Deklaraci, požadující ukončení spalování v roce 2033 a adekvátní kompenzace pracovníkům v odvětví těžby, již schválilo hlavní město Praha, ale také Liberecký a Olomoucký kraj. Iniciativu krajů podporuje rovněž předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí Pirátka Dana Balcarová.
Ze závěrů analýzy Akademie věd ČR vyplývá, že patříme k zemím s nejvyššími emisemi, jejichž hlavním zdrojem je právě spalování uhlí. Podle názoru expertů opustí vyspělé země spalování uhlí k roku 2031, rozvojové pak k roku 2037. Z tohoto důvodu se krajští zastupitelé Pirátů zasadili o přijetí výzvy vládě, která požaduje ukončení spalování uhlí právě k roku 2033. Jen tak lze udržet Česko konkurenceschopné a zároveň ochránit zdraví občanů a přírodu. Důležité jsou ovšem také kompenzace či podpora horníků i citlivá transformace uhelných regionů.
„Ačkoliv Liberecký kraj nemá na svém území hnědouhelný důl ani hnědouhelnou elektrárnu, cítím zodpovědnost za způsob výroby energie, kterou v kraji spotřebováváme. Zároveň jsme zasaženi činností polského dolu Túrow a pokud se cítíme ohroženi takovou činností, musíme mít stejný přístup i k hnědouhelným dolům a výrobě energie na našem území. Jsem rád, že jsme po věcné diskuzi v Radě Libereckého kraje schválili požadavek na konec uhlí v roce 2033,“ uvedl pirátský krajský radní pro životní prostředí v Libereckém kraji Václav Žídek.
„Jsem rád, že se i Olomoucký kraj přihlásil k trendu, který již dnes vidíme ve vyspělých zemích, a apeloval tak na vládu, aby přijala dřívější termín útlumu spalování uhlí. Důvody jsou především zdravotní, ekologické a ekonomické. Jsem přesvědčen, že tato změna je pozitivní, a proto je rozumné provést ji co nejdříve, jak je jen možné,“ doplnil Martin Šmída, taktéž radní pro životní prostředí v Olomouckém kraji.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV