„Usiluji o to, aby se problematikou klecových chovů na podzim zabývala Evropská komise a Evropský parlament. Je nezbytné, aby byla na evropské úrovni přijata nová legislativa, která chov slepic, králíků a dalších zvířat v takto tristních podmínkách ukončí,“ říká Jiří Pospíšil.
Zákaz klecových chovů se v Bruselu snaží prosadit pracovní skupina dvaceti europoslanců. Jiří Pospíšil v ní jako jediný hájí české barvy. Jejím cílem je mimo jiné i podpora evropské občanské iniciativy Konec doby klecové, kterou loni představila organizace Compassion in World Farming. Součástí iniciativy je petice za zákaz klecových chovů.
Podpisů už je 300 tisíc
Pokud se během jednoho roku podaří nasbírat milion podpisů, bude se problematikou zabývat Evropský parlament a Evropská komise, která by mohla navrhnout novou legislativu zakazující klecové chovy ve všech členských státech EU.
„Fakt, že v České republice čím dál tím více supermarketů odmítá odebírat vejce z klecových chovů, ukazuje, že se jedná o správnou cestu. Osvěta a tlak zákazníků v tom hrají podstatnou roli. Petici zatím podepsalo tři sta tisíc lidí,“ dodává Pospíšil.
Zvířata se nepohnou
Zvířata se v klecích nemohou otočit ani postavit. Plocha k žití u slepic odpovídá velikosti listu A4, u křepelek pak velikosti pivního tácku. Kvůli nedostatečnému pohybu zvířata trpí řídnutím kostí nebo zakrněním. Také dochází k izolaci zvířat, která jsou ve volné přírodě sociální. V klecích jsou chovány i husy a kachny.
Řada západoevropských zemí už klecové chovy zakázala. Česká republika se k nim ale zatím nepřipojila, a to i kvůli liknavému přístupu českých zákonodárců. Z průzkumu přitom vyplývá, že zákaz klecových chovů podporují tři čtvrtiny Čechů. Do roku 2025 chce přestat prodávat klecová vejce většina obchodních řetězců v ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV