Historie nás opakovaně varuje, že pouhá snaha o přežití není ctností, ale selháním. Mnichovská dohoda z roku 1938 je tragickým příkladem. Československo bylo obětováno ve jménu stability, ale tento akt zbabělosti vedl k hlubokým tragédiím a ztrátě důvěry ve vedení Evropy. Mnichov symbolizuje selhání odvahy a morální pevnosti, které se ukazuje jako nezbytné k obraně svobody.
Benešův pragmatismus, ač veden dobrými úmysly, ukazuje, jak snadno může být morální pevnost nahrazena geopolitickými kalkulacemi. Jeho rozhodnutí v roce 1945 včetně Moskevských jednání a Košického vládního programu umožnila komunistům upevnit vliv. Tyto kompromisy vedly přímo k únoru 1948, kdy Československo podlehlo totalitnímu režimu. Tento přístup nám ukazuje, že kompromisy bez hodnot mohou vést k osudovým důsledkům.
Má Andrej Babiš vaši důvěru? (Ptáme se od 25.3.2025)Anketa
Podobně dnes čelíme výzvám, které nemohou být řešeny pouze čísly a procesy. Evropská zelená dohoda (Green Deal), byť zamýšlena jako cesta k záchraně planety, přináší vysoké sociální a ekonomické náklady, které dopadají nejvíce na obyčejné lidi. Fialův technokratický přístup k těmto otázkám, zaměřený na pragmatická a efektivní řešení, přehlíží lidský rozměr politiky. Toto odtržení od reality běžných občanů oslabuje důvěru ve vládu. Důvěru, která je již podle mezinárodních měřítek jednou z nejnižších na světě.
Morální vedení nemůže být zredukováno pouze na mezinárodní politiku, jako je podpora Ukrajině. Skutečné vedení se projevuje také v činech vůči vlastním občanům. Více než půl roku po ničivých povodních stále mnoho postižených měst neobdrželo slíbenou pomoc. Selhání naplnit tyto závazky prohlubuje odcizení občanů od vlády a zanechává dlouhotrvající rány.
Historie ukazuje, kam může vést technokratický přístup, zbavený hodnot. Adolf Eichmann, technokrat par excellence, je příkladem, jak efektivita bez morálky může vést k neospravedlnitelným tragédiím a zločinům proti lidskosti. Tento příklad varuje před nebezpečím, které přichází, když se politika redukuje na čísla a procesy bez ohledu na lidskost.
Evropa dnes potřebuje více Masaryků, vůdců, kteří jsou ochotni bojovat za hodnoty, tvořící základ demokracie a humanity. Masaryk by nikdy nepřijal kompromis, který by obětoval lidskou důstojnost. Jeho morální přístup by mohl čelit nejen autoritářům jako Putin, ale i moderním výzvám, které si žádají odvahu a vizi. Potřebujeme méně Benešů a Fialů, méně kompromisů a technokratických řešení, která oslabují důvěru i hodnoty. Jen tak může naše demokracie zůstat živá a naše svoboda skutečná.
Bc. Břetislav Prchal
Článek byl převzat z Profilu Bc. Břetislav Prchal
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV