Problém, o kterém se donedávna mluvilo jen ve Velké Británii, se začíná zmiňovat i v českých médiích. V britských obchodech chybí zboží.
O tom, že Brexit naruší fungování hospodářství, se mluvilo už v předreferendové kampani. Příznivci vystoupení to ale bagatelizovali a ani jeho odpůrci si zřejmě nedokázali představit, jak závažný to může být problém.
Zprávy o krachujících zpracovatelích ryb či obchodnících s víny do Česka povětšinou nedoputovaly. S prázdnými regály je to jiné. Ukazuje se, že ti vysmívaní migranti z Polska, Česka, Rumunska a dalších zemí, kteří „nepracují a berou Britům práci“, jsou pro britskou ekonomiku nepostradatelní.
Chybí řidiči, chybí lidé v potravinářském průmyslu, chybí číšníci. Bez nich to nefunguje. Ukazuje se, že nestačí mávat britskou vlajkou a tvářit se, že všemocné (dnes už neexistující) impérium problémy vyřeší.
Británie je relativně velká země a své problémy snad nakonec ustojí, v nejhorším mohou Angličané přijít kvůli vnitřním třenicím o Skotsko a Severní Irsko. Zpozornět bychom ale měli v Česku – možný koaliční partner Andreje Babiše, Tomio Okamura, otevřeně mluví o tom, že chce výměnou za podporu vládě nejen 4 ministerstva, ale i odchod z Evropské unie. Jaké by to mělo následky pro českou ekonomiku, která je menší než britská a mnohem silněji provázaná se svými evropskými sousedy, se snad ani nechce domýšlet.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV