Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka jednal ve čtvrtek 22. června 2017 v Brně s předsedou vlády Slovenské republiky Robertem Ficem a spolkovým kancléřem Rakouské republiky Christianem Kernem. Hlavním tématem druhého vrcholného setkání v takzvaném Slavkovském formátu bylo podrobné projednání pracovního plánu pro rok 2017, který obsahuje konkrétní spolupráci těchto tří sousedních zemí v oblasti dopravy, duálním vzdělávání, energetice, Průmyslu 4.0 a záležitostech EU.
Premiér Sobotka v úvodu jednání poděkoval svým protějškům za pokračování ve trojstranné spolupráci ve Slavkovském formátu, která vznikla v lednu 2015 ve Slavkově u Brna přijetím společné deklarace. Hlavním tématem setkání bylo podrobné projednání pracovního plánu spolupráce pro rok 2017.
„Spolupráce České republiky, Slovenska a Rakouska funguje velmi dobře na úrovni jednotlivých ministerstev. Věřím, že setkání na premiérské úrovni poskytne nový výrazný impuls pro pokračování tohoto přátelského regionálního formátu spolupráce ve střední Evropě, který máme zájem dále rozvíjet. Během jednání jsme společně diskutovali o jednotlivých kapitolách pracovního plánu platného pro tento kalendářní rok, kterými jsou doprava, energetika, duální vzdělávání, Průmysl 4.0 a záležitosti EU,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.
Významným tématem byla oblast dopravy, kdy dle premiéra Sobotky má kvalitní dopravní propojení přímý vliv na hospodářský rozvoj středoevropského regionu a trojstranná spolupráce dává možnost koordinovat modernizaci a rozvoj železničních tratí či dobudování prioritního silničního propojení ve směru Praha–Linec a Brno–Mikulov–Vídeň.
Jednou z diskutovaných oblastí bylo také sdílení zkušeností se zaváděním duálního vzdělávání, jelikož adaptace odborného vzdělávání současným potřebám ekonomiky je významným prvkem pro pokračování hospodářského růstu ČR.
Dalším tématem Slavkovského formátu byla spolupráce v oblasti digitalizace průmyslu a čtvrté průmyslové revoluce. Česká republika je tradiční průmyslovou zemí a digitalizace bude mít zcela zásadní vliv na českou ekonomiku a konkurenceschopnost naší země.
Premiéři hovořili i o záležitostech Evropské unie. Konkrétně hovořili o budoucnosti EU, jednotě a soudržnosti sedmadvacítky, podpoře konvergence, rozpočtu, budoucnosti vnitřního trhu a brexitu v kontextu nadcházejícího zasedání Evropské rady, na něž premiéři odcestují po brněnském setkání. Debatovali také o řešení migrační krize.
Čtvrteční trilaterální schůzka předsedů vlád České republiky, Slovenské republiky a Rakouské republiky navázalo na první setkání v tomto formátu, které proběhlo ve Slavkově u Brna v lednu 2015. Tento formát regionální spolupráce je tak neformálně označován jako „Slavkovský formát“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV