Piráti: Nová pravidla pro kryptoměny poškodí neziskové organizace a whistleblowery

25.04.2023 6:23 | Tisková zpráva

Europoslanci hlasovali o prvním regulačním rámci, který se přímo dotkne kryptoměn. Proti návrhu byli pirátští europoslanci, podle nichž povede k povinné registraci či identifikace vlastníků kryptoměn.

Piráti: Nová pravidla pro kryptoměny poškodí neziskové organizace a whistleblowery
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

To bude problém například pro financování disidentů, jako je například ruský opozičník Alexej Navalnyj. Právě jeho okolí se proti návrhu v reakci pro pirátské europoslance taktéž vyslovilo.

„Rozumím snaze regulovat kryptoměny, ale podle mého názoru celá diskuze vychází ze špatného předpokladu – a to, že kryptoměny mají fungovat jako peníze v bance. Kryptoměny by totiž naopak měly fungovat jako ekvivalent digitální hotovosti. V dnešním světě nutně potřebujeme prostředek pro anonymní transakce. Jde o ochranu soukromí a možnost nakládat se svými penězi beze strachu, že vám někdo jiný kouká pod prsty. To je princip, na kterém jako Piráti stavíme už mnoho let a za právem na soukromí stojíme silně i u kryptoměn,“ vysvětluje pirátský europoslanec Mikuláš Peksa, který působí v Hospodářském a měnovém výboru.

Peksa zároveň přidává i konkrétní příklad, kdy je anonymita naprosto klíčová, a tedy financování osob, jako je například Alexej Navalnyj. Právě on, ale i další včetně některých neziskových organizací, jsou stále více závislé na anonymních darech ve virtuálních měnách. Bez privátních peněženek bude podle Peksy další podpora velmi složitá. To potvrzují také samotné neziskové organizace.

„Nadace Open Dialogue Foundation se jako lidskoprávní organizace také zajímá o regulaci kryptoměn a jejich dopad na zranitelné obyvatelstvo, konkrétně na aktivisty a ochránce lidských práv a ty, kteří poskytují humanitární pomoc. Naše organizace ve spolupráci s nadací Alexeje Navalného a dalšími aktivisty prosazuje, aby regulační orgány poskytovaly rámce pro používání bitcoinů a stablecoinů pro humanitární pomoc a ochranu lidských práv v autoritářských státech. Proto souhlasíme s Piráty,“ říká šéfka nadace ODF Lyudmyla Kozlovska.

Revidované nařízení o převodu finančních prostředků zavádí povinnou identifikaci jak příjemců, tak odesílatelů veškerých plateb v kryptoměnách. První pravidla by měla začít platit už za rok.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Vlček: Novela zlepší dostupnost internetu, zejména v odlehlých oblastech

20:03 Ministr Vlček: Novela zlepší dostupnost internetu, zejména v odlehlých oblastech

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o elektronických komunikacích, která přináší lepší ochra…