znalosti, jo, jak řešit ekonomiku a další věci. Bojí se. Bojí se, neví, není připraven, nemá řešení. Taková je situace, jo? Takže pan premiér Fiala se bojí jít do televizní diskuse proti tomu, jak on říká, populistovi, extremistovi a bůhví komu, tyhle nesmyslné nálepky. To je zajímavé. Tak jestli jsem takovej pro něj jakoby jednoduchej, jo, nebo jak on mě vidí nebo nevím, tak pojďme do duelu, pojďme si to říct v televizi. A rozsoudí to volič. A já už předem říkám, jak to dopadne. Pan premiér by to prohrál. On by to prohrál, protože není připraven. On ví, proč se mnou nechce jít do duelu - protože není připraven, není argumentačně připraven mi oponovat, jo. Je to jednoduchý důvod, bojí se. A tenhle ten člověk nemá co dělat na místě premiéra republiky v tom případě, jo. Takže takto to je, takto to je prostě a je to strašná ostuda, strašná ostuda.

Takže já znovu vyzývám pana premiéra Fialu, tímto znovu veřejně vyzývám, aby splnil svůj slib, který dal před svědky, že se mnou půjde do televizního duelu, jo, do televizního duelu. Pojďme dál.

Takže pojďme tedy k té diskusi nad - mimochodem ještě k tomu Fialovi. On, když teďka říkal o těch opozičních voličích - on ale uráží zároveň voliče SPD a i voliče ANO, on to už hodil všechno do jednoho pytle, on říká opozice, populisti, extremisti a uráží miliony voličů. Co kdybychom si tedy - mimochodem by to mohlo být jedno z témat diskuse, klidně, je politolog, jo, sice teoretik jenom, ale klidně, jakékoliv téma, řekneme si to, kdo je kdo, jo, kdo je kdo a kdo je podle mého názoru zase, co předvádí vláda - jo, můžeme si rozebrat i ten plakát můj, když už jsme u toho extremismu, co tedy je a není extrémní, co je pravda, a není, protože pan premiér se k tomu taky ještě nevyjádřil.

Od něj ale vyjádření chtít nemůžeme, ten jenom čeká vždycky. Nemá názor. Takže dokonce úplně vrcholem bylo, to jsem se tedy pousmál, protože já jsem byl na té Primě minulý týden, a bylo to tuším ve středu, nebo kdy to bylo, nebo předminulý týden?, jak oni tam jednou měsíčně zvou toho premiéra, a my jsme tam potom připraveni to vlastně komentovat. A jak on se tam navezl, premiér, přímo do televize Prima, to jsem nestačil zírat, kdy ji označil za médium, které straní opozici, které je proopoziční médium. Jestli jste to slyšeli, to jsem tedy zdvihl obočí. Ta zoufalost už byla tedy vrcholná úplně. Takže on tam ještě napadl televizi Prima a napadl vlastně jejich vyváženost vysílání. To mi připadlo hodně neadekvátní tedy, musím říct, ze strany pana premiéra, protože já si myslím naopak, že v televizi Prima se velice snaží být vyvážení. Ale panu premiérovi evidentně vadí, když se to ta Prima, to CNN, snaží dělat tak, že vždycky za jedním stolem jsou opozice, koalice. Oponent, ten, kdo souhlasí s vládou, a kdo ne. Vždyť tak by to měl ale přece vypadat. To je přece vyvážený přístup. Ano?

Takže tam opět pan premiér ukázal svoji pravou nedemokratickou tvář. Nedemokratickou tvář a prostě svoje totalitní manýry. To prostě je úplně špatně a já se v tomhle rozhodně musím televize Prima zastat, protože podle mého názoru je to právě médium, které dává prostor všemožným názorům, a to je prostě rozhodně správně. Takže to je můj názor. Kdyby to tak dělala Česká televize v Otázkách Václava Moravce, tak by to vypadalo úplně jinak. Takže takhle.

Co jsem to chtěl říct? Mluvíme o té definici veřejnoprávnosti. Takže předmětem zájmu je veřejnoprávní televizní vysílatel v České republice, Česká televize. Ta by měla na základě definice v legislativních dokumentech plnit specifické úkoly veřejné služby. A právě kvůli nim toto médium nese určitou společenskou odpovědnost. Cílem je zjistit, zda Česká televize dodržuje požadavky, které na ni status média veřejné služby klade, a následně popsat, jak tyto úkoly plní.

Tady tedy cituju z té bakalářské práce, jejíž autorku a jejíž název jsem uvedl už v úvodu, takže to jsou citáty. Podívejme se na první oddíl, první téma: veřejnoprávní médium versus médium veřejné služby. V souvislosti s vysíláním provozovatelů vysílání ze zákona, tedy nestátních a nekomerčních stanic, se užívají pojmy veřejnoprávní a veřejné služby. Slovo veřejnoprávní je převzaté z německého öffentlich-rechtliche, což je výraz pro právní formu vysílací organizace, ale nikoliv pro náplň její činnosti. A právě ta je důležitá v odlišení veřejnoprávního a komerčního mediálního sektoru. Veřejnoprávní vysílání má plnit specifické úkoly veřejné služby. Proto se někteří autoři přiklání spíše k označení vysílání veřejné služby, například Hvížďala 2003.

Nutno podotknout, že pojem vysílání veřejné služby pro působení vysílacích institucí zřizovaných zákonem, v České republice jsou to Český rozhlas a Česká televize, poskytuje logičtější výklad významu a zmiňují ho legislativní dokumenty i webové stránky institucí v různých slovních spojeních se stále stejným významem. Médium veřejné služby, poskytovat veřejnou službu, úkoly veřejné služby v oblasti televizního vysílání, poslání veřejné služby. Zmatek nastává ve chvíli, kdy badatel dospěje ke zjištění, že například Český rozhlas má ve svém statutu uvedeno veřejnoprávní rozhlas. Ministerstvo kultury České republiky zároveň uvádí pojmy veřejnoprávní vysílání i vysílání veřejné služby a o České televizi i Českém rozhlase se v médiích i akademických kruzích paralelně mluví a píše jako o médiích veřejnoprávních i médiích veřejné služby.

Při rozhodování, který z pojmů užívat, se autorka na začátku přikláněla spíše k označení veřejnoprávní vysílání, jak se o něm píše například na webových stránkách Ministerstva kultury. Tento pojem se v české společnosti uchytil více než pojem veřejné služby. Kořeny druhého označení můžeme vysledovat v britském mediálním systému, kde mají public service broadcasting, tedy vysílání veřejné služby. S postupným pronikáním do problematiky se autorka ve své práci začala přiklánět spíše k označení médium veřejné služby. Definitivně se ale nevyhranila směrem ani k jednomu z nich. V práci se vyskytují oba pojmy. Proto chci hned na začátku upřesnit, a cituji autorku, že vždy, když používám v souvislosti s vysílacím médiem pojmy veřejnoprávní nebo veřejná služba, jde o instituci nebo vysílání, které je nezávislé na státu, slouží k plnění potřeb veřejnosti a veřejnosti se také zodpovídá.

Pojďme se podívat krátce na historický vývoj. Pro pochopení dnešního postavení, funkce a významu veřejnoprávní České televize nelze opomenout vznik a vývoj její předchůdkyně - Československé televize. Poznání historické souvislosti je důležité pro porozumění funkce veřejnoprávního vysílacího média a jeho rozdílů od média státního.

Takže se pojďme podívat na historický vývoj Československé televize. Technologický vývoj televize v Československé republice začal v třicátých letech 20. století a inspiroval se především Velkou Británií, kde se s televizním vysíláním začalo experimentovat už o několik let dříve. Rozvoj televize však v mnoha zemích přerušila druhá světová válka. Veřejné zkušební vysílání v Československu bylo spuštěno 1. května 1953. První studio sídlilo v objektu Měšťanské besedy v Praze. V únoru 1954 vláda vysílání prohlásila za pravidelné. Zpočátku televize vysílala tři dny v týdnu a dohromady necelé 4 hodiny týdně. Každodenní vysílání začalo až na konci roku

1958.

Ve druhé polovině padesátých let televize postupně odvysílala první vlastní reportáže, zábavné pořady a první přímé přenosy. Ten vůbec první byl v únoru 1955 z hokejového utkání mezi českým a švédským týmem, následoval přenos cyklistického Závodu míru a fotbalového utkání. Sportovní přenosy zvýšily zájem lidí o koupi televizorů. Začala také vysílat televizní studia v Ostravě a Bratislavě. Později se k nim přidalo Brno a Košice.

Vysílání zahájil zpravodajský sportovní pořad Branky, body, vteřiny a vznikla hlavní redakce televizního zpravodajství. První samostatná zpravodajská relace se jmenovala Televizní aktuality a zajímavosti, později Televizní noviny.

Na počátku roku 1960 už televize vysílala přes 48 hodin týdně a majitelů televizních koncesí v Československu bylo necelých 800 tisíc. Televize u nás na rozdíl od rozhlasu neměla nikdy demokratickou tradici. Vznikla až v době, kdy byla v zemi u moci Komunistická strana Československa. V roce 1961 dosáhl počet televizních koncesionářů milionu a v tu dobu už si stát uvědomoval, jak televize může působit na názory milionu svých diváků. V květnu 1960 ústřední výbor Komunistické strany Československa, dále jen ÚV KSČ, vydal usnesení o stavu a úkolech Československé televize a o jejích vztazích k ostatním kulturním institucím, ve které stojí, cituji:

Cituji: Komunistická strana vidí v televizi mocný nástroj masové politické práce v boji za vyspělou socialistickou společnost a za odstraňování rozdílů mezi městem a vesnicí a při vytváření předpokladů pro postupný přechod ke komunismu. Cituji ze závěrů ústředního výboru KSČ z roku 1960 na straně 837. Usnesení jí ukládalo mimo jiné zavést dopolední vysílání, vytvořit jednotný ideově tematický plán, prohlubovat programem mezi Čechy a Slováky a upevňovat i se SSSR, připravit druhý program a také pracovat na mezinárodní spolupráci a výměně pořadů, přičemž, cituji: "Při uskutečňování a rozvíjení výměny pořadů s kapitalistickými zeměmi je nutné mít zásadně na zřeteli, že myšlenky mírového soužití neznamenají smír v oblasti ideologie. Naše televize jako významný ideologický nástroj musí proto dbát, aby tato výměna sloužila k posilování naší ideologie a popularizaci předností socialismu v boji za mír." Konec citátu z té zprávy ústředního výboru KSČ z roku 1960 na straně 845.

No a vidíte, že tyhle manýry té ideologické propagace vlastně vidíme od Fialovy vlády úplně v bledě modrém, protože mlčení znamená souhlas. A já, když už jsem tady opakovaně pana ministra Baxu i v minulosti vyzýval, aby vyzval Českou televizi a Český rozhlas k vyváženosti na základě těch tvrdých dat, která dokonce visí dneska už i na stránkách Rady České televize, tak neudělal nic, protože vám to prostě vyhovuje.

Takže je to přesně to, když hlásají přesně tu ideologii, se kterou vládní elita souhlasí, nehledě na opoziční názor, tak vám prostě tento stav vyhovuje a naopak ho ještě podporujete.

Pojďme dál. Usnesení o stavu a úkolech. No a to potom samozřejmě vzbuzuje ten odpor od značné části veřejnosti, která má jiné názory a nechtějí takovou Českou televizi platit. To znamená, znovu vám říkám, že tím nejlepším návodem na to, aby lidé měli Českou televizi rádi, je to, aby skutečně v souladu se zákonem, s platným zákonem o České televizi zajistila vyvážené vysílání hlavních názorových proudů.

A podívejte se, že tato na první pohled triviální věc je vlastně tou nejsložitější a nejkomplikovanější věcí kolem České televize a Českého rozhlasu. To je zajímavé, jak se 30 let po sametové revoluci vracíme tam, kde jsme už jednou být nechtěli. To znamená, to je celé jádro sporu ve skutečnosti, ta nevyváženost toho vysílání. A jsou tvrdá data, všichni to víte, už to má i Rada Českého rozhlasu na základě dat z České televize o těch počtech pozvání opozice versus koalice. Takže Česká televize se znovu stala, a je to celé uplynulé roky, ideologickým nástrojem vládní moci. A prostě tuhle tu triviální věc, jenom vyváženost, tak tam nerespektují ani ty redakce, například Reportéři ČT, to teďka ostatně všichni viděli, že jo, Otázky Václava Moravce a tak podobně.

To znamená, podívejte se, a je na tom asi nejsignifikantnější to, co jako dokládá, podporuje tato moje slova, jak se skutečně ty redakce v České televizi brání tomu, aby tu vyváženost zajistily. To, co jsem chtěl říct, je, oni navenek bijí, oni říkají demokracie. Jo? Česká televize je ohrožena. Jo? Opozice chce ohrozit nezávislost České televize. Takže to je úplně propaganda a la Goebbels normálně.

To znamená, když někdo chce vyváženost a pravdivost, tak oni řeknou, že ohrožuje demokracii. Když někdo chce demokracii, aby všichni koncesionáři svými názory tam byli zastoupeni, tak řeknou, že prosazují totalitu, nebo ohrožení České televize. Když SPD jako jiné prosazuje široké referendum, tak řeknou, že ohrožujeme demokracii. To je neuvěřitelné, ale tomu řada lidí uvěřila právě na základě té propagandy České televize.

Takže Česká televize je v čele toho proudu, který obrací úplně naruby ty situace a tu reálnou situaci.

A znovu říkám, ale už jsem to říkal, nebudu se opakovat, většina lidí v České televizi, tedy drtivá většina, jsou slušní lidé, znám jich spoustu za 30 let vystupování v České televizi, mého vystupování v České televizi. Spoustu. A jsou nešťastní, právě byli úplně nešťastní z těch Fridrichových, Wollnerů a Moravců, jsou z toho úplně nešťastní. A nejsou na jejich straně, jsou naopak proti nim. Já si troufám tvrdit, protože samozřejmě se tam v té České televizi pohybuju 30 let, že většina pracovníků České televize je proti Moravcovi, byla proti Fridrichové a proti Wollnerovi, protože jim prostě ničí tu Českou televizi tím svým aktivismem, hází na ni špatné světlo.

To znamená, je to takhle, oni už to dělají proti většině lidí. A samozřejmě je tristní, že kvůli tomu aktivismu těchto redaktorů a těchto právě různých provládních aktivistů v jiných redakcích, tak v podstatě vedení České televize se potom i dokonce bojí řešit tyhle věci, protože přece standardně by za takové porušování zákona, že 10 let nepozvou předsedu parlamentní strany do hlavního diskusního pořadu, tak za to by měl být okamžitý vyhazov přece, vždyť to je protizákonné jednání, za to by mělo být kárné řízení. A to je jedno, o koho se jedná. Vždyť zákon hovoří přece jasně, dokonce i kodex České televize. A nikdo ho nevymáhá, takže samozřejmě za této situace nikdo nemůže, přesně jak řekli ti mladí lidé z toho Milionu chvilek, s kterými jsem diskutoval při příchodu do Sněmovny ráno, tak řekli, že v mém případě to plně chápou, že plně chápou, proč já nechci zvyšovat koncesionářské poplatky a proč je chci zrušit, protože v mém případě je to jasné úplně.

Ale 10 let, dlouhých 10 let jsem nebyl pozván. Přitom ten pořad z deseti procent platí naši voliči, Když to teda zjednoduším, tak z deseti procent.

A s nikým to nehne, i těm jako těm médiím typu Seznam.zprávy a podobně, kteří říkají, že brání demokracii, tak proč se za to nepostaví, za tohleto, vyváženě, a neřeknou, že je to špatně a že by ty Otázky Václava Moravce měly být vyvážené a že by s tím měla Česká televize něco udělat. Neřeknou, protože prostě oni nebojují za demokracii, jenom za demokracii pro sebe, ale ne pro občany České republiky.

Takže to je stav a myslím, že stanovisko SPD skutečně nám to naopak nahrává, protože kdybychom uspěli ve volbách a bude to tvrdý boj, samozřejmě, a mohli mít vládní odpovědnost a chtěli bychom, tak samozřejmě skutečně nikdo nám nemůže vytknout, nikdo nám konkrétně nemůže vytknout, proč budeme za zrušení poplatků, proč to budeme prosazovat a proč budeme prosazovat ty kroky, o kterých jsem hovořil. Myslím, že v našem případě v SPD je to úplně jasný. To prostě nemůže být jinak za této situace. Jedinou odpovědí, jak bychom mohli měnit názor, je to, když se bude dodržovat zákon České televize, který jasně, už jsme o tom mluvili, a jasně je to černý na bílým, každý si to může i teď v tuto vteřinu dohledat na stránkách televize, kodex České televize a tak dále. Všechno tam je, jo. Já už jsem z těch pasáží v minulém projevu citoval. Tam se porušuje X bodů, Jeden za druhým se porušuje, a to je prostě problém. No a samozřejmě, vládní koalici to nevadí.

Mě, když se tady ptaly ty redaktorky ten minulý týden z těch Reportérů, jestli věřím českému právnímu státu, no, já nechci rozebírat tady svůj názor, ten určitě jste většina z vás slyšela, ale tyhlety naivní dotazy, to právě vzbudilo ten posměch taky mezi těmi diváky, mezi těmi statisíci lidí, co si to přehrávali, nebo to je asi milion lidí, jak jsem koukal na všechny své sítě dohromady, tak to vzbuzovalo jeden z mnoha momentů, který tam vzbuzoval prostě úplně směšnost, protože to prostě při pohledu na ten způsob točení reportáže.

Tak jako oni prostě nedodržují flagrantně zákon prostě o vyváženosti a prostě všechno to možné, lidi nejsou hloupí, lidi to ví, prostě toto pozadí, protože ta diskuse už se vede dlouho a oni tam takhle ještě jako doráží s tím mikrofonem, to prostě...To právě byl taky jeden z mnoha takových jako opravdu úsměvných momentů nebo takových, až bych řekl, naivních úplně momentů, jo? Ta naivita, ta neprofesionalita, bych řekl, nechce se mi to slovo používat, ale až taková dětinskost úplně. To právě ty lidi potom v těch tisících komentářů psali, že tohle to fakt platit nechtějí, jo, to je jako kdyby málem někdo vyšel z mateřské školy, až bych řekl, v uvozovkách. Tohle to prostě bylo úplně, bylo to hezký a natočíme příště znovu, jo, až přijde příště pan Crhonek, jo, který se vyhýbá tomu. To je taky redakce reportérů ČT. Já vám to trošku... Se u toho zastavím, abych vám to trošku popsal, jak to tam funguje v téhle té redakci. My už jsme opakovaně říkali i panu Crhonkovi, i těm lidem z reportérů, ale oni to nikdy neudělají, nechtějí to udělat, ať se objednají ke mně, jo? Ať se jako každá jiná redakce neobjednají, ale ať zavolají předem, kdy chtějí natočit a natočíme. Jako dělají redaktoři České televize tady za zpravodajství Prima, Nova, Český rozhlas, všechna média, idnesy, prostě přijde esemeska, můžeme se vás na něco zeptat? Jo, zavolají. Jo, můžeme s váma natočit? Dnes, taky, dnes každý den. Hned tam jdeme, hned někoho vyšleme za SPD nebo já tam jdu většinou, bez problémů natočíme jakoukoliv otázku. Podáme si ruku a jdeme.

Ale Reportéři ČT, přestože opakovaně jsem je už k tomu vyzýval, jsem říkal, taky zavolejte jako ostatní, jo? Domluvíme se, já si udělám čas a natočíme vaše téma. Ale to, co jsem dodal v jejich případě je, že my si taky připravíme kameru. A to, co vy budete s námi natáčet, si celé natočíme taky. A to oni nechtějí.To oni nechtějí, veřejnoprávní televize. Oni se bojí toho. Proto jsem to taky udělal tentokrát, takže jsem jim nastavil zrcadlo, aby to celá republika viděla, ten jejich způsob natáčení. Protože oni to pak vystříhají, ti reportéři, oni si tam sestřihnou jenom to, co se jim hodí. Jo, to je právě to, s čím oni potom manipulují. Tím střihem, jo, že tam dají jenom to, co se jim účelově hodí pro tu reportáž a divák nemá vlastně vůbec představu, jak to natáčení probíhalo a na co se vlastně ptali. Takže já jsem nabídl i tomu panu Crhonkovi, to je ten další redaktor z těch reportérů. Já jsem mu nabídl už minule po našem natáčení, protože jsem věděl, že přijde zase. Protože oni poštvávají vždycky proti opozici, to je vždycky Okamura, Babiš, Okamura, Babiš, aniž bych se chtěl nějak tady, protože já nejsem mluvčí hnutí ANO, ale je to prostě tak, je to pořád dokola. Babiš, Okamura a ještě tam byl Zeman vždycky, jo? Ten už není prezidentem, proto už jsme tam zbyli jen my dva. Jako jo. To znamená...

Chci říct, to jsem věděl, že zase pan Crhonek přijde, no, a samozřejmě netrvalo dlouho a už se zase neohlásil předem, přestože jsem mu to říkal, a zase se zapnutou kamerou mě tady odchytili, tentokrát před petičním výborem. No a já jsem už říkal předtím, pane Crhonku, a v těch reportérech ČT to ví, ohlaste se jako každý jiný, bude mít na to klid, uděláme vám kafíčko u nás na poslaneckém klubu, připravíte si kameru, a můžeme si diskutovat o vašich tématech. Jenom s tím rozdílem, že my si to natočíme taky zároveň. A toho oni se bojí, to je problém veřejnoprávní televize, ale to je nepřijatelný problém, protože veřejnoprávní televize chce manipulovat, skrývat a nechce - přitom pracují z veřejných prostředků - abychom si my natočili to, jak oni to natáčejí. Protože my potom zveřejníme, a to jsem udělal teďka minulý týden, plnou verzi, nesestříhanou, nezmanipulovanou. Verzi, která není tendenční, logicky, protože je nesestříhaná. A to oni nechtějí. Oni nechtějí, aby koncesionář, ten, co platí, všichni čeští občané, Českou televizi, Český rozhlas, aby to viděli, ten jejich způsob práce. Proto oni se znovu neohlásili, přestože jsem jim to říkal. I teďka minulý týden. Pak už jsme si je natočili na ulici teda my. A uděláme to i příště, vážená redakce reportérů. I kdybyste mě odchytili, protože vy se mě snažíte odchytit už samotného někde. Teďka poté, co to natočila naše mluvčí, tak teď mě budete honit samotného, abych neměl nikoho... Já vás znám, já je znám, jak jsem tam říkal v tom videu, že teď budou natáčet, jak nastupuju do auta, aby to bylo, a dají tam záběr, jako že utíkám. Ale zároveň jsem řekl, udělal už jsem si z nich legraci, protože to bylo opravdu směšné. Že teď to neudělají, protože si natáčíme, tak to taky neudělali, že logicky, jo. To bylo úplně zoufalý, to jsme se pobavili opravdu jako s kolegyní. Ale teďka se budou snažit...

Oni mají vždycky zapnutou kameru už předem, aby vás překvapili a aby vás dehonestovali. Zatímco za těmi jinými respondenty, kteří jsou v těch reportážích, třeba i v té reportáži, co bylo o tom plakátu, jo, jako tady pan Crhonek, tak za nimi oni si dojdou, předem jim řeknou, že přijdou, připraví si kameru, tak teď řeknou, že jo, a začnou natáčet. Ne. Takže to je přesně tenhle ten svinskej způsob, jakým způsobem oni se nás snaží vycukat, ale mě nevycukají, že samozřejmě. Takže, vážení reportéři, i kdybych byl sám na té ulici, tak vytáhnu svůj mobil a všechno si natočím a všechno zase zveřejním, protože ty vaše manýry, to je úplně neuvěřitelné, jak vy zneužíváte koncesionářský poplatky. Takže z toho neutečete. A budeme to takhle dělat.

A znovu vás vyzývám, reportéry ČT, jako každé solidní médium, což vy nejste, tak se ohlaste předem, normálně zavolejte naší mluvčí. Všichni na ni máte kontakt a domluvte si natáčení a my vás rádi pozveme a udělám vám kafíčko s tím, že předem už budete vidět, a říkám vám to, že si vás natočíme taky - celou tu reportáž, což vy sice nechcete, takže mě zase budete někde honit na ulici kvůli vašim nesmyslům, které naši voliči prostě platit nechtějí. Jo? Takže takhle to bude s těma reportéry ČT.

A tady jsem vám chtěl ještě, to je taky, to je úplně neuvěřitelné, já to ale teďka asi úplně, ale já už jsem to říkal minule, to je s tím redaktorem Moláčkem, jo? Teď tam vzali toho Moláčka, ten je z toho Deníku N, jo? Šest let pracoval v Deníku N. To je ten, jak teďka říkal... (Hledá něco ve svém mobilu.) To je takový proslavený, jak byl ten jeho komentář na aktuálně.cz, jo? On psal komentář, že i kdyby nebyla teďka, bohužel to nemůžu takhle narychlo najít, ale samozřejmě to tady mám hezky uložené, protože to je vrchol, jo? A jak tam říká, že i kdyby nebyla žádná klimatická změna, tak je potřeba proti ní bojovat, když to tedy zkrátím. Jeho komentář na aktuálně.cz. Jeho. On je autorem toho komentáře. A takového redaktora oni tam berou. To znamená, přestože fakta jsou jiná, tak proti tomu bude bojovat. No, tak to je přesně ten styl reportérů ČT. Přestože Okamura nic neudělal, tak proti němu budeme bojovat. A tohoto redaktora z toho Deníku N, šest let v Deníku N, toho tam teďka nově od ledna vzali. No, tak pak se nemůže Česká televize divit, co si o tom myslí občané. Redaktor, který se přímo přiznává k tomu, že bude bojovat proti něčemu, i kdyby to neexistovalo. Navíc Deník N, to je ta odnož toho slovenského Deníku N, který premiér Fico označil, že je to jeden z těch důvodů, novinář Deníku N, proč na něj byl spáchán atentát. Jejich štvavé články. To opravdu je šílené.

Ale já chci mluvit o té České televizi, jo? To znamená, takže tímhle tím ta úroveň České televize se určitě nezvedne a naopak. Ale jim je to jedno. Naopak dochází k další degradaci České televize jako celku, což je mi líto, protože znovu říkám, podle mého názoru, podle toho, jak se tam pohybuju, jak ty lidi znám za těch 30 let, drtivá většina zaměstnanců České televize jsou velmi slušní lidé a nejsou spokojeni s tou situací v České televizi z různých důvodů. Nejsou spokojeni s tou situací. Rádi by, aby to bylo jinak, protože mají Českou televizi rádi. Já mám Českou televizi taky rád, musím říct.

Já tam chodím rád, ale nemám rád samozřejmě tyto vybrané redaktory, protože oni prostě nepostupují vyváženě. Nemám rád aktivistické redaktory, kteří zneužívají veřejné prostředky, no a o těch konkrétních jsem už, o těch redakcích jsem mluvil. A já si myslím, že i to, jak jsem zveřejnil to video minulý týden, tak to bylo velmi důležité. Já jsem samozřejmě věděl, proč to zveřejňuju, protože i ty lži jejich reportérů a manipulace, to jsou podle mého názoru lži a manipulace, že prý vzbuzuji nenávist tím, když zveřejním pravdivý plakát. Takže jestli si pletou, úplně neví, co je to rasismus, to je prostě úplně neuvěřitelné, neuvěřitelné úplně, ta nekompetence, ta chybějící erudice vůbec. Pletou si rasismus s fakty, pletou si příčinu s následkem. Tam všechno bylo řečeno, to bylo úplně neuvěřitelné, ale ono totiž jsem slyšel argument, že prý nemají politici rádi Reportéry ČT, protože investigativně něco jako vyšetřují. Prosím vás, nelžete si do kapsy. Celý problém je v tom přesně, co bylo vidět v tom, co jsem zveřejnil v tom videu. To je ten problém, proto to video jsem zveřejnil, podívejte se na ty reakce. Já vím, že se na to v Reportérech ČT i na ty komentáře podívali. Je to horší, než jsem ještě čekal. Tam není dobré slovo na adresu České televize jako celku a je to škoda, že to Reportéři ČT kazí celé České televizi. A ty otázky Václava Moravce, jako ta nevyváženost. To znamená je to škoda a já se jako divím, že už to v České televizi zaměstnanci, ta většina slušných zaměstnanců, ta většina nespokojená, že už jim to nešli říct do očí, do té redakce. Já bych opravdu, kdybych tam byl já zaměstnancem, tak jako že jsem externím spolupracovníkem byl tam léta, viz moje účinkování třeba pořadu Den D, šel tři roky a tak dále, takže to tam znám opravdu více než jako jenom divák, to tam znám. Tak já bych skutečně doporučoval, aby už zástupci České televize, zaměstnanci, aby šli do té redakce Reportérů a řekli jim to do očí, protože to kazí celé České televizi, těchhle pár aktivistů, kteří by se spočítali na jedné ruce, zkazí to těm tisícům zaměstnanců. A je to taky jeden ze zásadních důvodů, proč my nechceme zvyšovat koncesionářské poplatky. Ano, slyšel jsem, že hrozí propouštění, ano, hrozí to kvůli právě těmto několika redaktorům Reportérů ČT a Václavu Moravcovi, protože kdyby se chovali vyváženě, tak přece by to bylo úplně jinak, tak by přece nebyly důvody, proč my jako opozice bychom se tady bránili. Proč bychom se bránili diskusi nad hospodařením České televize, nebo respektive bránili bychom tomu zvyšování. A teďka už je jediná možnost. Jediná možnost je v rámci příští vlády, ať v ní bude kdokoliv, ale my v každém případě se budeme snažit zrušit poplatky a zrušit tento statut České televize. To je úplně mimo kontrolu jakoukoliv, mimo jakoukoliv veřejnou kontrolu.

To vůbec nemá smysl, ten model. Jak jsem říkal, ve většině zemí Evropské unie už to ani tak nefunguje. Z 27 zemí 17 nemá koncesionářské poplatky, takže není žádné ohrožení demokracie. Je to naopak evropský trend, to, co tady navrhuje SPD. Je to přesně naopak. Takže bych zase chtěl požádat různý ty aktivistické webíky, to jsou takové ty, co nikdo moc nečte, ale ty jsou nejvíc útočné, a pak jsou to ty Seznam Zprávy, aby to psaly popravdě, že ve většině zemí EU nejsou koncesionářské poplatky, takže to není ohrožení, zrušení koncesionářských poplatků není ohrožením demokracie. Naopak je to evropský trend a už v minulém projevu jsem říkal, že k těm změnám přistupují postupně za poslední deset let i další a další evropské země k tomu přistoupily, západní země, západní. Já nemluvím o Slovensku. Teď to nemám u sebe, ale tuším, že to bylo Norsko, byly to nějaké skandinávské země, tuším, dvě teďka a ještě nějaké to byly, no ale nemluvíme o Slovensku teďka.

Tak pojďme dál k tomu vývoji té veřejnoprávnosti, abychom pochopili, jak je to důležitá věc vlastně v tom kontextu to pochopit. A tady souhlasím s autorkou bakalářské práce, že k tomu, abychom pochopili tu situaci, tak je potřeba se podívat i na ten vývoj. Usnesení o stavu a úkolech České televize a o jejích vztazích k ostatním kulturním institucím z toho roku 1960 určilo poslání televize. Tím bylo vzdělávat lid v idejích komunismu a pracovat v jeho duchu. A ocituji z usnesení ústředního výboru KSČ, že úkolem televize v té době, v tom roce 1960, je šířit učení marxismu-leninismu a poznatky materialistické vědy, organizovat masy pracujícího lidu k plnění úkolů socialistické výstavby, k účasti na prohlubování principu socialistické demokracie, k vědomí socialistické státnosti, provádět ateistickou propagandu a vést občany k rozvíjení nového pokrokového, k překonání přežitku a vlivu buržoazní ideologie.

No já když to vidím, to vysílání dneska - já to tady necituji náhodně. Už zase vidím, jak někdo třeba bude chtít napsat: Okamura tady cituje ÚV KSČ. No, podívejte se, ale to, co teďka předvádí za ideologickou masírku v posledních letech právě Česká televize , no tak mně to evokuje podobnou situaci, nezlobte se na mě. Prostě ten jeden správný názor a kdo má jiný názor, tak je umlčen a zašlapán. Vždyť jsem o tom mluvil ohledně toho, že jsem nebyl deset let pozván do otázek Václava Moravce. Takže já tady naopak odmítám tyhlety závěry ÚV KSČ a dávám je ale do té paralely, do té podobnosti s tím, jak to funguje dnes v některých pořadech, v některých pořadech, říkám, ne ve všech, já paušalizovat nebudu. Znovu a znovu říkám, že většina, drtivá většina pracovníků České televize jsou úplně v pohodě a naopak je to trápí, tahleta situace. Stejně tak nemáme žádné výtky proti redaktorům České televize, kteří pracují tady v Poslanecké sněmovně, k jejich vyváženosti, k jejich přístupu, nemáme žádné výtky k tomu. Naopak si myslím, že práci mají rádi a dělají to velmi profesionálně. Tak snad nedostali polibek smrti ode mě, když Je pochválí Okamura. Takže tady nemůžeme říct ani slova kritiky, nemůžeme říct na Českou televizi, která tady má ty redaktory tady, co mají na starosti prostě tu politiku, kteří dělají ty zprávy. Naopak. Naopak si myslím, že je to velmi profesionální, ale stejně tak máme dobré zkušenosti i s redaktory televize Nova i televize Prima, musím říct. Takže to je v pořádku a opravdu tady si vůbec nemůžeme stěžovat a vůbec to není o tom, že Okamura by si tady pořád stěžoval na média. Ne, ne, my naopak jsme, musím říct, velmi spokojeni tady s tím zpravodajstvím všech těch třech televizí, co tady jsou, není žádný problém, není. Žádný problém není, takže naopak si myslím, že to velmi příjemné a i ty reportáže, když potom vidíme, tak musíme říct, že dá se říct, že je to i z našeho pohledu úplně v pořádku a problém s tím žádný není. Takže to jenom bych chtěl zdůraznit.

Takže se to týká skutečně určité, jenom určité, řekl bych z hlediska personální početnosti velmi malé části, v České televizi až zanedbatelné, nicméně z hlediska toho vlivu na vysílání naopak zásadní. O to je ta situace tristnější, že prostě někdo nezjednal pořádek z hlediska dodržování zákona o České televizi. My nic jiného nechceme, než aby se pískala rovina. Všichni i z těch interních jednání - interní, myslím, která jsou samozřejmě třeba u mě v kanceláři, kde jednám a tak dále - kdo kdy se mnou mluvil o České televizi a Českém rozhlasu, tak může potvrdit, ať byl odkudkoliv, že vždycky, co jsem řekl, na každém jednání, je, že jediné, co chce SPD, aby se pískala rovina. Žádné výhody nechceme, jsem říkal. Všichni to můžou za léta potvrdit. Jediné slovo, co jsem říkal, bylo, můj jediný požadavek, který jsem vždycky měl, aby se pískala rovina. Nikdy nic jiného, protože pak už je to náš boj, jestli v diskusích uspějeme, nebo ne. My nepotřebujeme zvýhodňovat, jako to žádá vládní pětikoalice, protože mlčení je souhlas, že jo. Samozřejmě ti, co o to žádají a za druhé ti, co zase někteří mlčí.

Mlčení je prostě souhlas. Kdybyste se mě tady ptali na to, tak prostě už jsem o tom tady před chvílí hovořil, to přece není možné. To znamená, já tady, proč tady cituju z té historie České televize, aby si to někdo nepopletl? Já tady neopěvuji závěry KSČ. Já jsem z perzekvované rodiny, což může potvrdit i můj starší bratr. Nám strýčky vyhodili z vysokých škol a měla problémy i naše maminka, a další, dědeček byl dokonce zavřený. Takže z toho mě opravdu nikdo podezřívat nemůže. Já jsem nikdy nebyl ani v KSČ, ani nikdo z naší rodiny. Já naopak to tady rozebírám z toho důvodu, že tady vidím, bohužel tady vidím tu historickou paralelu, kam se to teďka blíží. A tomu je potřeba bránit, samozřejmě. Je potřeba bránit tu svobodu a demokracii. Je, je. To je jednoduché. A jenom prostě, řekl bych, taková ta pluralitní diskuse, kde zaznívají všechny názorové proudy, tak to je ten krok, který může samozřejmě, ten krok, který je pro demokracii velmi důležitý.

No, pojďme dál k té historii. Aby někdo tady potom nepsal nebo neříkal, to ještě tady znovu radši zdůrazním, že Okamura ve svém projevu tady hovoří o ÚV KSČ, o závěrech ÚV KSČ. Hovořím, ale v té souvislosti historie veřejnoprávnosti, nebo respektive té státní televize, a jak je to opravdu příznačné i pro náběh těch některých pořadů. Viz jsme to viděli i v tom videu, který (nesrozumitelné) Reportérů. Člověk upozorní na kriminalitu a oni řeknou, na reálná fakta, že to tam skutečně v zákoně (?) úplně bodají lidé tmavé pleti, to je fakt, to je pravda. A oni v tom vidí vzbuzování nenávisti, to je prostě, oni jsou mimo, úplně v těch Reportérech ČT. Jsou mimo, jo, to je úplně vedle jak ta jedle.

V podstatě redaktorky, které podle toho, jak jsem je poslouchal, nemají ani žádnou životní zkušenost v této věci. Nemají ani zkušenosti a teďka peskují tam prostě a dávají... Mimochodem jsem si všiml, že ta redaktorka, nevím, jestli jsem to někde viděl na internetu, tak asi je to pravda, protože hned mi to poslali nějací lidé, tak ta redaktorka, tahle ta Barbora Loudová z Reportérů dostala nějakou Sorosovu cenu nedávno Lidé mi posílají fotky, takže to by samozřejmě ještě dále vysvětlovalo tuhletu situaci a tuhletu nevyváženost. Takže mi to hnedka přistálo, někam mi to lidi poslali, ... kde jsem to viděl, tak jsem to pak už neprověřoval, ale přímo tam byla fotka a přímo tam bylo jméno. Takže to by potom tu situaci vysvětlovalo. Nevím, jestli je to pravda, nebo ne, to tady nebudu dál, ale jen na to upozorňuju, že to potom samozřejmě, já si myslím, že tihleti aktivisti vůbec nemají co dělat v České televizi.

To je můj názor, že by tam měli být lidé, kteří jsou, mají prostě vyváženou historii a když už někdo takovým způsobem, takže to prostě, ale tak to já to rozhodovat nebudu. To ať si rozhodnou v České televizi, jakou chtějí mít kvalitu redakce. Já jenom nastavím zrcadlo, nastavuju zrcadlo a znovu říkám, příště to udělám zase. A i kdyby mě měli Reportéři ČT odchytnout osamoceně někde na ulici, jak oni to dělají, protože oni se zase předem neohlásí, protože chtějí manipulovat. Chtějí stříhat tu reportáž, chtějí vystřihovat to, co jim vyhovuje. Proto oni se nechtějí ohlásit jako seriózní médium předem a usadit se, abychom si je mohli taky natočit. Takže zas mě někde budou honit. Tak já si vás stejně natočím, stejně si vás natočím a stejně to zveřejním. I kdybych byl sám, takže se připravte na to zase. A zase to natočím nesestříhaně, víte? Zase nesestříhaně,  na rozdíl od vás. Zase bude zábava.

Na to mám právo, na to mám právo a jako oni natáčí mě, tak já mám právo natáčet je a ukázat to koncesionářům, veřejnosti. Takže takhle to budeme dělat s těmi Reportéry, pokaždé už to budeme dělat. Teď se to osvědčilo, mělo to velký ohlas, spoustu lajků to mělo. Byl to jeden z nejúspěšnějších příspěvků minulého týdne u mě, na mých sítích, takže jsem z toho měl radost, takže to musíme zopakovat. Aby se mi zdvihla ještě sledovanost. A měl jsem radost, že to video mělo v součtu mnohem větší sledovanost, asi krát tři, jak se to tak počítal, než ten pořad samotný, Reportéři ČT, což mě teda pobavilo úplně nejvíc. Takže jsem se musel pousmát opravdu té hlouposti úplné těchhle aktivistů. Oni si tam mohli sestřihnout...

Já vzpomínám na toho pana Crhonka, to byla ta předešlá reportáž o tom mém plakátu nebo o tom našem plakátu, kdy já tam mluvím o nelegální migraci, on to ví, že je to o migračním paktu EU, je tam i napsané, a schválně dala Česká televize do té reportáže legální lékaře v České republice, cizince. Takže oni takhle manipulují vysílání! To je neuvěřitelné. My mluvíme o nelegální migraci, o legalizaci nelegální migrace. Na plakáty napsal migrační pakt EU. Jo, to je dobré teďka vlastně tohleto ještě rozebrat, protože tohleto jsem chtěl taky někde říct. Tak teď je příležitost. Tak si vzpomeňte na to, každý si ji může přehrát, dělal to ten Crhonek, se jmenuje ten redaktor. Byla ta první reportáž o tom našem plakátu, o našem pravdivém plakátu s tím černochem s tím nožem a on tam do té reportáže, to byla kritika toho plakátu a on tam dal jako respondenty dva legální lékaře nějakého arabského původu, kteří uměli i česky a dělají tady desítky let v České republice.

Takže oni takhle lžou v té reportáži! Evidentně těm lékařům to neřekli, že ten plakát se týká nelegální migrace a že mluvíme, celá řeč je o nelegální migraci, a dali do toho legální lékaře, proti kterým nikdo nic nemá.

Takže takhle manipuluje Česká televize. To nemá cenu, to je prostě opravdu, to je prostě Československá televize v podstatě, to je zpravodajství Československé televize, proto o tom mluvím. To je prostě propaganda skutečně, to je propaganda opravdu, kterou jsme zažívali v těch nejhorších časech naší historie. Tím mám na mysli například období druhé světové války. Takže to jsem vůbec nestačil zírat.

Ale nejhorší je, že není, kdo by to řešil, tuhle tu manipulaci. Vy můžete dát podnět na radu, řešit to nebudou. Vy můžete podnět na RRTV, nic. Vy můžete poslat dopis generálnímu řediteli. Nic! Vždyť je to úplně flagrantní manipulace. My mluvíme o nelegální migraci, tam na tom plakátu je napsáno Stop Migračním paktu EU! Všichni umíme číst a oni do toho motají legální cizince v České republice, legální lékaře. To snad není možné! Takhle oni dělají z lidí ovce! Naštěstí občané to vidí a občané to pochopili. A nesouhlasí s tímhletím způsobem práce Reportérů ČT. Takže to je prostě ta věc.

Další, já bych to mohl rozebírat donekonečna, ale chci se posunout dál. Oni řeknou, ale na vás podal trestní oznámení, nejenom nevím, z vládní koalice to byl ten Pospíšil, mně to řekli na policii, že je to od toho Pospíšila, takže vím, proč to říkám z TOP 09 a oni říkají, ale podala to i Romea, kraje. Vždyť trestní oznámení může podat úplně každý. Co je to za argument? A to jsou argumenty České televize. Takže souvěrci podají trestní oznámení a pak je to argument pro reportáž. To už jsem zažil, to už jsem zažíval před volbami, tuším, 2017, kdy pan Kolář, už je teďka europoslancem, z TOP 09 ještě jako starosta Prahy 6 podal těsně před sněmovními volbami na mě trestní oznámení úplně za stejnou věc v podstatě, kdy já jsem řekl, že tady nechci žádné nelegální migranty. A on na mě za to podal trestní oznámení, úplně stejná věc, za to, že vzbuzuju nenávist. Stejně jako s tím plakátem pan Pospíšil z TOP 09. To udělal ten Kolář zase z TOP 09. A byl domluven s médii, takže byly titulní strany, že na Okamuru je trestní oznámení. Jako kdyby to bylo něco špatného, protože trestní oznámení může podat každý. Jak to dopadlo po volbách? Ani sluchu, ani vidu, trestní oznámení v koši. Ani jsem nebyl předvolán na nic.

Takže toto je styl, jo? Tohle dělali nacisti a dělal to za totality komunistický režim. Totální manipulace, zdehonestovat, titulní článek, i když nikdo nic neudělal. Pak se to hodilo sice do koše, ale už se vám nikdo neomluví. To jsou přesně manýry stran Fialovy vládní koalice. Je to odporný, je to hnusný. Já to vydržím samozřejmě, já budu bojovat. V žádném případě neodvolám své názory, naopak. Jsem zvědavý, jak se bude 4. února... Kdy je ten mandátový a imunitní výbor?4. února. Na minulém mandátovém výboru si poslanci ostatních stran, mimo SPD, společně odsouhlasili, že budou jednat o vydání Okamury k trestnímu stíhání. Takže mě tam teďka předvolali na 4. února - já tam můžu jít, nemusím jít, to je moje volba - a bude mě inkvizice, inkvizitoři složení z jiných politických stran - před nimi se mám obhajovat za pravdivý plakát. Inkvizitoři z jiných stran budou rozsuzovat potom v tajném hlasování mezi sebou, jestli Okamuru vydají na tři roky do vězení, na stíhání, kde mi hrozí tři roky vězení za pravdivý protiimigrační plakát. O tom budu mluvit ještě v televizi.

To není, že jste si mě předvolali jen tak najednou. Ne, vy jste si odsouhlasili na minulém mandátovém a imunitním výboru - protože vy jste mohli hlasovat tak - což už se v minulosti stalo mnohokrát - že se tím mandátový a imunitní výbor nebude zabývat. Ne. To všechno ještě rozebereme v médiích. Vy jste si odsouhlasili vašimi hlasy, že budete chtít jednat o kriminalizování Okamury, kde mi hrozí až tři roky vězení za pravdivý plakát, na základě trestního oznámení z vládní koalice. Vybrali jste si toho Pospíšila z TOP 09, toho exministra spravedlnosti. Asi proto, že má kontakty na státní zástupce a teď ve volebním roce chcete kriminalizovat Okamuru, předsedu opoziční strany, za pravdivý protiimigrační plakát, protože nic jiného na mě nemáte, jo? Já neberu dotace, nemám státní zakázky, takže logicky nemůžu mít ani úplatky. Nic na mě nemáte, takže jste si vymysleli tohleto. Takže vy jste se na minulém mandátovém a imunitním výboru rozhodli předvolat si Okamuru, aby se před vámi obhajoval a hájil sám sebe za pravdivý plakát, aby vy jste pak mohli rozhodnout o mém osudu. Už jsem slyšel, jak neuvěřitelná byla argumentace. Takže to je přístup vládní koalice. Ale na to všechno ještě dojde čas, i v médiích. Na všechno dojde čas, kdo, jak a tak dále.

Ale já neodvolám, vám říkám, mě neumlčíte. Ten plakát je pravdivý a neodvolám, neodvolám. Budu dál bojovat za bezpečnou Českou republiku a říkám stop migračního paktu EU. Nechci tady žádné africké a islámské nelegální migranty, které vy chcete legalizovat tím migračním paktem EU, který vy jste nechali projít. Ten migrační pakt tady má začít platit už za necelé dva roky. Jestli bude SPD ve vládě, což bychom chtěli, tak ten migrační pakt nebudeme respektovat a navrhneme jeho zrušení. Nebudeme ho hlavně respektovat, nebudeme, i kdyby se stavěli v Bruselu na hlavu.

Takže když už se tedy zase vrátím k České televizi, k té neadekvátnosti. Já jsem byl na základě této záležitosti mimo jiné pozván do Interview ČT24. Byla tam redaktorka, jejíž jméno si nepamatuji, protože jsem ji nikdy neviděl, a opravdu si nevzpomenu na její jméno. Ale také to byla taková aktivistka. Teď si za Boha nevzpomenu na její jméno, protože ji neznám, nikdy jsem s ní snad ani nemluvil. Prostě tam je redaktorka, ale tvářila se hodně důležitě. Ona mi tam dala otázku. Já jsem říkal, že vládní koalice se teď ve volebním roce snaží umlčet opozici, umlčet nás, kriminalizovat nás, a ona na to řekla: Umlčet opozici, umlčet vás? Říkala: Vždyť tady máte prostor v České televizi mluvit. Víte, co jsem jí měl chuť říct, ale neřekl jsem? I Milada Horáková i mistr Jan Hus měli možnost mluvit. Milada Horáková dokonce v záři reflektorů si mohla říkat, co chtěla. Toto je argument České televize? Toto je neuvěřitelné, místo aby se zabývali principem. A jak to dopadlo s nimi? Také si mohli říkat, co chtěli. Také byli kriminalizovaní, potom odsouzení, a vlastně si před tou inkvizicí mohli říkat, co chtěli, ale jejich osud už byl zpečetěn.

Takže toto je představa České televize, toto je představa Fialovy vládní pětikoalice. A znovu říkám, vy máte můj osud v rukou - ale k tomu se ještě dostaneme, až to tady bude na programu - vy budete rozhodovat o mém osudu, my vám v tom pomáhat nebudeme. Vy jste podali trestní oznámení, vy mě chcete kriminalizovat za pravdivý plakát. Hrozí mi tři roky vězení za pravdu, za pravdivý plakát. To je vládní koalice, takto postupujete, ale mě stejně neumlčíte. Vy tady budete hlasovat o mém vydání a hrozí mi tři roky vězení za pravdivý plakát, názor, za zcela legitimní pravdivý názor. Já budu dál bojovat, bojovat za bezpečnou Českou republiku. Nechci, aby to tady vypadalo jako v některých místech v Německu. Nechci, aby nás tady pobodávali na ulici nožem, jako je to v Německu, ale i v jiných západních zemích.

Tohle to je prostě pravda. Vy se mě snažíte kriminalizovat a umlčet. Chcete, abych byl odsouzen na tři roky, až tři roky mi hrozí za názor. Mimochodem tři roky je trest, který dostal poslanec a a korunní princ TOP 09 Dominik Feri za několikanásobné znásilnění, včetně znásilnění dítěte, tři roky. Tak takhle vy to vidíte. Já se samozřejmě nebojím a budu dál bojovat, budu dál bojovat! Za pravdu se dřív upalovalo nebo se věšelo, jako jsem dal ty dva příklady, ale já se prostě budu téhleté nastupující totalitě ze strany Fialovy vlády bránit.

Ta Česká televize, tyhlety dotazy v tom interview ČT24. Když jsem to slyšel, to je neuvěřitelný. Místo, aby se tam rozebrala ta zvěrstva, důvody, proč většina lidí souhlasí s naším plakátem - což byly ankety na Idnes, dokonce v médiích, které nejsou vůbec na straně SPD, nejsou asi na straně nikoho, nebo nevím, já tam do detailu nevidím, ale prostě chci říct mainstream - tak většina lidí se mnou souhlasí. Tak prostě já se k tomu budu stavět čelem a pomáhat vám v tom rozhodně nebudeme. Vy rozhodnete, vaše inkvizice - inkvizitoři jste takoví - o tom jestli Okamura bude souzen, nebo nesouzen. Vy mě budete tady soudit, vy mě budete soudit nejdřív, a dokonce dvakrát. Nejdřív na mandátním a imunitním výboru. Třikrát. Tam už jste umožnili, že mám být souzen, ale k tomu se ještě dostaneme. V médiích to všechno budu komentovat podrobněji potom. Ale to je téma až na 4. února. Potom tam budou hlasovat o tom, jestli mě vydají.

Pak to půjde do pléna ještě, takže to bude zajímavé. Ale já v žádném případě své názory na migrační pakt EU neodvolám a budu si na nich dál trvat. A prostě to tak bude, já se nepodvolím, protože ten můj názor je prostě podle mého názoru správný.

Tak pojďme tedy dál k té historii Československé televize, z které vychází vlastně ta současná... Ten vývoj, historický vývoj. Takže televize se dostala pod dohled ÚV KSČ a stala se jedním z nejdůležitějších nástrojů ideologického působení. V roce 1964 byl schválen zákon č. 18/1964 Sb., o Československé televizi. Ten legislativně upevnil základní poslání a úkoly televize. Určil, že jejího ústředního ředitele volila vláda Československé socialistické republiky a ideově ji řídily orgány ÚV KSČ.

V zákoně o České televizi stojí - cituji: "Česká televize svou činností založenou na politice Komunistické strany Československa provádí masově politickou a výchovnou práci, podporuje tvůrčí iniciativu lidí a přispívá k dovršení kulturní revoluce."

K postupnému uvolňování regulací a omezení došlo s počátkem roku 1968. V televizi byly uváděny různé diskusní pořady, mezi nimi například pořad Kam spějeme, ve kterém tehdejší ústřední ředitel Jiří Pelikán debatoval s diváky o programu televize, svobodě slova a novinářské etice.

První polovina roku 1968 přinesla také zrušení některých funkcí programových náměstků, které dosadil Ústřední výbor KSČ, zastavení cenzury nebo rehabilitace pracovníků, kteří museli televizi do roku 1968 opustit z politických důvodů. Televize se také měla stát ekonomicky a programově nezávislou na ÚV KSČ a měla se zodpovídat pouze předsedovi vlády nebo Národnímu shromáždění.

V květnu 1968 propůjčil tehdejší prezident Československé socialistické republiky Ludvík Svoboda Československé televizi Řád práce. V druhé polovině roku ale nastal obrat. 21. srpna 1968 začala televize vysílat už brzy ráno ve 4.30 z Měšťanské besedy mimořádné zpravodajství o okupaci země vojsky Varšavské smlouvy. V půl deváté ale sovětská vojska obsadila i studio České televize v Měšťanské besedě a vysílání bylo přerušeno. Během dopoledne byla vojsky obsazena všechna hlavní vysílací studia. Vysílání pak až do 26. srpna pokračovalo z improvizovaných pracovišť.

Na podzim 1968 začalo přijímání nových represivních opatření. Vláda zřídila Úřad pro tisk a informace, který měl zajistit kontrolu a jednotné usměrnění tisku, rozhlasu, televize a České tiskové kanceláře a pracovat jako informační a konzultační orgán vlády pro styk s redakcemi. V září pražské televizní studio obnovilo vysílání, i přes mnohá opatření a mocenské zásahy byla pracovníkům České televize ještě ten rok udělena Československým výborem obránců míru cena míru za statečnost a obětavost, kterou projevili při okupaci v srpnu.

Do konce roku 1968 ale byla znovu zavedena cenzura. Do čela České televize byl vládou dosazen vládní zmocněnec a následně nový ředitel. Od roku 1969 Československá televize přešla na federální symetrický model. Vedení jejích jednotlivých okruhů - český okruh pro studia Praha, Brno, Ostrava, slovenský okruh pro studia Bratislava a Košice podléhalo ústřednímu ředitelství Československé televize. To koordinovalo mimo jiné i hlavní programové otázky. Ústředního ředitele jmenovala federální vláda. Na ideově politický rozvoj a program činnosti televize dohlížel Ústřední výbor KSČ. Začala se vysílat série pořadů s normalizačním výkladem událostí roku 1968. Některé osobnosti se už nesměly objevovat na obrazovce. Československá televize byla pod dohledem, došlo k útlumu tvůrčího ducha, nuceným odchodům a potlačení svobody slova. Televize se až do listopadu 1989 stala ideovým nástrojem jedné politické strany.

Já přesně úplně vidím tu paralelu s těmi Reportéry ČT a s Otázkama Václava Moravce. Ale hlavně ti Reportéři mi připadají, že jsou teďka lídrem, že jsou vlastně tím ideovým nástrojem těchhle těch vládních názorů. Protože místo aby se tam dokola pořád rozebíraly třeba kauzy vládní koalice, který jsou skutečně závažné, skutečně závažné, ať je to Dozimetr a další věci, Fialova kampelička, Fialova neziskovka a tak dále, tak samozřejmě se tady věnují úplně jiným tématům. Přitom tyto kauzy trvají. Trvají. To znamená, je to na opakovaný pořad, jo?

Koncem roku 1969 dosáhl počet televizních koncesionářů tří milionů. Pro srovnání v roce 1960 jich byl milion. V roce 1965 už dva miliony a tehdy na tisíc domácností připadalo 478 televizorů.

V průběhu šedesátých let se také připravovalo barevné vysílání a spuštění druhého programu. Ten vysílání zahájil 10. května 1970. Zpočátku pouze na šest hodin týdně, v úterý, čtvrtek a v neděli. První barevný přenos se uskutečnil v únoru 1970 při vysílání mistrovství světa v lyžování ve Vysokých Tatrách. Televize však vysílala pouze do zahraničí, a to do třiceti různých zemí - tím myslím to barevné vysílání. Diváci v Československu mohli barevné vysílání přijímat až o dva roky později při mistrovství světa v hokeji v Praze roku 1972. Pravidelné barevné vysílání Československá televize zahájila 9. května 1973, a to na svém druhém vysílacím programu. Na prvním se barevně začalo vysílat až o dva roky později. Důležitým mezníkem je i rok 1976, kdy i druhý program Československé televize začal vysílat každodenně.

Obrat ve směru fungování Československé televize nastal v listopadu 1989 souběžně s protivládními demonstracemi, které propukly v Praze. Přestože zaměstnanci Československé televize požadující objektivní zpravodajství, zejména z dění v centru metropole, zpočátku museli čelit odporu vedení televize, po několika dnech dosáhli toho, že se ve vysílání objevily přímé přenosy z manifestací na Václavském náměstí. Kvůli obavám vedení z uveřejnění nechtěných záběrů ale byly nakonec také cenzurovány a přehrávány ze záznamu. Protesty a úsilí zaměstnanců ale i přesto umožnily, že se koncem listopadu na obrazovkách objevily další přímé přenosy, objektivní zprávy, dosud zakázané tváře a informace o dění, které nebylo zcela v souladu s legislativním rámcem Československé televize a požadavky KSČ. Tehdy státní televize začala plnit službu více než politické moci veřejnosti.

No a podívejme se tedy teď - a celou dobu mluvím tady zcela k věci, protože je potřeba popsat rámec toho média, té veřejné služby. Tak se podívejme na vznik právního rámce pro média veřejné služby.

Až do listopadu 1989 televize fungovala pod dohledem totalitní moci. Se změnami politického systému v zemi se rodila i nová podoba mediálního systému. Státní organizace vysílacích médií bylo potřeba depolitizovat a přeměnit na nezávislé instituce vykonávající službu veřejnosti.

"Legislativní zakotvení pro nový systém médií v zemi přinesl v říjnu 1991 zákon č. 468/1991 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Ten umožnil, aby na scéně vysílacích médií koexistovaly dva typy organizací: provozovatelé vysílání ze zákona, takzvaná veřejnoprávní média, nebo také média veřejné služby, a držitelé licence, tedy komerční vysílatelé. To způsobilo na poli vysílacích médií poměrně rychlý rozmach a vznik komerčních rozhlasových a televizních stanic.

V roce 2001 byl přijat nový zákon č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání, který platí dodnes. Stanovuje práva a povinnosti provozovatelů rozhlasového a televizního vysílání, definuje provozovatele ze zákona poskytující službu veřejnosti a jejich povinnosti a oprávnění a umožňuje vznik privátních, komerčních, stanic na základě licenčního řízení. Dohled nad jeho dodržováním vykonává Rada pro rozhlasové a televizní vysílání." Což je taky na základě zákona č. 231.

"Hlavní odlišnost provozovatelů vysílání ze zákona a držitelů licencí plyne už z jejich názvu. Veřejnoprávní médium má legislativně vymezené úkoly veřejné služby vůči společnosti. Zatímco cílem komerčních médií je vytvářet svému majiteli zisk, úkolem veřejnoprávních je poskytovat službu veřejnosti. Veřejnoprávní médium přistupuje k divákům jako k veřejnosti a občanům demokratické společnosti, zatímco pro komerční médium jsou to především konzumenti. Druhý stěžejní rozdíl totiž tkví ve financování. Komerční média jsou provozována hlavně z příjmů z reklamy, prodávají prostor ve vysílacím čase. Hlavní zdroj financí veřejnoprávních médií jsou koncesionářské poplatky."

No, a o tomto je samozřejmě právě. (Poslanec Rozvoral: Není tu žádný ministr.) Je tady ministr?

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Pan ministr si momentálně odskočil, informoval mě o této záležitosti.

 

Poslanec Tomio Okamura: Tak počkáme. Tak počkáme, až se vrátí. (Ministr Baxa vchází do sálu.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Pan ministr už tady je.

 

Poslanec Tomio Okamura: Dobře.

"S Československou televizí se nesl stín předchozí doby a nemohla se dost dobře stát institucí nesoucí poslání veřejné služby. Po zákonu č. 468 o provozování rozhlasového a televizního vysílání tak vyšel 7. listopadu 1991 zákon č. 483 o České televizi. K 1. lednu 1992 vznikla samostatná instituce Česká televize, která je nezávislá na státu a má charakteristické rysy vysílací organizace veřejné služby, které se projevují zejména v programu, financování a způsobu kontroly. Těmito body se budu podrobněji zabývat v dalších kapitolách.

Do rozpadu Československé federace na naší mediální scéně fungovalo několik televizních organizací - státní Československá televize a veřejnoprávní Česká televize a Slovenská televízia. Československá televize měla na starosti federální vysílání zpravodajství, vysílání federálního programu (F1) a mezinárodní styky. Česká televize a Slovenská televízia přispívaly do federálního programu F1 a zároveň hospodařily s národními okruhy vysílání. Československá televize zanikla paralelně s rozdělením federace na konci roku 1992. Česká televize začala hospodařit s původním majetkem Československé televize. Nikdy ale nenásledovala její právní vymezení."

A teď se pojďme podívat na ukotvení České televize v téhleté, řekl bych, v té době po roce 1989, respektive po roce 1991, a to z pohledu nástupu konkurence v podobě komerčních stanic. "Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání z roku 1991 - dnes platí jeho novela, jenom dodám, z roku 2001 - umožnil existenci soukromých televizních stanic. Jejich provozovatelé jsou takzvaní držitelé licencí. Tu jim uděluje Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, a to nejdéle na dobu 12 let. Poté musí držitel licence žádat o její prodloužení. Žadatel o licenci k provozování televizního vysílání musí splňovat určité předpoklady a při podávání žádosti o licenci předkládá i vysílací plán včetně specifikace programu.

Komerční stanice nemusí plnit nemusí plnit úkoly veřejné služby v oblasti vysílání, ale i jí zákon vymezuje některé povinnosti a omezení. Mezi ně patří například zákaz vysílání pořadů, které propagují válku, podněcují nenávist vůči určité rase, náboženství nebo pohlaví, během dne nevysílat pořady, které by mohly ohrozit fyzický, psychický a mravní vývoj dětí, poskytovat objektivní a vyvážené informace nebo vysílat určitý poměr evropských děl a současnou tvorbu.

V listopadu 1992 dostala licenci k regionálnímu vysílání první soukromá - komerční - televizní stanice. Jmenovala se TV Premiéra. Začala vysílat v červenci 1993 v Praze a v roce 1997 změnila název na TV Prima. V tu dobu už její vysílání mohli sledovat lidé téměř v celé České republice. V lednu 1993 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání přidělila licenci pro celoplošné soukromé vysílání společnosti CET21."

Vidíte, jsme si připomněli, tamhle vidím redaktora Primy. (Ukazuje na tiskovou galerii, kde právě stojí reportér a kameraman ze CNN Prima News.) Jste nejstarší televize, nejstarší soukromá televize. Vidíte, to je dobré. Vidíte, to je zajímavá informace, protože to už jsem zapomněl dokonce i.

"V lednu 1993 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání přidělila licenci pro celoplošné soukromé vysílání společnosti CET21. Pod ní zahájila v únoru 1994 vysílání první celoplošná komerční stanice TV Nova. Už v dubnu její souhrnná průměrná sledovanost přesáhla souhrnnou průměrnou sledovanost obou programů a koncem téhož roku se stala ekonomicky nejúspěšnějším mediálním projektem a jedničkou na televizním trhu. Její nástup silně oslabil postavení televize veřejné služby." A o tom je tady řeč. "V polovině devadesátých let celoplošně vysílaly dva kanály České televize a dvě komerční stanice TV Nova a TV Prima. Vedle nich se začaly rozvíjet také kabelové a satelitní vysílací sítě."

A teď se pojďme podívat na vývoj tedy České televize v rámci duálního vysílání. "Od konce roku 1992 vysílá Česká televize na třech okruzích - ČT1, ČT2 a ČT3, právně vlastnila ale pouze první z nich. Koncem roku 1993 skončilo vysílání třetího kanálu. Na síti jeho vysílačů začala vysílat ČT2. Do té doby využívala celoplošných frekvencí po zaniklém federálním kanálu F1, které musely být na základě rozhodnutí Národního shromáždění, pozdější Poslanecké sněmovny, z konce roku 1992 poskytnuty k soukromému vysílání. Od roku 1994 na nich pak vysílala TV Nova. Ze zbývajících dvou okruhů České televize vysílala celoplošně pouze ČT1, protože signál nového vysílacího okruhu ČT2 byl dostupný pouze asi polovině potenciálních diváků. Kvůli přechodu ze tří stanic na dvě se o stanici ČT1 uvažovalo jako o univerzálním kanálu zaměřeném na široké publikum a ČT2 ho měla doplňovat pomocí alternativního programu zaměřeného na menšinové zájmy a náročnější diváky.

Tento programový cíl se upevnil v roce 1995, kdy Česká televize získala, po diskusi o možné privatizaci, do správy druhý vysílací okruh ČT2 natrvalo. Tentýž rok se dobudovalo několik nových vysílačů pro ČT2 a její vysílání se tak stalo dostupnější. Mohlo ho sledovat více než 80 procent obyvatel České republiky."

Tehdejší programový ředitel Jiří Pittermann v Ročence České televize 1995 hovořil o programu ČT1 jako o divácky atraktivním programu, který by měl usilovat o získání maximálního počtu svých potenciálních diváků, aniž by zanedbával povinnosti dané veřejnoprávní televizí. V silném konkurenčním prostředí měla ČT1 přihlížet k reálné situaci na diváckém trhu. Na druhé straně kanál ČT2 měl podle Pittermanna poskytovat nadstandardní službu a obzvlášť ve večerních hodinách měl vycházet vstříc náročným divákům se zájmem o hlubší a specializované informace a o obsahově i formálně náročnější pořady a dodává - cituji: "Pokud by, placena převážně z koncesionářských poplatků, nevysílala pořady, jež se liší od nabídky komerčních televizí, pozbyla by Česká televize právo na existenci."

V roce 1997 parlament schválil zvýšení televizního poplatku z 50 na 75 korun, což přineslo dočasné řešení. No a pak přišla televizní krize. Koncem druhého tisíciletí nastaly v České televizi četné změny ve vedení a organizační struktuře. Rokem 1998 mělo skončit šestileté funkční období prvnímu generálnímu řediteli ČT, kterým byl Ivo Mathé. Přestože se dostal do úzkého výběru tří kandidátů pro další funkční období, kontrolní orgán České televize, Rada ČT zvolila v únoru 1998 generálním ředitelem mladého novináře Jakuba Puchalského. Ten rekonstruoval nejvyšší vedení ČT a snažil se také posílit veřejnoprávnost programu ČT. Jeho záměry ale v některých případech vedly ke konfliktu se zaměstnanci televize i s Radou ČT. Ta v roce 1999 nakonec hlasovala o jeho odvolání. Přestože návrh neprošel, Puchalský nakonec sám na funkci generálního ředitele rezignoval.

Následovalo období poměrně rychlých a náhlých změn. Rada ČT zvolila nového generálního ředitele Dušana Chmelíčka, ten se ujal funkce v únoru 2000. O měsíc později přijala Poslanecká sněmovna dvakrát během jednoho dne usnesení, že Česká televize neplní své veřejnoprávní poslání a odvolala Radu ČT a volila novou. Chmelíček jmenoval pozdějšího generálního ředitele Jiřího Hodače do funkce ředitele zpravodajství. Hodač se ale s pracovníky zpravodajství dostal do konfliktu, protože ho považovali za blízkého politické straně ODS.

Šéfredaktor zpravodajství Zdeněk Šámal (Šrámal) odstoupil ze své funkce, když odmítl odvysílat tvrzení vedení ČT o tom, že Česká televize nepodléhá politickým tlakům. Za Šámala (Šrámala) se postavila většina redakce a na Hodače podala stížnost Radě ČT. Šámalovu (Šrámalovu) rezignaci nakonec následoval i sám Hodač, ten ale tu svou odůvodnil tím, že necítí dostatečnou podporu vedení ČT pro jeho koncepci zpravodajství. Ještě týž rok se konce svého působení dočkal také generální ředitel Dušan Chmelíček. Rada ČT ho v prosinci 2000 odvolala s odůvodněním, že neplní projekt, se kterým ho zvolila. Nesouhlasila také s jeho rozpočtem na rok 2001. Ještě během téhož měsíce zvolila Rada ČT dalšího generálního ředitele - Jiřího Hodače.

Ihned 22. prosince 2000, kdy se Hodač ujal funkce generálního ředitele, ho krizový výbor ČT vyzval k rezignaci. Začal spor, ve kterém obě strany přestaly respektovat zákony. Redaktoři, kteří byli proti volbě Hodače, vysílali vlastní zpravodajství, které mohly přijímat jen některé domácnosti pomocí kabelové televize nebo satelitu. Druhou verzi zpravodajství vysílala skupina kolem ředitelky zpravodajství jmenované Hodačem, Jany Bobošíkové. Zpravodajství bylo nevyvážené, jedni vysílali to, druzí vysílali tamto. Generální ředitel se 27. prosince rozhodl na 24 hodin přerušit vysílání obou kanálů. Televizní krize spuštěná rychlou volbou Hodače, údajně zpolitizovanou Radou ČT, vyvrcholila jednak stávkou zaměstnanců, ale také demonstracemi veřejnosti, podepisování peticí a podporou protestů osobnostmi, mezi kterými byl například i tehdejší prezident Václav Havel. Počátkem roku 2001 Jiří Hodač na funkci generálního ředitele rezignoval a dočasně, do začátku února 2001 a zvolení prozatímního ředitele, ho nahradila Věra Valterová.

Stávkou končila až únorová dohoda odborů ČT s prozatímním generálním ředitelem Jiřím Balvínem, toho Rada ČT v říjnu 2001 zvolila generálním ředitelem. V České televizi i napříč veřejností panovala kvůli veřejnoprávnímu vysílateli neklidná situace. Události z přelomu let 2000, 2001 postavily Českou televizi před úkol obhájit existenci a pokusit se obnovit zájem diváků, ale i důvěryhodnost, kterou u některých pozbyla.

Začátek nového tisíciletí si žádal novou definici poslání televize veřejné služby. Televizní krize vzbudila diskusi o úloze televize veřejné služby, o poslání televize veřejné služby. Televizní krize vzbudila diskusi o úloze televize veřejné služby a přinesla novelizaci zákona o České televizi. A proto o tom taky tady mluvím, protože teď tady máme před sebou další, další novelu zákona týkající se České televize.

Tu upravila hlavně náležitost týkající se dozorčího orgánu Rady České televize. Zvýšil se počet jejich členů z dosavadních devíti na patnáct a byl určen princip, kterým se obměňují, tedy že každé dva roky se změní třetina členů Rady.

Novelizace zákona zavedla také veřejná jednání Rady dozorčí komisi a povinnost předkládat Poslanecké sněmovně ke schválení Kodex ČT. I přes četná opatření a snahu o stoprocentní nezávislost a transparentnost Rady ČT se dodnes diskutuje o její funkci a působení i o tom, zda způsob její volby přes Poslaneckou sněmovnu, v současné době i přes Senát, skutečně zajišťuje, aby byla dostatečně pestrá a nezávislá na politické moci.

Česká televize z hlediska definice v zákoně - a teď se tedy podívejme na Českou televizi z hlediska dalšího období, to znamená z hlediska definice v zákoně, a v roce 2014, a legislativní rámec televizního vysílání veřejné služby. Stěžejním právním dokumentem pro veřejnoprávní vysílání je zákon číslo 231 o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Jak jsem již zmiňovala, pardon, jak jsem již zmiňovala, ano, protože já cituju tu bakalářskou práci, tento zákon zejména ustavuje takzvaný duální systém, tedy rozlišuje televizní vysílatele na provozovatele vysílání zákona a držitele licencí. Oběma dává za úkol vysílat objektivní a vyvážené informace potřebné pro vytváření svobodného názoru, zahrnovat ve vysílání evropskou nezávislou tvorbu v rozsahu alespoň 10 procent celkového vysílacího času stanice, přičemž se nezapočítává zpravodajství, Teleshopping, reklama, soutěže, sportovní události a teletext a současnou tvorbu, tedy pořady, od jejíž prvního zveřejnění neuplynulo více než pět let, a to také v rozsahu alespoň 10 procent. Směřuje je v rámci vysílání reklamy a zakazuje jim vysílat taková díla, která by mohla mít nepříznivý vliv na dětské publikum nebo celou společnost.

Pokud jde konkrétně o úkoly dané tímto zákonem vysílatelům ze zákona, tedy veřejnoprávním institucím, požaduje po nich v páté části, konkrétně v § 31 odst. 4, cituji, "sestavovat programovou skladbu tak, aby ve svém vysílání poskytoval vyváženou nabídku pro všechny obyvatele se zřetelem na jejich věk, pohlaví, barvu pleti, náboženství, politické a jiné smýšlení, národnostní, etnický nebo sociální původ a příslušnost k menšině." No tak vidíme, že tady už to zaostává, protože Česká televize rozhodně neposkytuje vyváženou nabídku pro všechny obyvatele se zřetelem na jejich politické smýšlení. Ale už se nebudu vracet k tomu, co už jsem tady řekl i v tomto projevu, prostě tady, už jenom tady se to porušuje prostě a určitě je toho spoustu.

Dále jim zadává vysílání titulkovaných pořadů pro sluchově postižené v rozsahu 70 % proti 15 % u držitelů licencí, u některých pořadů zavést zvukový popis pro zrakově postižené a v hlavě IV o obchodních sděleních vymezuje limit pro vysílání reklamy na stanicích ČT2 a ČT4, na ostatních je zakázaná zcela s výjimkou reklamy spojené s kulturní nebo sportovní událostí, na 0,5 % denně oproti 15 % pro držitele licencí. Tento zákon také určuje mezní prostor pro reklamu ve večerních hodinách, 19 až 22, na šest minut během jedné hodiny a zakazuje přerušování pořadů reklamou. Reklamu ve vysílání řeší i zákon č. 138 (138/2002 Sb.), o regulaci reklamy. Ten zakazuje podprahovou, klamavou a skrytou reklamu, reguluje a určuje podmínky pro reklamu na některé výrobky, jako například tabákové produkty, alkoholické nápoje, střelné zbraně a další, přičemž platí nejen pro televizi, ale i další typy masmédií. Je to zákon č. 138 (138/2002 Sb.).

Další zákon se výrazněji týká televizního vysílání, je (to) zákon č. 348 (348/2005 Sb.), o rozhlasových a televizních poplatcích, který upravuje problematiku financování médií veřejné služby z koncesionářských poplatků. Tento zákon v případě televizního vysílání vychází ze zákona o České televizi, který právě jako stěžejní zdroj financí České televize vymezuje koncesionářské poplatky. Mezi zákony, které se týkají televizního vysílání, patří také zákon č. 132 (132/2010 Sb.), o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání. Ten umožňuje sledování některých pořadů v době, které si zvolí sám uživatel. Jde o dostupné archivy a katalogy různých pořadů, v případě České televize je to iVysílání. Rámec problematiky určuje zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Stěžejní body pak podrobně rozebírá zákon č. 483 (483/1991 Sb.), o České televizi, a Kodex České televize.

A teď se tedy pojďme podívat k zákonu o České televizi, pojďme se podívat na zákon o České televizi. Postavení, úkoly a obsah veřejné služby České televize vymezuje zákon č. 483 (483/1991 Sb.) o České televizi, který se částečně mění zákonem č. 302 (302/2011 Sb.). V něm se dočteme například to, co spadá do majetku České televize, o její nezávislosti na státu, o již zmiňovaných finančních zdrojích ČT, o televizních studiích a jejich pravomocích, o rozsahu jejich tvorby, která se musí měsíčně dostat do celostátní vysílacího okruhu v rozsahu nejméně 20 %.

Zákon o České televizi také definuje dozorčí orgán, Radu České televize. Ta dohlíží na činnost a společně s poradním orgánem, Dozorčí komisí, na hospodaření České televize. Jak se píše v § 4 odst. 1 zákona č. 483 (483/1991 Sb.), o České televizi, Rada ČT je orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu tvorby a šíření programu České televize, přičemž mezi její kompetence spadá volba generálního ředitele, schvalování rozpočtu, předkládání výročních zpráv, o hospodaření a činnosti České televize v Poslanecké sněmovně, dohled na plnění úkolů České televize nebo možnost navrhovat doporučení k programové nabídce. Do samotné tvorby a vysílání ale přímo zasahovat nesmí. Rada České televize má 15 členů, které volí a může odvolat Poslanecká sněmovna České republiky. Členové Rady jsou voleni na nejvýše 6 let a vybíráni mají být tak, aby zastupovali rozmanité regionální, politické, sociální a kulturní názorové proudy. Rada ČT by měla být pestrá ve svém složení a transparentním jednání.

Tak, já myslím, že tady všichni vidíte, že to je jinak, jo, protože Rada České televize se po nástupu Fialovy vládní koalice mění, se prostě volí už jenom na základě stranického klíče. To znamená, ten, kdo jde na ruku vládní koalici, kdo souhlasí s vládní koalicí, ten dostává hlas, a ten, kdo by náhodou souhlasil s opozicí, tak hlas nedostává - což je taky prostě návrat už k těmhletěm, řekl bych, starým totalitním manýrům - (co?) jste tady zpolitizovali vy totiž už minulé volební období, já se na to moc dobře pamatuji, jo, kdy o kandidátech, které si tady volila tehdejší vládní většina, když jsme byli opozice, tak automaticky to tady, tuším, měl na starosti u vás pan Bartošek z KDU-ČSL, tak automaticky jste v podstatě kandidáty, kteří byli jiní, jiní než vaši, tak jste je ocejchovali, že je to politizace, že se to politizuje. Do toho vám šla ta vaše provládní média, ta vaše média na ruku v tomhletom, tak se tady bouřilo dokonce proti tomu, že někdo chce ovlivňovat Českou televizi, přitom pravý opak byl pravdou a jediní, kteří to tady manipulujete - i změnou zákona dokonce, jo, protože v Senátu máte většinu, tak je právě vaše koalice. Takže je to přesně naopak a já myslím, že už to řada občanů vidí, jo, a vůbec to za vaší vlády nefunguje.

"Část zákona důležitá pro mou práci," cituji autorku, "spočívá v § 2 a (§) 3, které pojednávají o službě veřejnosti. Veřejnou službu v oblasti televizního vysílání definuje zákon o České televizi v § 2 odst. 1 takto: Česká televize poskytuje službu veřejnosti tvorbou a šířením televizních programů, popřípadě dalšího multimediálního obsahu a doplňkových služeb na celém území České republiky za účelem naplňování demokratických, sociálních a kulturních potřeb společnosti a potřeby zachovat mediální pluralitu."

Vy dokonce chcete i odvolávat lidi, kteří jsou vám názory nepohodlní z Rady. No, to je případ tady Xavera Veselého například. Takže jako je to fakt neuvěřitelné, co vy předvádíte. Ať si o názorech myslím, co chci, prostě kdo je vám nepohodlný, tak ho chcete prostě ničit, perzekuovat, kdo má jiné názory - no, to je Fialova vláda, no, přesně, to je i ta kauza s tím plakátem, to je váš styl, jo. To je ale hrozně nebezpečné. Vy jste prostě nebezpečím pro demokracii přímo, jo. Je to přesně naopak, než vy se snažíte podsouvat, jo? Vy jste dokonce, já jenom připomenu - ono už by se na to už dávno zapomnělo - jak vy jste cenzurovali po začátku konfliktu na Ukrajině názory, nepohodlné názory. Vy jste cenzurovali protivládní názory. Vy jste například vypnuli web našeho europoslance, web Nová republika. Vy jste ho nechali vypnout, vy jste ho dali na seznam, vaše vláda, web našeho europoslance pana doktora Ivana Davida, bývalého ministra zdravotnictví, Nová republika. Vy jste mu ho vypnuli, jo. Co si to dovolujete vůbec jako, vaše vláda! Vy si dovolujete vypnout web s názory našeho europoslance, který notabene ještě obhájil mandát teďka jako europoslanec! Já to jenom připomínám, tuhle tu dva roky starou kauzu, jo? Prostě jako nezlobte se na mě, ale mně to připomíná novodobý fašismus, tohleto. Vy si dovolíte normálně vypnout názorový web našeho europoslance, renomovaného lékaře, psychiatra, který byl i šéfem léčebny, psychiatrické léčebny v Bohnicích. Mimochodem, kdybyste slyšeli - někdy se ptám - jeho anamnézy, protože samozřejmě je psychiatr, takže poměrně zkušeně je schopný si názor udělat i bez třeba přímého osobního vyšetření - no, to byste se divili jako, jo.

Takže ale nebudu tady konkrétně citovat, nicméně abych byl férový, tak pan doktor říká, že v podstatě každý má nějakou odchylku nebo úchylku nebo odchylku, jako co se týče nějakého psychického stavu nebo tohohle, takže to není jako o někom konkrétním, ale je to spíš taková zajímavost, že jsem se často s ním zasmál, když mi to vyprávěl. Není to nic proti nikomu, protože je dobré to někdy vidět z pohledu psychiatra, když on se takhle dívá na ty lidi. Není to nic proti nikomu teďka konkrétně, ale když slyším jeho názory na to, když vidí jejich chování, tak ale tak říká na rovinu, že nikdo není - prostě všichni mají něco. Tak ale je to prostě legrace tohleto poslouchat.

Ale chtěl jsem říct zpátky. Takže vy jste si - ale legrace není to, že vaše vláda dala normálně na seznam, aby se vypnul web. Úplně drze, arogantně, totalitně, vy jste vypnuli názorový web našeho europoslance, že ano. A jestli si pamatuju, tak jeden z těch webů, který jste vypnuli, se pak soudil a teď s tím má problém ta firma, kterou jste to nechali vypnout, protože myslím, že to vyhráli nebo vyhráli to, ten soud. Teď nevím, jaký to byl web, a že to vypnutí bylo neoprávněné. Oni teďka samozřejmě argumentují tím, že dostali pokyn od vás, jako z vlády. Ano? Takže co vy si to vůbec dovolujete, ta vaše vláda? Vy byste chtěli vypnout Okamuru, vypnout můj plakát, náš plakát, kriminalizovat mě na tři roky, vypnuli jste názorový web našeho europoslance Ivana Davida. Co si to vůbec dovolujete? Jako co to předvádíte? Fiala, premiér? Vždyť ho nikdo nechce. Vždyť je to nejméně oblíbený politik, dokonce nejméně oblíbený lídr států na světě, demokratických států, jak jsme viděli už dvakrát ten americký průzkum. Lídři, to znamená, že někde je to prezident, někde premiér podle toho, kdo má tu nejvyšší pravomoc. A vy si dovolujete vypínat weby lidem, kteří mají jiné názory než vy? Jako to je neuvěřitelné. A to tady je potřeba pořád připomínat dokola. Co vy to tady předvádíte? Tomuhle je potřeba se opravdu postavit.

Také ten váš návrh v tomhle zákoně, já už jsem o tom mluvil, že my jsme je oproti tomu vložili naopak pozměňovací návrh, ano? Vy prostě tam vkládáte, že chcete, aby to slovo dezinformace - Česká televize, Český rozhlas, aby Česká televize, Český rozhlas řešily, potíraly dezinformace. Takže vy, kteří jste hlavní dezinformátoři, lháři a političtí podvodníci, kteří jste obelhali lidi, že nebudete zvyšovat daně, obelhali se 10 milionů lidí, normálně jste je obelhali sprostě a pak jste okradli, ty lidi, po volbách. Kdybyste před volbami řekli popravdě, že budete zvyšovat daně, tak vůbec ta vaše vláda by tady dneska nebyla. Ale vaši předsedové dokonce, předseda STAN Rakušan, Bartoš na mítinku v Ústí nad Labem, přímo to video je na internetu, na Novinkách, tak tvrdili na přímý dotaz, řekli, že nebudou zvyšovat daně. A stejně tak to tvrdil premiér Fiala ještě několik měsíců předtím, než jste ty daně zvýšili, tak lhal Reyi Korantengovi, to byl moderátor na Nově, že se nebudou zvyšovat daně. Takže vy, kteří jste nejprolhanější vláda, největší dezinformátoři a političtí podvodníci vůbec v České republice, tak vy vůbec jste tak drzí, že vypínáte weby někomu, politické opozici, a ještě vy vůbec si dovolujete si určovat, co je dezinformace a co ne?

Ten váš Foltýn? Voják. Vojáka ve službě ještě povoláte! Vojáka ve služebním poměru povoláte na Úřad vlády a uděláte z něj vrchního cenzora, který politické oponenty, občany - občany, pozor, ne politické oponenty, občany s jiným názorem nazývá svině. No, my kdybychom měli možnost být součástí příští vlády, ten člověk dostane padáka na vteřinu. Tohle místo zrušíme - zrušíme a okamžitě tohohle člověka vyhodíme. Co si to dovoluje vůbec urážet lidi? Ale voják v aktivní službě? Co to má znamenat vůbec? Kam jste to posunuli celé? A to já proti vojákům nic nemám. Vůbec. Naopak. České vojáky my podporujeme. Ostatně máme mezi sebou plukovníka ve výslužbě našeho poslance Radovana Vícha, který u nás je naším expertem na problematiku obrany pochopitelně. Má střední vojenskou školu i vysokou vojenskou školu, pracoval léta na generálním štábu a tak dále, takže má přehled.

Ale ta vaše cenzura, jak vy cenzurujete názory, umlčujete nepohodlné názory, to je neuvěřitelné! Vy vůbec nemluvte o nějaké demokracii, vůbec nemluvte o tom, co je pravda a co není, protože to, co je proti vašemu názoru, tak vy chcete jenom umlčet, umlčet ty lidi! Vy nejste demokrati, vy jste naopak ohrožením demokracie v České republice, vaše vláda. Kdy se omluvíte Ivanovi Davidovi za to, že jste mu vypnuli ten web? Ale co si to vůbec dovolujete? My od vás ani už tu omluvu nechceme, co vy si prostě dovolujete!

Tak. Teďka pojďme dál. Takže to, že vy prostě absolutně, absolutně prostě potlačujete svobodu, demokracii, to je myslím úplně zřejmé. Pojďme se podívat dál do toho zákona o České televizi. V odst. 2 jsou pak jako úkoly veřejné služby uvedeny poskytování objektivních a ve svém celku vyvážených informací... Tak to všichni vidíme, že Česká televize dělá pravý opak právě v těch konkrétních pořadech. Já neříkám jako celek, ale ty konkrétní, ale to jsou zrovna ty nejviditelnější pořady, ve svém celku vyvážených informací, rozvoj právního vědomí a kulturní identity obyvatel, tvorba a šíření obsahu pro všechny skupiny obyvatel, výroba a vysílání širokého spektra pořadů, zejména zpravodajských, publicistických, dokumentárních, uměleckých, dramatických, sportovních, zábavných a vzdělávacích pořadů a pořadů pro děti a mládež.

Tyto úkoly podle § 3 plní zejména následující body: vysílá alespoň na čtyřech programech, jejichž vysílání musí být dostupné alespoň pro 95 procent obyvatel České republiky, zřizuje síť vlastních zpravodajů a zajišťuje regionální vysílání, vytváří a udržuje archivní fondy, podporuje českou filmovou tvorbu a další kulturní projekty, vysílá domácí a zahraniční díla, alespoň na jednom programu vysílá program včetně aktuálního zpravodajství 24 hodin, poskytuje teletextové služby a obsah prostřednictvím svých internetových stránek a aplikací, alespoň 70 procent pořadů opatřuje titulky skrytými nebo otevřenými, nejméně 2 procenta vysílaných pořadů zpřístupňuje pro osoby se sluchovým postižením a alespoň 10 procent vysílaných pořadů zpřístupňuje pro osoby se zrakovým postižením a společně s Českým rozhlasem sestavuje multiplex veřejné služby, tedy digitální síť, kde jsou pouze programy těchto veřejnoprávních vysílatelů, Česká televize je provozovatelem tohoto multiplexu.

Čas se chýlí. Takže na závěr ještě shrnu, proč to tady celé analyzuji, tu situaci kolem České televize, kolem zákona o České televizi. Vidíte, že Česká televize, co se týče problematiky České televize, je potřeba řešit úplně jiné problémy, především objektivitu vysílání, než zvyšování koncesionářských poplatků. Znovu zopakuji, že hnutí SPD je zásadně proti zvyšování koncesionářských poplatků. Dnes jsme neumožnili, já jsem slíbil, řekl jsem našim voličům, že neumožníme hlasování dnes, rozhodně neumožníme, budeme tomu bránit, hlasování o zvýšení koncesionářských poplatků. To jsem také udělal v souladu s vůlí našich voličů, takže dnes se o tom prostě hlasovat - hlasovat o zvyšování koncesionářských poplatků nebude. My naopak prosazujeme zrušení koncesionářských poplatků.

A závěrem bych chtěl ještě říct, já opravdu vyzývám Českou televizi ještě k jedné věci. Vraťte v noci na ČT24, anebo to byla ČT dvojka, teď už si to přesně nepamatuju, tak bylo to vysílání ze Sněmovny. Bylo to od půlnoci nebo od jedné v noci do šesti ráno. Teď tam dáváte nějaké reprízy pořadů. Já mám informace od voličů, že řada občanů se na to dívala. Ale vy jste to schválně dali pryč, aby nebyly slyšet oponentní názory. Dali jste to pryč v České televizi až v tomto volebním období. Celá léta to tam běželo. A divák - právě tam vidím tu veřejnoprávnost - si mohl udělat jasný názor na to, kdo co říká v Poslanecké sněmovně. Mluví tady opozici i koalice. Každý má stejný prostor na základě jednacího řádu Sněmovny.

Takže já vyzývám Českou televizi, aby vrátila zpátky to noční vysílání, je to v tom nejméně sledovaném čase, aby i občan si mohl udělat přehled o názorech opozice i koalice, aby přestali prostě tímto způsobem zvýhodňovat vládní koalici, která i na základě těch oficiálních dat, které má Rada České televize, má mnohem více pozvání do pořadů České televize než opozice. To znamená, to je můj názor. Ještě jsem se nedostal ke všemu, takže budu příště pokračovat.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 2 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

10:23 Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

Komentář poslance Jiřího Kobzy (SPD) ke stavu současných evropských demokracií.