Téma Izraele lídři začali řešit hned na začátku summitu. Jednání trvalo bezmála šest hodin. Česko se řadí mezi státy EU k největším podporovatelům Izraele a i díky tomu se podařilo premiérovi Fialovi společně s rakouským kancléřem Karlem Nehammerem prosadit do závěrů i bod o právu Izraele na sebeobranu. Jednání se vedla také o přesné formulaci humanitárních přestávek. I to se nakonec v závěrech ER podařilo prosadit tak, jak chtělo Česko. Pozice členských států k tomuto konfliktu nejsou bohužel v Radě úplně jednoznačné, proto i debata o společné pozici nebyla snadná.
„Nakonec se mi ale podařilo prosadit do textu závěrů všechny naše klíčové požadavky. Evropská rada také vyzvala k okamžitému propuštění všech rukojmí. Podařilo se nám také prosadit silný důraz na to, že humanitární i rozvojová pomoc EU nesmí být zneužita teroristy a všechny prostředky musí být důsledně kontrolovány,“ uvedl premiér Fiala.
Lídři se také shodli na potřebě koordinace s klíčovými partnery a zabránění další eskalaci situace v regionu, která by mohla mít dalekosáhlé následky.
Evropský summit v Bruselu řešil také téma migrace. Evropská komise představila pokrok a další plánované aktivity směrem ke třetím zemím – Egyptu a Turecku. Evropská unie je i nadále bude finančně a materiálně podporovat, aby bránily v migraci do Evropy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV