Paroubek: Pšeničná unie

30.07.2016 15:40 | Zprávy

Největším světovým exportérem pšenice jsou země Evropské unie s 35 miliony tun. Nicméně pokud bude letošní světová úroda pšenice opravdu rekordní, mohou se současné velmi nízké ceny pšenice udržet a dokonce se ještě snížit.

Paroubek: Pšeničná unie
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Světové ceny pšenice v posledních týdnech spadly na své minimum kolem 415 dolarů za bušl. To znamená, že pšenice se dnes prodává za cenu dosahovanou naposledy před deseti lety.

Většinu času v posledním roce byla přitom pšenice obchodována za ceny v rozmezí 460 až 600 dolarů za bušl. Nyní, poté co se objevily prognózy o výtečné letošní světové sklizni pšenice, její ceny dramaticky klesly.

V minulém týdnu se objevily informace, že mohou být jisté problémy se sklizní pšenice ve Francii. Francie byla v roce 2015 mezi zeměmi světa čtvrtým největším exportérem pšenice (s objemem exportu okolo 20 milionů tun), tedy exportem srovnatelným s Kanadou. Cena pšenice tak krátkodobě vyskočila nahoru, na úroveň kolem 430 dolarů za bušl.

První tabulka ukazuje přehled deseti největších exportérů pšenice na světě v milionech tun v roce 2015. Foto indexmundi.com

Z první tabulky je zřejmé, že největším světovým exportérem pšenice jsou země Evropské unie s 35 miliony tun. Více než polovinu tohoto objemu obstarává Francie. Kolem deseti milionů tun vyváží Německo a velkým exportérem mezi zeměmi EU je také Polsko, Bulharsko, Rumunsko a také Velká Británie.

Z jednotlivých zemí je největším exportérem pšenice Rusko s 24,5 miliony tun za rok 2015. Pro zajímavost uvádím druhou tabulku vývoje exportu pšenice Ruské federace v letech 2006 – 2016 (2016 je odhad).

Jak je z tabulky zřejmé, jedním z faktorů, které povzbudily výrobu pšenice v Rusku, jsou zřejmě sankce uvalené Západem na vývoz zemědělských a potravinářských výrobků do Ruska.

Pokud bude letošní světová úroda pšenice opravdu rekordní, mohou se současné velmi nízké ceny pšenice udržet anebo se mohou dokonce ještě snížit.

V případě, že dojde k výpadkům produkce v některých rozhodujících produkčních zemích, cena pšenice opět rychle vyskočí na úroveň kolem 500 dolarů za bušl.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Malé a střední podnikání je likvidováno

16:02 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Malé a střední podnikání je likvidováno

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zvyšování minimálních záloh na sociální a zdravotní…