Tedy pokud vláda predikovala ekonomický růst na mizerné úrovni cca 2%, po rozpoutání celní války Trumpem lze prakticky očekávat hospodářskou stagnaci. Do toho zaznamenáváme, že současnou nejvyšší prioritou EU se stává bezpečnost, na kterou chce dát Brusel 20 bilionů korun, což v přepočtu představuje zvýšení tlaku na českou ekonomiku minimálně o další 1 % HDP. Česká politická garnitura včele s ODS vidí řešení v omezení Green Dealu, který pro srovnání na dodatečných investicích představuje zhruba 1,5 HDP.
České zatracování Zelené dohody je ale pouze populistickou předvolební rétorikou, když si její protagonisté musí být vědomi, že většina evropských států rozhodně z již sválených opatření ustoupit nehodlá. Například proč by Dánsko rušilo zavedení systému emisních povolenek EU ETS 2 na benzín a naftu, když již řadu let podporuje přechod na bezemisní dopravu a dnes prakticky auto na spalovací motor v Dánsku nenajdete. V nedávných volbách do Evropského parlamentu posílily Skandinávské zelené strany. Ani od nich nelze očekávat, že budou souhlasit s omezením Green Dealu. To sice nevylučuje jisté dílčí úpravy, čehož jsme byli svědky např. v oblasti automotivu, nelze však (pokud nechceme rozpad EU) reálně uvažovat o vystoupení ze Zelené dohody.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV