Premiér Babiš: Měl jsem možnost otevřeně hovořit s prezidentem Spojených států amerických

08.03.2019 21:58 | Zprávy

Premiér Babiš navštívil Bílý dům, s prezidentem Trumpem jednali o energetické i kybernetické bezpečnosti, clech a situaci v Sýrii.

Premiér Babiš: Měl jsem možnost otevřeně hovořit s prezidentem Spojených států amerických
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Předseda vlády České republiky Andrej Babiš jednal ve čtvrtek 7. března 2019 v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Oba politici spolu hovořili například o bezpečnosti, o vzájemném obchodu a spolupráci ve vědě a výzkumu.

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií přivítal premiéra Babiše s chotí Monikou tradičně u jižního průčelí Bílého domu. Poté se oba politici s manželkami přesunuli do Oválné pracovny k neformální diskusi o soukromých tématech. Následovalo krátké jednání obou politiků mezi čtyřma očima a pak se oba s delegacemi přesunuli do jednacího sálu kabinetu k bilaterálnímu jednání. Jeho tématem byly především obrana a bezpečnost včetně kybernetické a energetické, vzájemný obchod a spolupráce ve vědě a výzkumu. Oba státníci se dotkli se i ožehavého tématu, jímž je americký plán na zavedení cel na zboží z EU. Hovořili také o energetice, kybernetické bezpečnosti či situaci na Blízkém východě. „Velké téma také byla Sýrie, kdy já jsem říkal panu prezidentovi, že je důležité, abychom my, ti kteří máme do toho co mluvit a jsme blízko u toho na Blízkém východě, vyřešili ten problém uprchlíků. Je tam šest milionů lidí, kteří čekají na návrat domů,“ uvedl premiér.

„Pro Českou republiku je dnešní den velice důležitý. Měl jsem možnost otevřeně hovořit s prezidentem Spojených států amerických Donaldem Trumpem. Je symbolické, že se návštěva se koná dnes, kdy má náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk výročí narození,“ uvedl po jednání předseda vlády a připomněl, že USA hrály významnou roli už při vzniku Československa v roce 1918 a americká demokracie byla pro zakladatele našeho státu velkým vzorem. „Od té doby jsou Spojené státy náš spojenec. Dnes jsme spojenci v NATO. Připomínáme si dvacet let vstupu do NATO, což je garance naší bezpečnosti, je to důležitá aliance. Naši vojáci bojují spolu s americkými proti mezinárodnímu terorismu,“ ujistil premiér Babiš amerického prezidenta, že Česká republika je a bude spolehlivým spojencem USA v NATO i v boji proti mezinárodnímu terorismu. „Je tam vidět, že jsme od roku 2015 nastoupili jasnou trajektorii plnění našich závazků. Naše ministerstvo obrany mění systém nákupů, který bude zohledňovat i naše strategické závazky vůči NATO,“ dodal Andrej Babiš.

Na závěr jednání bylo přijato společné prohlášení obou prezidenta Spojených států amerických a předsedy vlády České republiky (viz).

Čtvrteční program návštěvy USA zahájil Andrej Babiš pracovní snídaní s americkými investory. Mezi probíranými tématy byly problematika českého školství, byrokratické překážky v podnikání či funkčnost českých úřadů. „Říkal jsem jim o našem investičním plánu, o PPP projektech, o chystané rekodifikaci stavebního zákona, o reformě školství, ale také o drahých datech, které máme v Česku jedny z nejdražších v Evropě. Řekl jsem jim, že vyhlásíme soutěž o čtvrtého operátora a že potřebujeme silného partnera, který by nebyl závislý na roamingových sítích stávajících operátorů,“ prohlásil předseda vlády. Premiér chce uspořádat také setkání se zástupci amerických firem vyrábějících moderní zdravotnickou techniku. „Chceme, aby i naši lidé měli k dispozici nejmodernější zdravotnické technologie,“ dodal.

V podvečer u památníku TGM pak vyjádřil úctu prvnímu československému prezidentovi Tomáši Garriguovi Masarykovi u příležitosti výročí jeho narození.

Čtvrteční program byl završen slavnostní večeří pořádanou mimořádným a zplnomocněným velvyslancem v USA Hynkem Kmoníčkem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Knotek (ANO): Patrioti pro Evropu jsou jedinou skutečnou reálnou opozicí bojující za občany

10:02 Knotek (ANO): Patrioti pro Evropu jsou jedinou skutečnou reálnou opozicí bojující za občany

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k politice ODS.