Jednat by se mělo o prodiskutovaný a široce připomínkovaný koncepční materiál podložený daty z mnoha oblastí. Piráti se domnívají, že navrhovaná novela neřeší aktuální problémy státní správy a zároveň slouží k dalšímu upevňování moci vlády v demisi.
Babišova vláda již na konci roku 2017 provedla masivní personální čistky napříč státním aparátem. Novela zákona takovou věc neřeší a naopak umožňuje pokračování podobného radikálního a mocenského konání. „Za hlavní negativum pojednávané novely považuji především její načasování v momentě, kdy je zapotřebí řešit celou řadu důležitějších věcí, než je upevňování vlivu hnutí ANO ve státní správě. Navíc skryté pod mediální zkratkou údajné vyšší flexibility a operativnosti služby. Příkladem je navrhovaná úprava služebního hodnocení, která může být v navržené podobě zneužívána pro zbavování se nepohodlných úředníků,” říká předseda Pirátů Ivan Bartoš a dodává: „Návrh na přesun agendy spojené se státní službou z Ministerstva vnitra ČR pod Generální ředitelství státní služby by se za normálních okolností mohlo jevit jako pozitivní krok směrem k depolitizaci státní správy. Generální ředitelství však zůstává finančně závislým orgánem na Úřadu vlády ČR. V momentě vznikající jednobarevné vlády, kdy Andrej Babiš ovládá všechna ministerstva, jde tak pouze o alibismus a zdánlivý pokus o navození dojmu politické nezávislosti,” dodává Bartoš.
V potaz by měl být vzat i výsledek dotazníkového šetření, které probíhalo na konci roku napříč všemi úřady státní správy. Toto dotazování se týkalo námětů na změnu zákona o státní službě. V předkládací zprávě novely však nejsou výsledky tázání vypořádány. O novele zákona je ještě dle Pirátů třeba obšírně jednat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV