Muzeum romské kultury slavnostně otevřelo Památník holocaustu Romů a Sintů v Čechách, který vznikl na autentickém místě bývalého tzv. cikánského tábora Lety u Písku. V 70. letech minulého století zde byl postaven areál velkokapacitního vepřína. Po vykoupení vepřína státem zajistilo Muzeum romské kultury v roce 2022 jeho demolici.
„Konečně si můžeme důstojně připomenout romské oběti zrůdné, nepochopitelné ideologie, která ve 30. a 40. letech sevřela Evropu. Musíme si otevřeně přiznat, že to všechno trvalo příliš dlouho. O proměně tohoto místa se mluvilo už před 30 lety, a stát pak příliš dlouho otálel s vykoupením pozemků. Památník tu měl stát mnohem dřív,“ uvedl v projevu premiér.
Předseda vlády připomněl, že o romském holocaustu se v minulosti příliš nemluvilo. „Nebyla to věc, která by figurovala v historické paměti podobně silně jako židovský holocaust. Místa spojená s utrpením Romů jsme místo toho překryli. Nikoli obrazně, ale doslova: Tady v Letech stál dlouhá léta vepřín, na místě druhého podobného tábora v Hodoníně u Kunštátu zase fungovalo rekreační zařízení. Bylo to celé smutné, nedůstojné a nespravedlivé,“ dodal předseda vlády.
Premiér poděkoval všem, kdo se na památníku podíleli finančně – kromě českého státu také fondům EHP, a tedy Islandu, Lichtenštejnsku a Norsku, velvyslanectví SRN a dalším partnerům a také Muzeu romské kultury Brno, které za památník převzalo odpovědnost. „Ačkoli nemůžeme změnit minulost, ani tu 80 let starou, ani tu mnohem mladší, kdy místa spojená s romským holocaustem překryl nezájem, snažíme se dělat to, co můžeme – měnit naši přítomnost a dělat správné věci alespoň dnes. A to je pro mě nejdůležitější světlý bod a největší naděje – že se věci pomalu ale jistě mění k lepšímu,“ dodal premiér.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV