Peníze na podporu takzvané komunitní energetiky bude od příštího roku rozdělovat české ministerstvo životního prostředí. Půjde až o 4,5 miliardy korun.
Komunitní energie je stále běžnější v německých městech. Ještě častěji než města si ale takto elektřinu vyrábějí tisícovky občanských družstev. Staví solární panely, bioplynové stanice i větrníky. Ve Španělsku nebo Dánsku se lidé zase mohou do družstev zapojit poskytnutím půjčky, díky které pak odebírají levnější elektřinu.
Problém je, že na samotnou efektivní realizaci komunitní energie nemáme v Česku připravené zákony. Definování „energetických společenství“ podobných tomu v německém Waiblingenu ale bude trvat několik let. Zákon by mohl začít platit od ledna 2023.
Česko má se svým odloženým startem výhodu v tom, že technologie obnovitelných zdrojů jsou rok od roku levnější. To, že jsme prakticky nepopsaná mapa, také znamená, že až se nastaví vhodné podmínky, může se sektor komunitní energetiky stát jedním z tahounů restartu české ekonomiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV