Paroubek (NS-LEV 21): 130 let od narození Edvarda Beneše

23.05.2014 22:30 | Zprávy

Politika vskutku evropského významu.

Paroubek (NS-LEV 21): 130 let od narození Edvarda Beneše
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Posuzovat život a reálné politické dílo a konkrétné kroky druhého československého prezidenta dr. Edvarda Beneše optikou 21. století nemá daleko k porovnávání bezpečnostních prvků automobilů z počátků minulého věku a roku 2014. Značná míra kritiky, které je Edvard Beneš vystaven v posledních letech, je dalek objektivního hodnocení.

Je nutné mít na paměti, že ministr a posléze prezident Beneš žil v konkrétních dobových podmínkách, byl vystaven konkrétním politickým tlakům uvnitř své země a zejména ze zahraničí, jimž by dnešní politické reprezentace České republiky nebyla schopna čelit ani zdaleka tak dlouho a vytrvale jako E. Beneš. Po mnichovském diktátu byl pravděpodobně jediný z československých i evropských politiků, kdo byl přesvědčen o obnově československého státu. Byl to vlastně jen E. Beneš, kdo už v osudných dnech před mnichovskou dohodou i po ní upozorňoval jak anglické, francouzské a americké diplomaty a státníky, že obětováním Československa sebe sama nezachrání, že tím jen oddálí světový vojenský konflikt, který naplno zasáhne i ty, kdož připojili pod osudovou smlouvu své podpisy.

Dnes už si vůbec neuvědomujeme, že ještě několik let po Mnichovu a po emigraci z Československa působil Edvard Beneš v zahraničí sice jako vážená, ale jen soukromá osoba. Po působení v USA byl svým způsobem dlouho trpěn ve Velké Británii, která si vymínila, aby se v exilu vzdal jakýchkoli politických aktivit. I politik jako W. Churchill ještě na podzim roku 1939 zastával názor, že očekávaný vpád Stalina do Finska by byl pro Británii ve své podstatě výhodný: „Je v našem zájmu, aby SSSR zvýšil svou sílu na Baltu, a tím snížil nebezpečí, že tuto oblast ovládnou Němci!“. Velká Británie, podobně jako Francie, neučinila nic hmatatelného, když Německo v březnu 1939 pohltilo zbytek Československa, ačkoliv i tyto státy podpisem v Mnichově garantovaly nové hranice a územní celistvost okleštěného státu.

Pro mnohé vlivné britské politiky byl 15. březen 1939 jen potvrzením názoru, že Československo jako „umělý poválečný slepenec“ byl neživotným evropským prvkem. Přesto ani v této situaci E. Beneš nerezignoval. Prosadil ustavení exilové vlády, velké úsilí ho stálo, aby mocnosti anulovaly mnichovskou dohodu a zaručily budoucí obnovení Československa v původních hranicích. Musel zvládat i stálé tlaky především západních spojenců na malou aktivitu odboje v protektorátu, byť si dobře uvědomoval, jak hlubokou jizvu nedůvěry a zklamání zanechala právě zrada západních spojenců v roce 1938 ve vědomí československých občanů. Byl si velmi dobře vědom, že připravovaná akce našich parašutistů proti Heydrichovi bude nacisty tvrdě pomstěna a že hodnocení české pasivity není objektivní. Byl si vědom toho, že řada jeho kroků bude po válce hodnocena přinejmenším sporně. Mnohaletý stres a napětí se odrazily na Benešově zdraví, během války prodělal několik mrtvic, které výrazně zkrátily jeho život a umožnily mu jen tříleté poválečné působení.

Žádný český politik nezanechal jak v našich, tak především v evropských dějinách 20. století tak významnou stopu, málokterý politik, a to ani evropský a světový, neměl v zahraničí takový respekt, jako právě dr. Edvard Beneš. Pokud bychom si mohli dovolit posuzování z dnešního pohledu, musíme konstatovat, že i s odstupem téměř sedmdesáti let byl velmi střízlivým hodnotitelem úlohy Ruska v evropské politice, uvědomoval si, že extremní přístup evropských politiků k Rusku vždy povede i k extremním reakcím, o čemž se můžeme i dnes přesvědčit.

Beneš byl politikem, kterého můžeme dnes směle nazývat politikem opravdu evropského formátu. Uvědomoval si mnohem dříve nežli ostatní, jak užitečná může být politická a ekonomická integrace evropských států. Věděl, že bez jejich vysokého stupně spolupráce se starý kontinent nemůže rozvíjet a ztratí své přední místo ve světové politice. Z jeho iniciativy vznikla Malá dohoda, protiváha mocenským snahám velkých států jako byla Británie, Francie, Itálie, Německo. Beneš věděl, že síla malých a bezpečnost velkých je pouze v jejich spolupráci a vzájemné podpoře. Což je odkaz, který bychom měli mít i dnes na zřeteli.

Jiří Paroubek, expremiér a lídr strany LEV 21 pro volby do EP

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Exner (STAN): 20 let se Čechům o euru lže

22:31 Exner (STAN): 20 let se Čechům o euru lže

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k euru.