Tento dokument, který ve čtvrtek 6. října slavnostně podepsali primátor a předsedkyně Akademie věd ČR, má za cíl vytvoření rámce pro vznik užších všestranných vazeb mezi jednotlivými vědeckými pracovišti a městem, a tím přispět k rozvoji inovačních infrastruktur metropole a jejího potenciálu coby jednoho z předních vědeckých center střední Evropy.
Spolupráce se zaměří na širokou oblast podpory inovací v přírodovědných i humanitních disciplínách. Kromě běžné podpory výzkumu se zároveň počítá i s možností využití zpětné vazby a ověřování vědeckých poznatků přímo při jejich aplikaci. Očekávaná součinnost povede k efektivnímu, účelnému a praktickému použití nejnovějších vědeckých poznatků při řešení konkrétních potřeb hlavního města, potažmo širšího regionu. Vedle toho bude tato kooperace stimulovat přirozený rozvoj formální i neformální vzdělávací soustavy, a to v souladu s dlouhodobým záměrem města a všeobecnými evropskými i světovými trendy. Rada hlavního města dokument schválila na svém jednání v pondělí 26. září.
„Praha nyní v Akademii věd ČR získala cenného partnera, jehož úspěchy na poli základního výzkumu jsou nepopiratelné a uznávané doma i v zahraničí. Podpora vědy a výzkumu patří k dlouhodobým prioritám města, a proto také prosazuji v Praze vznik vědeckotechnického parku, který podpoří výzkum a inovace. Společně proto věříme, že podpisem této smlouvy nastává nová etapa významné synergie mezi městem a výzkumem v nejširším smyslu slova,” říká primátor Zdeněk Hřib.
„Díky tomuto memorandu mezi hlavním městem Prahou a Akademií věd České republiky utužíme nejen současnou spolupráci ve vzájemných projektech, ale také podpoříme výzkumy nové, které později, budeme moci aplikovat do reálného světa,“ uvádí radní pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání Vít Šimral.
Řízením a koordinací spolupráce s AV ČR je za pražský magistrát pověřen Odbor projektového řízení, který má četné zkušenosti s realizací účasti města v aktivitách podporujících inovace, výzkum a vývoj.
V první fázi spolupráce bude usilováno o hlubší zapojování do evropského výzkumného prostoru, zvyšování efektivity realizace vědeckých výsledků v oblasti průmyslu a aplikační sféry a o stabilní zajišťování funkčních infrastruktur v oblasti výzkumu a vývoje. Sledovány přitom budou také dílčí strategické cíle města na poli aktivní politiky zaměstnanosti, ekologie a ochrany životního prostředí, či koncepce prohlubování kulturních tradic regionu a výzkum jeho kulturněhistorických odkazů. „Spolupráce AV ČR s hl. m. Prahou funguje velmi dobře, což se ukázalo mimo jiné i při pandemii covidu-19. Jsme velmi rádi, že výbornou spolupráci teď potvrdíme i smlouvou, a těšíme se na její pokračování a prohlubování,“ dodává předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV